שתף קטע נבחר

ביוב מקלקיליה זיהם את נחל קנה, המתחבר לירקון

תקלות במערכות הביוב בעיר שברשות הפלסטינית גורמות להזרמת שפכים לנחלים ציר וקנה, מיובלי הירקון. צפו בזיהום בנחל

 

 

 

שפכים מאזור קלקיליה ומקו השפכים של אלפי מנשה מזהמים את נחל ציר ונחל קנה, מיובלי הירקון. אזרחים שטיילו בנחל אמרו הבוקר (יום ג') כי הזרמת הביוב לנחלים מתגברת.

 

"נחל הירקון נמצא בשיקום מספר שנים. בתקופה הזו הדגים היו עולים נגד הזרם מכיוון תל אביב. השנה לא נצפה אפילו דג אחד במעלה הנחל, ובגלל זיהום נחל קנה עבודה של שנים נמחית בכמה רגעים", התלונן יוסי דמארי, המרבה לטייל וליהנות מהנחל. "לא ייתכן שבמדינה מודרנית ומתקדמת כמו ישראל לא מוצאים פתרון לזיהום הגולש לנחל הירקון. מישהו צריך לתת תשובה כדי לשים סוף לזיהום".

 

החיבור בין נחל הירקון הנקי לנחל קנה המזוהם (צילום: יוסי דמארי)
החיבור בין נחל הירקון הנקי לנחל קנה המזוהם(צילום: יוסי דמארי)

נחל קנה המזוהם מימין (צילום: יוסי דמארי)
נחל קנה המזוהם מימין(צילום: יוסי דמארי)

 

מאיגוד ערים דרום השרון המזרחי לביוב נמסר כי השפכים שהוזרמו לנחל ציר מגיעים משטח שבשליטת הרשות הפלסטינית. נחל ציר שמתחיל במערב השומרון ממשיך לעבר נחל קנה, מיובליו הגדולים של נחל הירקון. באיגוד מסבירים כי "בעקבות תקלות חוזרות במערכת הביוב של קלקיליה וכן בקו השפכים של אלפי מנשה, סמוך לכפר חבלה, הוזרמו לאחרונה שפכים רבים לכיוון ואדי א-סהלה ונחל ציר".

 

באיגוד הוסיפו: "פנינו זה מכבר למשרד להגנת הסביבה ולמינהל האזרחי באזור יהודה ושומרון בדרישה לתיקון התקלות. אנו שבים ומתריעים כי בעיית זיהום הנחלים תימשך כל עוד שפכים מאזור הרשות הפלסטינית ימשיכו לזרום לנחלים ולא יועברו למכון טיהור שפכים (מט"ש) דרום השרון המזרחי".

 

איגוד ערים דרום השרון המזרחי מטפל בשפכי הרשויות טייבה, טירה, יישובים מהמועצה האזורית דרום השרון, יישובי נחל קנה, אלפי מנשה, קלקיליה וחבלה באמצעות המט"ש. את הקולחים המטופלים מזרים האיגוד מהמט"ש דרך תעלה מדופנת לנחל ציר בהתאם לצו הרשאה של רשות המים. בחודשים הקרובים צפוי האיגוד לסיים פרויקט לשדרוג והרחבה של מתקן טיהור השפכים, ובסיומו יחל המט"ש להפיק קולחים באיכות שלישונית, המאפשרים השקיה בלתי מוגבלת לחקלאות והזרמה לנחלים. כיום יש לאיגוד צו הרשאה להזרמת קולחים באיכות שניונית, אך מתחילת החודש הבא הם יהיו מחויבים רק לאיכות שלישונית, מה שאומר שהאיגוד מפר את ההרשאה שניתנה לו מרשות המים.

מימין כוס מנחל קנה, משמאל מהירקון (צילום: יוסי דמארי)
מימין כוס מנחל קנה, משמאל מהירקון(צילום: יוסי דמארי)

 

מרשות המים נמסר בתגובה כי "ככל הנראה מדובר בגלישות שפכים ממאספי הביוב מהרשות הפלסטינית - קלקיליה ועוד. אנחנו נערכים לתת מענה גם לגלישות אלו".

 

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "נכון להיום אין כל פגיעה בקווי ההולכה אשר פוגעת בפעילות המט"ש. זאת לאחר טיפול שנעשה בתיאום של המינהל האזרחי עם עיריית קלקיליה. נציין כי התקלה המדוברת נבעה מסתימת בור ביוב בעיר קלקיליה הנמצאת בשטחי הרשות הפלסטינית. הטיפול בתקלה הושלם בתוך שבוע וחצי. יחד עם זאת, נדגיש שוב שהתקלה כבר תוקנה וכי לא קיימת פגיעה בפעילות המט"ש". על אף שבמתפ"ש טוענים שהתקלה תוקנה - מבדיקה במקום עולה כי השפכים ממשיכים לזרום לנחלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי דמארי
מים מזוהמים מימין, מים מהירקון משמאל על רקע הנחלים
צילום: יוסי דמארי
מומלצים