שתף קטע נבחר

מלאך המוות: מאסר עולם לאח שרצח 85 מטופלים

גרמניה: נילס הוגל הזריק לחולים חומרים שידחקו אותם אל סף המוות, כדי לנסות להצילם וכך להרשים את עמיתיו. החשד: מספר הנרצחים האמיתי – יותר מ-200. פסיכיאטר שהעיד במשפט: "הוא סובל מהפרעה נרקיסיסטית חמורה"

בית משפט בגרמניה גזר הבוקר (יום ה') מאסר עולם נוסף, שני במספר, על נילס הוגל, אח בית חולים שהורשע ברצח 85 מטופלים והיה כנראה הרוצח הסדרתי הגדול ביותר שידעה גרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה. בגרמניה מאסר עולם פירושו בפועל רק 15 שנים מאחורי סורג ובריח, אולם בנסיבות קיצוניות ניתן להאריכו. הוגל הואשם ב-100 מעשי רצח, אבל זוכה מ-15.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

גרמניה אח ב בית חולים נילס הוגל רצח יותר מ 100 מטופלים (צילום: EPA)
נילס הוגל בבית המשפט, היום(צילום: EPA)

גרמניה אח ב בית חולים נילס הוגל רצח יותר מ 100 מטופלים (צילום: EPA)
בכניסה לבית המשפט, הבוקר. רק 15 שנה?(צילום: EPA)

אתמול, ביום האחרון למשפטו, פנה הוגל למשפחות ולחברים של קורבנותיו וביקש מהם לסלוח לו על מעשיו, שאותם הגדיר בעצמו "נוראים". "אני מבקש להתנצל בכנות על כל מה שעשיתי לכם במהלך השנים", אמר.

 

הוגל, בן 42, יושב בכלא כבר עשר שנים במסגרת מאסר עולם שנגזר עליו כעונש על שישה ניסיונות רצח אחרים. המשפט שבגינו נגזר עליו היום שוב מאסר עולם הוא המשפט השלישי שבו הוא עומד לדין.

 

בכתב האישום נגדו נטען כי הוגל רצח לפחות 100 מטופלים בבתי חולים שבהם עבד בערים אולדנבורג ודלמנהורסט שבצפון גרמניה. הוגל הזריק לקורבנותיו, כולם בני 96-34, תרופות שלא על פי מרשם, כדי לדחוק אותם אל סף המוות ואז לנסות להצילם כדי להפגין מיומנות גבוהה בפני אנשי הצוות סביבו. הוא הימר שוב ושוב על חיי קורבנותיו, שאותם בחר באקראי, ורובם מתו.

גרמניה אח ב בית חולים נילס הוגל רצח יותר מ 100 מטופלים (צילום: EPA)
"תמיד מוכן לשקר". הוגל, היום(צילום: EPA)

לפי הערכות, מסע ההרג של הוגל החל בשנת 2000 ונמשך חמש שנים: הוא נעצר ב-2005, כשנתפס מזריק תרופה שלא על פי מרשם לחולה בדלמנהורסט. בשנת 2008 הוא נידון לשבע שנות מאסר בגין ניסיון לרצח, ובשנים 2015-2014 נערך לו משפט שני בעקבות לחץ שהפעילו משפחות שטענו כי גם יקיריהן היו בין קורבנותיו. במשפט זה הוא נמצא אשם ברצח ובניסיון לרצח של עוד חמישה בני אדם, ונגזר עליו העונש המרבי – 15 שנות מאסר.

 

ביום הראשון של משפטו השלישי, באוקטובר האחרון, הודה הוגל ברצח יותר מ-100 מטופלים, אולם אחר כך הוא חזר בו. כעת הוא טוען שביצע 43 מעשי רצח ומכחיש חמישה מעשי רצח אחרים המיוחסים לו. על האנשים האחרים שבמשפט נטען כי הוא רצח אמר כי הוא אינו יכול לזכור אם פגע בהם.

 

המשטרה חושדת שבפועל מספר הנרצחים האמיתי של הוגל הוא יותר מ-200, אבל לדבריה לעולם לא תוכל לדעת זאת בוודאות, משום שהוא אינו זוכר את כל הפרטים ומשום שגופותיהם של רבים מהקורבנות נשרפו, כך שאי אפשר היה לבצע בהן נתיחה.

הוגל בשלבים מוקדמים יותר של משפטו. "סליחה על הכול" (צילום: AP) (צילום: AP)
הוגל בשלבים מוקדמים יותר של משפטו. "סליחה על הכול"(צילום: AP)

במהלך המשפט העיד הפסיכיאטר מקס סטלר ואמר כי אף שהוגל אחראי למעשיו, הוא סובל מהפרעה נרקיסיסטית חמורה. "ביסודו של דבר הוא תמיד מוכן לשקר אם זה יאפשר לו להציג את עצמו באור חיובי יותר", אמר הפסיכיאטר. דוגמה לכך לדבריו היא טענתו של הוגל שהוא אינו זוכר את מי שהיה לכאורה הקורבן הראשון שלו, אדם שמת ב-7 בפברואר 2000. לדברי הפסיכיאטר, בפועל רוצחים סדרתיים לעולם אינם שוכחים את הקורבן הראשון שלהם, ולכן סביר להניח שהוא פגע במטופלים כבר לפני כן.

 

עמיתים לשעבר של הוגל בבית החולים בדלמנהורסט הודו שהיו להם חשדות לגביו, אולם בבית החולים באולדנבורג טענו כל אנשי הסגל שהעידו כי לא היו מודעים לכך שגופות נערמו דווקא במשמרות שלו. ספק הועלה בנוגע לטענותיהם אלה, וכעת אומרים בגרמניה כי עשרה מהעדים עשויים לעמוד לדין בגין שבועת שקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
האח הרוצח נילס הוגל. "מעשיי נוראים"
צילום: EPA
מומלצים