שתף קטע נבחר

אלנה קורנרו פיסקופיה: גוגל עושה כבוד לאישה הראשונה שקיבלה תואר ד"ר

ביוני 1678 קיבלה אלנה קורנרו פיסקופיה תואר דוקטור לפילוסופיה. בכך הייתה לאישה הראשונה באירופה הזוכה בתואר זה. גוגל עושה לה כבוד לציון 373 שנים להולדתה

הגוגל-דודל מוקדש לאישה פורצת דרך: לרגל 373 שנים להולדתה עושה היום (ד') גוגל כבוד לאלנה קורנרו פיסקופיה, האישה הראשונה שקיבלה תואר דוקטור לפילוסופיה.

 

אלנה לוקרציה קורנרו-פיסקופיה
אלנה לוקרציה קורנרו-פיסקופיה

 

קורנרו פיסקופיה נולדה ב-1646 למשפחת אצולה ונציאנית. אביה היה נציב כיכר סן מרקו, התפקיד השני בחשיבותו ברפובליקה של ונציה, אך אמה לא הייתה בת המעמד העליון. בזכות הרקע המשפחתי שלה קיבלה חינוך מקיף כבר מגיל צעיר.

 

החל מגיל שבע, היא למדה לטינית, יוונית, דקדוק ומוזיקה, ומאוחר יותר גם מתמטיקה, אסטרונומיה, תיאולוגיה ופילוסופיה. עד מהרה גילתה כישרון לשפות, ושלטה ביוונית, לטינית, ספרדית, עברית, ערבית וצרפתית, בנוסף לשפת אמה (איטלקית).

 

השמועה על העילוי הצעיר עשתה לה כנפיים, ומשכילים מרחבי אירופה הגיעו לפגוש את הנערה המחוננת, לפתח עמה דיונים, לשמוע את הרצאותיה וליהנות מכישרונה המוזיקלי. הדת הקתולית היוותה חלק חשוב בחייה של קורנרו פיסקופיה. היא שאפה להצטרף למסדר הבנדיקטיני, אך אביה סירב לאפשר לה להפוך לנזירה, והעדיף שתנצל את יכולותיה המרשימות לרכישת השכלה גבוהה.

אלנה לוקרציה קורנרו-פיסקופיה (צילום: מתוך ויקיפדיה)
אלנה לוקרציה קורנרו-פיסקופיה(צילום: מתוך ויקיפדיה)

 

על אף שלא הייתה נזירה, נדרה את נדר הצניעות, וסירבה להצעות הנישואין שהורעפו עליה עד יומה האחרון. ב-1672 שלח אותה אביה לאוניברסיטת פדואה. על אף שהשלימה את לימודי התואר בתיאולוגיה, הכנסייה הקתולית סירבה לאפשר לה קבלת תואר דוקטורט בטענה שאין זה יאה שאישה תישא בתואר דוקטור בלימודי דת.

 

לאחר שבדחיפת אביה הגישה שוב בקשה לקבלת תואר, הושגה פשרה בדמות תואר דוקטור לפילוסופיה, שהיה מקובל על דעת הכנסייה. קהל רב הגיע לחזות בבחינה לתואר, ועל כן זו נערכה בקתדרלת הבתולה הקדושה בעיר, שהייתה גדולה מספיק כדי לאכלס את כל הצופים.

 

ידיעותיה של קורנרו פיסקופיה במבחן, שהיו נרחבות הרבה מעבר לדרוש, הרשימו את הצופים, וב-25 ביוני 1678 היא קיבלה את התואר הנכסף. בכך הייתה לאישה הראשונה באירופה הזוכה בתואר זה. באותה שנה שימשה קורנרו פיסקופיה כמרצה למתמטיקה באוניברסיטה.

 

מאות שנים עברו בטרם קיבלה אישה נוספת תואר דוקטורט מאוניברסיטת פדואה.. לאחר קבלת התואר עזבה קורנרו פיסקופיה את העולם האקדמי והתמסרה למעשי צדקה. היא מתה ב-1684 ממחלת השחפת בגיל 38, ונקברה על פי בקשתה בכנסיית סנטה ג'יוסטינה בפדואה. כיום ניצב פסל בדמותה באוניברסיטת פדואה.

 

המידע נלקח מהאנציקלופדיה של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים