שתף קטע נבחר

הערכה בליכוד: רפי פרץ לחינוך, סמוטריץ' לתחבורה, אלקין או אוחנה למשפטים

לקראת חלוקת תיקים: גורמים בליכוד אמרו כי בניגוד לדרישתו, גם בשלהי המו"מ הקואליציוני כבר הייתה הסכמה שסמוטריץ' יכהן כשר התחבורה במקומו של ישראל כץ, והעריכו כי תיק המשפטים יינתן לאלקין או לאוחנה. כחול לבן ליועמ"ש: "מנע מרה"מ למנות שגרירים במצרים ובאו"ם"

רפי פרץ בנימין נתניהו 'בצלאל סמוטריץ (צילום: עמית שאבי, יצחק קלמן)
הערכה בליכוד: החינוך לפרץ, התחבורה לסמוטריץ'(צילום: עמית שאבי, יצחק קלמן)

 

ראש הממשלה יצטרך להכריע בתוך זמן קצר לגבי זהות מחזיק תיק המשפטים - ואלו ההערכות בנוגע לחלוקת התיקים הקרובה. על פי ההערכה בליכוד, הקרב על תיק המשפטים ניטש בין השר זאב אלקין לח"כ אמיר אוחנה, שניהם מהליכוד. בנוסף מעריכים במפלגה כי תיק החינוך יינתן ליו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ ואילו תיק התחבורה יועבר למספר 2 שלו, יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'.

  

גורמים בכירים בליכוד ובאיחוד מפלגות הימין טוענים כי בשלהי המשא ומתן הקואליציוני, לפני פיזור הכנסת, כבר הייתה הסכמה כי סמוטריץ' יקבל את תיק התחבורה, בניגוד לדרישתו לקבלת תיק המשפטים. תיק התחבורה פנוי כעת לאחר שישראל כץ, שמכהן בתפקיד בעשר השנים האחרונות, מונה לשר חוץ באופן מלא.  בתגובה לדברים אמר סמוטריץ': "לא היה ולא נברא. שה"בכירים" בליכוד יגדלו אומץ לשקר לפחות בשמם".

 

 

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היא שנתניהו לא יוכל להיות ממלא מקום שר המשפטים הן בגלל שהחלטות בענייני תיקיו מתקבלות בימים אלה במשרד זה, והן בשל המגבלה של בג"ץ על מספר התיקים שבהם יכול נתניהו להחזיק.

 

עם זאת, מנדלבליט אישר לנתניהו למנות ח"כים כשרים קבועים במקום השרים שקד ובנט המפוטרים. היועץ הודיע כי הדבר מתאפשר בהתאם ל"חוק יסוד: הממשלה", הקובע כי הממשלה יכולה למנות שרים מבין חברי הכנסת המכהנים ללא צורך באישור הכנסת. זאת גם אם מדובר בממשלת מעבר.

 

אמיר אוחנה של הלאומיאדה של הליכוד (צילום: מאיר אוחיון)
יקבל את תיק המשפטים? אמיר אוחנה(צילום: מאיר אוחיון)

 זאב אלקין בלאומיאדה של הליכוד (צילום: מאיר אוחיון)
מועמד נוסף למשפטים: זאב אלקין(צילום: מאיר אוחיון)
 

בתוך כך, סיעת כחול לבן פנתה אחר הצהריים ליועמ"ש בבקשה להורות לנתניהו לא למנות שגרירי קבע חדשים באו"ם ובמצרים בתקופת הבחירות. זאת על רקע דיווחים כי נתניהו מתכוון למנות את השר גלעד ארדן לתפקיד שגריר ישראל באו"ם ואת השר איוב קרא לתפקיד שגריר ישראל במצרים.

 

במכתב שנשלח ליועץ טוענים עורכי הדין של כחול לבן כי בהתאם לפסיקות בית המשפט העליון והנחיות היועץ עצמו, "ממשלת מעבר והעומד בראשה אינם רשאים לבצע בתקופת בחירות מינויים פוליטיים מובהקים לשתיים מהמשרות החשובות ביותר בשירות החוץ".

 

במכתב נטען כי הניסיון למנות את ארדן וקרא לשגרירים בעת הזו "מעלה חשד כבד כי עסקינן במינויים פוליטיים שנועדו לפתור לראש הממשלה בעיות פנימיות ובכל מקרה מציב את הממשלה הבאה בפני עובדה מוגמרת".

 

גם במשרד החוץ התייחסו לדיווח שלפיו נתניהו שוקל למנות את קרא לשגריר במצרים, כפיצוי על המקום שאליו הגיע ברשימת הליכוד, והביעו זעם. גורמים במשרד אמרו כי מדובר במינוי בעייתי מאוד, שכן שמו של קרא נקשר בעבר לכמה תקריות דיפלומטיות ומבוכות. בעיה נוספת שמעיבה על המינוי של קרא היא האיסור של היועמ"ש למנות מינויים פוליטיים בתקופת בחירות, כך שלא ברור שיהיה אישור משפטי למינוי.

 

גלעד ארדן טקס שוטרים מצטיינים (צילום: רפי קוץ)
ימונה לשגריר באו"ם? גלעד ארדן(צילום: רפי קוץ)

פריימריז ליכוד בחירות (צילום: מוטי קמחי)
"שמו נקשר לכמה תקריות דיפלומטיות". איוב קרא(צילום: מוטי קמחי)
 

נפתלי בנט בהצהרה ראשונה לאחר פיטוריו (צילום: יאיר שגיא)
בנט: קורא לחיבורים במפלגות הימין(צילום: יאיר שגיא)

בתוך כך, בימין החדש, מפלגתו של נפתלי בנט שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-21, פרסמו הודעה לתקשורת לפיה "התנועה דוהרת קדימה בכל העוצמה על מנת לגבש סביבה את הציבור הימני שחפץ במדיניות ימין אמיתית שמשתקפת במעשים בשטח, במשילות, ביהדות מקרבת ומכילה ובשיח מאחד. כלקח ממערכת הבחירות הקודמת, נוודא באופן מוחלט שאף קול ימני לא יילך לאיבוד. זאת, על ידי איחודים בימין".

 

עוד נמסר בהודעה: "הודענו לחברינו במפלגות האחרות: לאור ריבוי הודעות שגויות בנושא המשא ומתן, החל מעכשיו ועד ל-15 ביולי לא נעסוק במשא ומתן, בדיוני סרק על חיבורים, בהדלפות, במיקומים ובתפקידים, אלא נתמקד בהבאת כמה שיותר קולות לתנועה ולמחנה.

 

"החל מ-15 ביולי נחדש את המשא ומתן עם המפלגות השונות ונגבש חזית ימין גדולה עד למועד הגשת הרשימות הסופיות. מטרתנו אחת ובה נתמקד: ניצחון הימין והמחנה הלאומי", אמרו בימין החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פרץ וסמוטריץ'
צילום: עמית שאבי
מומלצים