שתף קטע נבחר

מאסר בפועל למהנדס שאישר מתקן תאורה שקרס בחתונה ביבנה

עתניאל מדר, מהנדס הקונסטרוקציה שאישר את מתקן התאורה באולמי "עדיה" שהרג את אביבה חיון, נשלח ל-10 חודשי מאסר בפועל וישלם 15 אלף שקל קנס. השופטת: "רשלנות חריגה"

 

 

עשרה חודשי מאסר בפועל נגזרו הבוקר (יום ג') לעתניאל מדר, מהנדס הקונסטרוקציה באולם האירועים "עדיה" ביבנה, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות באסון התאורה שקיפח את חייה של אביבה חיון. בנוסף למאסר, ייאלץ מדר לשלם קנס בסך 15 אלף שקל.

מתקן התאורה שקרס (צילום: רן מנוסיס תיעוד מבצעי מד"א) (צילום: רן מנוסיס תיעוד מבצעי מד
מתקן התאורה שקרס(צילום: רן מנוסיס תיעוד מבצעי מד"א)
 

עתניאל מדר (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
עתניאל מדר(צילום: יאיר שגיא)

מדר היה הגורם שאישר את מתקן התאורה שקרס במהלך חתונה שחיון השתתפה בה ביוני 2015. לפי כתב האישום ובמהלך ניהול המשפט התברר כי חצי שנה קודם לכן, מדר הוזמן לבדיקת גופי התאורה באולם ואישר אותם.

 

לפי הפרקליטות הוא לא ביקש פרטים חיוניים על הגוף המרכזי שקרס, לא ביצע בדיקה מעמיקה ולא הבהיר לנאשמים הנוספים שהוא לא מוסמך לאשר אותו. לאחר שקצין הרישוי סירב לקבל את האישור של מדר בטענה שמדובר במסמך לקוני ובכתב יד, מדר הדפיס אישור במיוחד.

 

אביבה חיון ז"ל ()
אביבה חיון ז"ל

השופטת אפרת פינק מבית משפט השלום ברחובות קבעה בגזר הדין כי "בשל אי-נטילת האחריות ולו בדיעבד, יחד עם עברו הפלילי של מדר בתחום עבירות התכנון והבנייה, יש להטיל עליו עונש שהוא מעל מחצית מתחום העונש ההולם והוא כולל מאסר, מאסר על תנאי ופיצוי".

 

פינק הסבירה כי העונש נובע "בשל ההפרה הגסה של רמת הזהירות הנדרשת מאנשי מקצוע, וזאת לצד היעדר נטילת אחריות כלשהי על הרשלנות החריגה שבמעשיו".

 

750 משתתפים נכחו בערב החתונה. מעט לאחר חצות התנתק גוף התאורה שהיה תלוי על תקרת האולם - והרג את חיון במקום. צוותי מד"א שהגיעו למקום קבעו את מותה בזירה ופינו לבית החולים 21 בני אדם, בהם ארבעה במצב בינוני. במהלך החקירה התברר כי לגוף התאורה שקרס חוברו שני מנועים שלא מתאימים לפעולה הנדרשת, בין השאר משום שלא היה בהם בלם משני. עוד התברר כי הכבלים שעליהם היה תלוי לא מתאימים לתקן הישראלי.

 

בית משפט השלום ברחובות גזר בשבוע שעבר חצי שנת עבודות שירות על מנהל התאורה אורן זרוג שהורשע בגרימת מותה של חיון. זרוג, שהורשע גם בחבלה ברשלנות, היה זה שתכנן והקים את מתקן התאורה שקרס.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
אולם "עדיה" ביבנה
צילום: דנה קופל
מומלצים