שתף קטע נבחר

בעיות חוקיות בחיבור בין הליכוד לכולנו

מזכירות הליכוד אישרה בשבוע שעבר, לבקשת ראש הממשלה נתניהו, הסכם לריצה משותפת עם מפלגת כולנו . ח"כים מתוך הליכוד התנגדו, וטענו שההחלטה לא חוקית. עכשיו מצטרף אליהם גם מבקר המפלגה, שטוען: ההסכם נעשה בניגוד לחוק

 

משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
השר כחלון ורה"מ נתניהו(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו העביר בשבוע שעבר במזכירות המפלגה את ההחלטה שכל כך רצה, לריצה משותפת עם כולנו של משה כחלון.

 

הצהרות לתקשורת יצאו, פרחים נשלחו ומקומות נתפרו. אלא שעכשיו מתברר: יכול להיות שהאיחוד הזה כלל לא-חוקי. מבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי, טוען שההסכם בין המפלגות נעשה בניגוד לחוק הבחירות.

 

גלילי שלח אתמול (יום ב') מכתב לח"כ דוד ביטן, בא־כוח סיעת הליכוד בכנסת, שבו הסביר שלפי החוק לא ניתן לבצע איחוד בין מפלגות יותר מ־90 יום לפני הבחירות לכנסת.

שי גלילי ()
מבקר הליכוד עו"ד גלילי

 

ביום שלישי שעבר אישרה מזכירות הליכוד את הסכם האיחוד בין שתי המפלגות, במסגרתו ישוריינו חברי מפלגת כולנו ברשימת הליכוד, ועל כך כתב גלילי: "מעבר לעובדה כי לישיבה זו של מזכירות הליכוד לא קדם זימון עם 'סדר יום', ומעבר לעובדה כי המזכירות נעדרת סמכות להחליט בדבר קביעות אלה, הנני לציין בפניך גם כי החלטת המזכירות, לרבות ההתחייבות של גורמי המפלגה בפני חברי סיעת 'כולנו', עומדת בסתירה ישירה לחוק מדינה (חוק הבחירות לכנסת)".

 

גלילי הציג את סעיף 57א' בחוק, שבו כתוב: "לא ייעשה הסכם ולא תינתן התחייבות הבאים להבטיח מקום ברשימת מועמדים לכנסת לחבר כנסת מסוים או לקבוצת אנשים, אלא לאחר היום ה־90 שלפני יום הבחירות לכנסת".

 

אבל זה לא הכול, וההסכם הזה נתקל בקושי נוסף: בית הדין העליון של הליכוד, בראשות עו"ד מיכאל קליינר, ידון היום בעתירה של הח"כים מיכל שיר ואריאל קלנר נגדו. הם טוענים שההסכם אינו חוקי, משום שאושר במזכירות המפלגה בלבד, ולא הובא לאישור מרכז הליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
השר כחלון ורה"מ נתניהו
צילום: עמית שאבי
מומלצים