שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו ביקש לדחות את השימוע, היועמ"ש צפוי לסרב
  מנדלבליט, שהציע כבר בסוף פברואר לתאם מועד לשימוע לרה"מ והסכים לדחייה של שלושה חודשים מיולי לאוקטובר, צפוי לסרב לבקשה לדחייה נוספת, הפעם עקב הבחירות

   

  אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)
  ראש הממשלה נתניהו והיועמ"ש מנדלבליט(צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן)

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש באמצעות פרקליטו לדחות את מועד השימוע שלו, שאמור להתקיים בתחילת חודש אוקטובר, עקב הבחירות שיתקיימו ב-17 בספטמבר. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי לסרב לאותה בקשה, לאחר שכבר דחה את השימוע בשלושה חודשים.

   

  מנדלבליט, שהציע לנתניהו לתאם את מועד השימוע כבר בסוף חודש פברואר, הסכים לדחיית המועד מ-10 ביולי, אבל כאמור צפוי לסרב לבקשתו זו של פרקליט ראש הממשלה. לפי ההערכות, נתניהו צפוי להגיש בג"ץ נגד החלטתו של מנדלבליט.

   

  אינפו גרפיקה החלטות החלטה צפי תיק תיקי בנימין נתניהו תיק 1000 2000 4000 שוחד מרמה שימוע מנלדבליט ()

  גורמים בפרקליטות הבהירו בסוף חודש מאי, באופן חד משמעי, כי לדרמה הפוליטית סביב פיזור הכנסת וההליכה לבחירות לא תהיה כלל השפעה על לוח הזמנים המשפטי בהליך הפלילי נגד ראש הממשלה. הגורמים הבהירו כי מדובר בשני צירים שאינם מצטלבים וכי כבר נקבע מועד שימוע לנתניהו.

   

  לדבריהם, המועד הזה לא יידחה במילימטר. "נתניהו ידע גם לפני הבחירות הקודמות שפניו לשימוע", הם הבהירו. "כעת אפילו יש לו תאריך לשימוע אך הוא עדיין החליט להתמודד, לכן זה עניין שלו. אין לזה שום קשר והשימוע לא יידחה ולו ביום אחד". עניין נוסף שמעסיק את הפרקליטות בימים האחרונים הוא העובדה שפרקליט המדינה שי ניצן, גורם מאוד משמעותי בתיקי נתניהו, יסיים את כהונתו בסוף השנה. אותם גורמים הדגישו שגם ניצן ישתתף בשימוע.

   

  שי ניצן בפרידה מאיילת שקד (צילום: אוהד צויגנברג)
  ישתתף בשימוע. פרקליט המדינה שי ניצן(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  לפי הודעת היועמ"ש, השימוע יתקיים כאמור בתחילת חודש אוקטובר. ייתכן ותתקיים ישיבה נוספת לשימוע בשבוע השני של אוקטובר. לאחר מכן יהיה לפרקליט המדינה חודש ימים וחצי לגבש את עמדתו ולהניחה בפני היועמ"ש. בסופו של דבר, זו תהיה ההחלטה של היועץ עצמו.

   

  בקשתו של נתניהו לדחייה נוספת בשימוע גררה ביקורת קשה באופוזיציה. ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) מסר בתגובה: "ביבי שוב מבקש דחיה בשימוע. אין גבול לעזות המצח. מנדלבליט, אתה לא יכול לתת לו שוב לבזות את ההליך המשפטי. אתה לא יכול לדחות את השימוע רק כי ביבי דחף (שוב!) לבחירות מיותרות. אם לא נוח לביבי להיות פוליטיקאי, שיילך לטפל בענייניו המשפטיים. זה רק יקל עלינו ועל הליכוד להקים ממשלת אחדות לאומית".

   

  ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה כי "נתניהו משחק בתופסת עם היועמ"ש כדי להתחמק מהעמדה לדין. קודם הוא מזיז את הבחירות, אחר כך הוא מפזר את הכנסת ועכשיו הוא שוב מבקש דחיה. מנדלבליט צריך להציב תמרור עצור ענק לנתניהו כדי לעצור את המפולת".

   

  לפני שלושה שבועות פנה פרקליטו של רה"מ בבקשה לדחות את השימוע וטען כי היקף חומרי החקירה יחד עם עיסוקיו של רה"מ אינם מאפשרים לעמוד במועד שקצב לו היועץ המשפטי לממשלה. "פרק הזמן שניתן לשימוע הוא לא סביר. גם בתיקים שהם קטנים בהרבה, פרק הזמן שניתן לצורך לימוד החומר והכנת טיעון ארוך משמעותית בחודשים רבים", אמר.

   

  פרקליט המדינה שי ניצן אמר בחודש שעבר כי "אין כוונה לקפח את רה"מ ולהקצות לאי כוחו זמן קצר מדי להכנה". עם זאת, ניצן הדגיש כי "אין מקום לדרוש ולצפות כי נתמהמה ונקצה פרקי זמן ארוכים כאשר אין סיבה אמיתית לכך. על יסוד היקף החומר, פרק זמן של שישה חודשים הוא סביר לחלוטין להתכונן לשימוע".

   

  הליך השימוע של נתניהו התעכב בחודשים האחרונים לאחר שעורכי דינו סירבו לאסוף את חומרי החקירה ממשרדו של היועץ המשפטי לממשלה. עם הסדר תשלום שכר הטרחה, אסף הסנגור את החומרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
  נתניהו ומנדלבליט
  צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
  מומלצים