שתף קטע נבחר

מאיפה הכסף? המדריך המלא למימון מפלגות

מערכת הבחירות עולה למפלגות השונות מיליוני שקלים - חלק מגיע מהון עצמי או תרומות, אבל חלק משולם מהכספים שלנו - מתקציב המדינה. איך מחשבים את הכסף ומה הקשר לתוצאות הבחירות? מה קורה אם מפלגה לא עברה את אחוז החסימה? וגם: כמה תקבל כל מפלגה כמקדמה? כל מה שצריך לדעת

 

    (צילום: shutterstock)
המדריך המלא למימון מפלגות(צילום: shutterstock)
 

41 מפלגות התמודדו במערכת הבחירות הקודמת לכנסת ה-21, אבל בסופו של דבר רק 11 רשימות נכנסו לכנסת וכל השאר נשארו בחוץ. חלקן בזבזו לא רק  קולות אלא גם מיליוני שקלים. גם במערכת הבחירות הנוכחית צפויות לרוץ עשרות רשימות, כשרובן לא ייכנסו למשכן.

 

מיליוני שקלים יוצאו גם הפעם על תעמולה ברחובות, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. גם על גיוס פעילים, הכנת סרטונים והשכרת אולמות יוצאו לא מעט כספים, וכמובן גם עבור תשלום למנהלי קמפיין ויועצים. אבל מאיפה מגיע כל הכסף למערכת הבחירות הזאת? חלקו מגיע מתרומות, אבל לא מעט ממנו מגיע מכספי המסים שלנו - מתקציב המדינה.

הכנסת. רוב הרשימות נשארות בחוץ (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכנסת. רוב הרשימות נשארות בחוץ(צילום: גיל יוחנן)
 

חוק מימון מפלגות הסדיר בשנת 1973 את מקורות המימון העיקריים של המפלגות בכנסת. החוק מעניק למפלגות מימון שוטף ומיוחד מתקציב המדינה לקראת הבחירות ואף קובע מגבלות על התרומות שניתנות למפלגות. כך למשל, אם מיליארדר רוצה לתרום מיליוני דולרים לליכוד, לכחול לבן, לעבודה או לימין החדש – תרומה כזו אסורה על פי חוק.

 

מימון המפלגות נקבע לפי מספר חברי הכנסת שיש לכל מפלגה – בכנסת היוצאת ובזו החדשה לאחר הבחירות. נכון להיום, יחידת מימון אחת, כלומר חבר כנסת אחד, שווה 1,384,400 שקלים – כמעט 1.4 מיליון שקלים.

הסבר מימון מפלגות ()

מטרת המימון היא לכסות את ההוצאות שהיו בתקופת מערכת הבחירות לכל סיעה או רשימת מועמדים. כספי המימון מועברים ממשרד האוצר, באמצעות יושב ראש הכנסת, לחשבון הבנק של כל מפלגה.

 

לקראת הבחירות מחולקות למפלגות מקדמות, על חשבון מימון המפלגות. למשל, מפלגה שיש לה שמונה ח"כים בכנסת ה-21 תקבל 70 אחוזים מסכום של שמונה יחידות מימון (שמונה כפול 1.384 מיליון שקלים) – 7,752,640 שקלים. הסכום יועבר למפלגה לאחר הגשת רשימת המועמדים לוועדת הבחירות לכנסת ה-22.

 

אם המפלגה קיבלה בבחירות החדשות רק ארבעה מנדטים, מספר יחידות המימון שלה ייקבע לפי ממוצע המנדטים שהיה לה בכנסת הקודמת ובכנסת החדשה. בנוסף, מצרפים לכל מפלגה שנכנסה לכנסת יחידת מימון נוספת, כך המפלגה שקיבלה בכנסת ה-21 שמונה מנדטים ובכנסת ה-22 ארבעה – תקבל שבע יחידות מימון (ממוצע מנדטים – שישה ועוד יחידת מימון נוספת). לאחר הבחירות, המפלגה תקבל השלמה של 1,938,160 שקלים.

המקדמות שהמפלגות מקבלות לקראת הבחירות ()

מפלגות חדשות, שאינן זכאיות למקדמה מתקציב המדינה, והצליחו לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת יקבלו בנוסף למימון המפלגות הפרשי הצמדה וריבית, במגבלות סכום המימון לפי החוק.

 

אבל לא חייבים לעבור את אחוז החסימה כדי לקבל כסף מהכנסת. על פי החוק, רשימה שהצליחה לקבל יותר מאחוז מקולות הבוחרים (כמו הימין החדש, גשר וזהות בבחירות האחרונות), זכאית לקבל מימון בחירות של יחידה אחת, גם אם לא עברה את אחוז החסימה.

 

במשך שנים, עד לבחירות לכנסת ה-17, לא נהגה הכנסת לדרוש בחזרה את המקדמות שניתנו על חשבון מימון מפלגות לרשימות שלא הצליחו לעבור את אחוז החסימה. לקראת בחירות 2006 שינתה הכנסת את המדיניות ונדרשו החזרים מהמפלגות.

השקת קמפיין הבחירות של
הימין החדש. עדיין חייבים לכנסת 1.5 מיליון שקלים(צילום: אבי רוקח)

כך למשל מפלגת הימין החדש, שהתפצלה מסיעת הבית היהודי בכנסת ה-20 ולא עברה את אחוז החסימה, חייבת להחזיר את מימון המפלגות שקיבלה. עד עתה המפלגה לא החזירה את החוב שלה, שעומד על כ-1.5 מיליון שקלים.

 

מפלגה חדשה או מפלגה עם פחות מעשרה ח"כים בכנסת היוצאת יכולה לבקש מהכנסת מקדמה למימון בחירות או השלמה למקדמה למימון בחירות, זאת בתמורה לערבות בנקאית.

 

למרות הזמן הקצר שחלף מאז הבחירות האחרונות, חשב הכנסת כבר מימש את כל הערבויות שהתקבלו בבחירות לכנסת ה-21 על ידי מפלגות חדשות שביקשו מקדמה למימון הבחירות.

 

ניתן להיעזר גם בתרומות למפלגות ולמתמודדים בבחירות, אך נקבעה תקרה מתעדכנת בנוגע לגובה הסכום שמותר לתרום למפלגה. אם מדובר במפלגה חדשה – ניתן לתרום פי חמישה מסכום התקרה המעודכן.

 

בנוסף, מפלגה אינה רשאית לקבל תרומות ממי שאין לו זכות בחירה או מתאגידים, כמו כן אסור לקבל תרומות בעילום שם. במהלך שנת בחירות המפלגה חייבת לפרסם באתר האינטרנט שלה כל תרומה שקיבלה שערכה יותר מאלף שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים