שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אין נשים ברשימה? לא נצביע לכם
  כל מפלגה שרצה בבחירות האלה צריכה להבין שהנושא של ייצוג נשים הוא לא סיסמה ריקה מתוכן, שכן אנחנו נפעיל את הכוח האלקטורלי שלנו

   

  בחירות 2019 (צילום: ערן גרנות)
  (צילום: ערן גרנות)

  בעיקר עכשיו, בעיקר כשמי שדעותיהם נטועות במחשכים מועמדים לתפקיד שרים בממשלה הבאה ושואפים להחזיר אותנו לימי ההלכה, הלכה למעשה, זה הזמן שלנו, הנשים, להיזכר בדבריו של אלברט איינשטיין שאמר ש"לעשות שוב ושוב את אותו הדבר ולצפות לתוצאה שונה זה יסוד השיגעון". ולכן, הפעם, אם יש משהו אחד שאנחנו יכולות להרוויח מהבחירות החוזרות שנחתו עלינו ושעתידות לגרוע עוד מיליארדים מכספי משלם המסים, זה לזכור גם את משלמות המסים. כפי שהגדירה זאת הפעילה הפמיניסטית החרדית אסתי ביטון-שושן: "לא נבחרות - לא בוחרות".

   

   

  את הקביעה החכמה והצודקת הזו החילה ביטון-שושן על הרחוב החרדי, שם באופן מסורתי יש הלימה אפסית בין מספר הנשים בציבוריות ובעסקנות החרדית שדואגת באופן נחרץ לגברים ונוטה לרמוס זכויות נשים, לבין שיעורן של נשים באוכלוסייה שעומד על 51%.

   

  כעת, נוכח מספר הנשים הזעום בכנסת ה-21 הנכנסת-יוצאת הקצרה בהיסטוריה, נראה שהגיע הזמן שהבוחרות ינהגו באופן סקטוריאלי ויכריזו: "נשים בוחרות נשים". זאת אף שאני לא מחבבת הכללות, ואף שברור שיש גם גברים שדואגים לזכויותיהן של נשים, ושכולנו זוכרים שבחירה באישה היא לא בהכרח ערובה לקידום נשים - כיוון שכבר ראינו לא מזמן נבחרות ציבור (היי חברות הכנסת של הליכוד) שברגע הקריטי העדיפו הצבעה קואליציונית גורפת על פני הצבעה ג'נדרית צודקת, והרימו יד נגד תקצוב התוכנית למניעת אלימות, למשל.

   

  כיוון שהצדק צריך גם להיראות ולא רק להיעשות, ודאי בעידן פוטו-טוטאלי שבו אנחנו מג'נגלים היום, הרי שמדובר בהצהרת כוונות חשובה שצריכה להגיע לאוזניהם של ראשי המפלגות, שבסיבוב הקודם והקרוב מדי ממש לא היה נראה שהם מחזיקים מהעניין הפעוט הזה של שילוב נשים בצמרת הפוליטית. שלא לדבר על כך שבמדינת ההלכה האוטופית א-לה-סמוטריץ' לנשים בכלל אין זכות לבחור או להיבחר.

   

  ימי טרום-בחירות הם הזמן היחידי שבו הכוח חוזר לידיים שלנו, המצביעים, ולכן כל מפלגה שרצה לכנסת בספטמבר הקרוב צריכה להבין באופן שאינו משתמע לשתי פנים שהנושא של ייצוג נשים הוא לא סיסמה ריקה מתוכן, שכן אנחנו נפעיל את הכוח האלקטורלי שלנו ונצביע בהתאם למה שנראה ברשימות.

   

  מפלגות שיעלימו נשים מתחת למעטה היוניקלו לא יקבלו את הקול שלנו. נצביע רק למפלגה שייצוג הנשים בה אינו עקום ואינו מאחז עיניים ואינו פטריארכלי ואינו מזלזל במחצית מהאוכלוסייה.

   

  באותה נשימה עלינו לקרוא לנשים שהוכיחו נחישות במלחמה על זכויות נשים אבל נפלטו מהמליאה - לשוב אליה. אורלי לוי-אבקסיס למשל, שבכנסת האחרונה נאלצה לרוץ לבד בשל הסנקציה שהושתה עליה כפורשת מסיעת ישראל ביתנו, יכולה בבחירות הקרובות לרוץ בכל מסגרת שתבחר ולתת קול אמין לנשים. כנ"ל גם שילובן המחודש של חברות כנסת מצוינות כמו מרב מיכאלי או עליזה לביא, שפעלו רבות למען זכויות נשים.

   

  על ראשי המפלגות לפתוח את השורות, להגדיל את מספר הנשים בצמרת הרשימות ולהכניס לבית הנבחרים נשים ראויות וחזקות שידאגו לאינטרסים של נשים מכל השכבות והמגזרים של החברה הישראלית.

   

  • ענת לב-אדלר היא עיתונאית וסופרת

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים