שתף קטע נבחר

עיריית בני ברק ויתרה על תקציב לקייטנות מדע: "לא מתאים לאופי של העיר"

העירייה החליטה לוותר על התקציב שמעניק משרד המדע והטכנולוגיה לטובת קיום הקייטנות שמעשירות את התלמידים בין היתר בתחומי הרובוטיקה והאלקטרוניקה. הורים לתלמידים בעיר הביעו מורת רוח: "מדובר על מציאות הזויה. עסקני בני ברק וראשיה מנסים להלך אימה על הציבור בדרך לא דרך"

 

 

העירייה החליטה: קייטנות מסובסדות לילדים בתחומי המדע והטכנולוגיה – לא בבני ברק. משרד המדע והטכנולוגיה מפעיל החל משנת 2012 קייטנות מסובסדות ברשויות המקומיות בעלות של 80 שקלים לילד, ובהן הפעלות ותכנים בנושאים מדעים וטכנולוגיים. במסגרת התכנית, מתקצב המשרד את פעילות הקייטנות בסכום של מעל לתשעה מיליון שקלים, והשנה צפוי להירשם שיא במספר הרשויות בהן הן תתקיימנה, והוא יעמוד על יותר מ-200.

 

ואולם, עיריית בני ברק החליטה לוותר על התקציב של משרד המדע והטכנולוגיה ולא לקיים את הקייטנות בעיר. "אנחנו לא השתמשנו בקול הקורא של משרד המדע והטכנולוגיה", אמר אתמול (יום ד') בישיבת המועצה ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין והוסיף כי "אגף החינוך בדק את הקול הקורא וזה לא מתאים לאופי הרוחני של בני ברק".

 

עיריית בני ברק מנתה בתגובתה כמה סיבות להיעדר שיתוף הפעולה עם משרד המדע והטכנולוגיה, אך אישרה כי "תלמודי התורה לבנים מתנגדים להכניס תכנים של מדע לתלמידים שלהם". בתוך כך, יש לציין כי העירייה התנגדה גם בעבר לקיום הקייטנות, זאת בניגוד לרשויות מקומיות חרדיות אחרות ובהן אלעד, ביתר עילית, מודיעין עילית, קריית יערים ורכסים – שדווקא כן צפויות לקיים את הקייטנות בקיץ הקרוב.

 

הקייטנות מתקיימות במשך שבוע והן מיועדות לתלמידי כיתות א'-ו'. בדברי ההסבר על הקייטנה מצוין כי במסגרתה "יפעילו מדריכים סדנאות ופעילויות באמצעים חווייתיים כגון ערכות רובוטיקה, אלקטרוניקה וטכנולוגיה, ללא צורך בידע מקדים." עוד מצוין כי "מטרת התכנית היא להגביר את העניין בתחומי המדע והטכנולוגיה והחשיפה אליהם כבר בגיל צעיר".

גני ילדים באזור המרכז ()
העירייה החליטה לוותר על התקציב. ארכיון

"פנו אליי ממשרד המדע והטכנולוגיה ואמרו לי שיש תקציב יפה מאוד שהעירייה קיבלה ושהשקיעו הרבה כדי שתהיינה קייטנות מסובסדות בעלות מינימלית", מספר יעקב וידר, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר בני ברק, שמוביל את המהלך נגד התנגדות העירייה לקיים את הקייטנות. "זו קייטנה שיכולה לתת המון לילדי בני ברק, והמצב הסוציו אקונומי בעיר קשה מאוד. יש משפחות שהיו שמחות לקבל קייטנה מרתקת של מדע וטכנולוגיה עם עלות מסובסדת בחודשי הקיץ הארוכים. סיפרו לי שפנו מהמשרד לעירייה כמה פעמים, פעם אחר פעם, והעירייה מסרבת לשתף איתם פעולה".

 

וידר אומר כי לדעתו, השיקול הדתי אינו היחידי שהוביל לסירוב. "אני לא קיבלתי תשובה באשר לסיבה שמסרבים לקיים את הקייטנות, אבל בבני ברק יש אנשים שמנהלים רשתות חינוך שמקיימות קייטנות פה, ולי היה חשד שיש פה איזשהו קשר. יש פה היבט דתי, אבל יש פה גם חבר'ה שיש להם אינטרס כלכלי שהקייטנות הללו לא תתקיימנה כאן. לדעתי הסיבה היא לא רק דתית, אלא גם כלכלית. ראש העיר לא יכול להחליט עבור תושבי בני ברק מה מתאים להם ומה לא, מה גם שהפרויקט הזה הותאם לציבור החרדי. הניסיון של העירייה לשלוט על כל היבט בחיים של התושבים הוא שערורייתי".

 

"מדובר במציאות הזויה", מספר הורה לתלמיד בעיר. "עסקני בני ברק וראשיה מנסים להלך אימה על הציבור בדרך לא דרך. לילדים שלנו מגיעות קייטנות כמו לכל ילד אחר במדינת ישראל ולא יכול להיות שהדבר הזה לא יתקבל. לילדים שלנו הקייטנות הללו מגיעות בזכות ולא בחסד. הגיע הזמן שבעיריית בני ברק יבינו שהם צריכים לדאוג לנו, תושבי העיר, מכל המינים והסוגים והמגזרים, ולא לדאוג לעצמם".

 

מעיריית בני ברק נמסר: "בקול הקורא של המשרד נכתב כי הפעילות תבוצע ע"י ספקים שזכו במכרז. לנו, אגף החינוך בעיריית בני ברק, יש עיקרון שאנחנו מפעילים קייטנות באופן עצמאי עם אנשי החינוך בבתי הספר של החינוך העצמאי בשיתוף הפיקוח של החינוך העצמאי.

 

"בנוסף, לפי הקול הקורא יש עלויות של העירייה והיות ואנו מקיימים קייטנות גם של החופש הגדול ללא עלויות של העירייה בכיתות א'- ג' וכן קייטנות בכיתות ד'- ו' בסבסוד של העירייה החלטנו שאין צורך בהפעלות נוספות. נקודה נוספת הינה היות ובחופשת הקיץ אנו מבצעים עבודות תחזוקה ושיפוצים בבתי הספר, אי אפשר לקיים פעילויות מעבר לתקופה של שלושה שבועות של החופש. לגבי תלמודי התורה לבנים, הם לומדים עד ט' באב ומתנגדים להכניס תכנים של מדע לתלמידים שלהם".

 

שר המדע אופיר אקוניס מסר: "אני קורא לעיריית בני ברק לשקול מחדש את עמדתה. קייטנות המדע שנקיים השנה במספר של שיא של רשויות בכל רחבי הארץ - הן האיכותיות ביותר וגם הזולות ביותר. בתמורה ל-80 שקלים בלבד לשבוע, מועשרים ילדי בתי הספר היסודיים במדע, טכנולוגיה, רובוטיקה וחדשנות. אני קורא לעיריית בני ברק לשקול מחדש את עמדתה ולהודיע אחרי החג שהעיר תצטרף ל-205 הרשויות שתיקחנה חלק בפרויקט".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים