שתף קטע נבחר

אם הזניחה את בתה – חזקת הגיל הרך נשללה

אב תבע משמורת על בתו בת ה-3 לאחר שרשויות הרווחה דיווחו על התנהלות בעייתית מצד האם. בית המשפט החליט על משמורת משותפת

בית המשפט למשפחה בתל אביב קבע לאחרונה משמורת משותפת של שני ההורים על ילדה כבת 3, וזאת חרף חזקת הגיל הרך הקובעת כי עד גיל 6 המשמורת על ילדים תהיה של אמם. השופט ארז שני קבע כי דיווחי הרווחה על התנהלות האם, שמגלה חוסר אכפתיות כלפי בתה, מזניחה אותה, ולא מעניקה לה חום ואהבה - מצדיקים לסטות מהחזקה.

 

האב הגיש תביעה להעברת המשמורת על בתו אחרי שהאם חטפה אותה לחו"ל ללא ידיעתו והעניקה לה חיסונים וטיפולים רפואיים מבלי לקבל את הסכמתו. פקידת הסעד שמונתה בתיק הציגה תסקיר קשה על אודות התנהלות האם וציינה בבית המשפט שלבה נשבר למראה הילדה המוזנחת, עם התספורת המוזרה, שאמה מטפלת בה "כמי שכפאה שד" ולא מעניקה לה חום, רגש ותשומת לב ראויה.

 

השופט שני ציין כי התנהלות האם מסכנת את הילדה ועלולה לפגוע בה רגשית: "כשם שקטין נזקק לאבות מזון לשם בניית גופו, כשם שקטין נזקק לקורת גג לראשו, לטיפול רפואי ולבגד עורו כך דרושה לקטין חיבה של הורה, הפגנת אהבה ותשומת לב.

 

"מחקרים אשר נעשו בקופים, להבדיל אלפי הבדלות, גילו כי שלילת אהבת אם או שלילת תשומת לב של קוף בלהקה מגור, תייצר קוף חולה בנפשו. על בני אדם תודה לאל לא נעשו ניסויים מכוונים כאלה, אך אנו יודעים שתינוקות בתי יתומים, על-פי המחקר, לוקים לא אחת ולא שתיים בבעיות רגשיות כדי כך שבבתי חולים רבים נהוגה משרת מלטפת, העוסקת במתן חיבה פיזית וחום אנושי לתינוקות. מדובר בצורך גופני ונפשי חיוני, שכאשר הוא נשלל מהווה הדבר סיכון של ממש לקטין".

 

בנסיבות אלה, שבהן גורמי המקצוע סבורים שהאם לא מיטיבה עם הילדה, קבע, חזקת הגיל הרך נסתרת ובהחלט אפשר לשקול את העברת המשמורת לאב.

 

עם זאת, השופט שני סבר כי מאחר שהיחסים בין ההורים קשים, המשמורת המשותפת עדיפה כדי למנוע ניכור הורי – לא על ידי האב, שלהערכתו לא יסית את הילדה או ימנע ממנה להיפגש עם אמה, אלא דווקא על ידי האם, שתנטוש אותה.

 

השופט ציין כי אמנם בדרך כלל יחסים טובים בין ההורים הם תנאי למשמורת משותפת, אך "לא תמיד כך הם פני הדברים". לעיתים, במקרים מורכבים ונדירים, אין ברירה אלא לקבוע משמורת משותפת כדי לוודא ששני ההורים נוכחים בחיי הילד, ובמקרה הנוכחי - על מנת שהאב ישתמש בסמכויות כדי לוודא שצרכיה הרגשיים של הילדה מסופקים והיא מטופלת כיאות.

 

לפיכך השופט קבע כי המשמורת על הילדה תהיה משותפת לשני ההורים והסמיך את פקידת הסעד לקבוע זמני שהות, תוך המלצה לחלוקת זמנים שווה בכפוף לטובת הקטינה וצרכיה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עורך דין שמעון בר-לב
  • ב"כ האם: עו"ד מירב פונטש (מטעם הסיוע המשפטי)
  • עו"ד גילה עיני עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד גילה עיני
מומלצים