שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המזגן התקלקל? באילו מקרים התיקון ישתלם

  אלו הם עשרת התיקונים הנפוצים במזגן הביתי. כמה יעלה התיקון ומתי לא שווה להשקיע אלא להחליף למזגן חדש? אתר "המקצוענים" עם מדריך שיכול לחסוך לכם כסף ולמנוע מכם הוצאה מיותרת

  זה קורה לרבים בדיוק בעונה הזו של השנה, המזגן לא מקרר כפי שהייתם רוצים, ואתם תוהים אם מדובר בתקלה ששווה להשקיע בה, או שכבר מוטב להחליף את המזגן בחדש. ישנם דברים שניתן לפתור בקלות רבה יחסית, וישנם תיקונים שרק ידחו את החלפת המזגן, שכן תיקון תקלה אחת לא מבטיח שתקלות נוספות לא יקרו כבר בעונה הקרובה. כיצד לקבל החלטה מושכלת? לפניכם המדריך.

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  יש דליפת גז? מילוי לא יפתור את הבעיה ברוב המקרים

  התקלה: מילוי גז

   

  עלות התיקון: עלות מילוי גז היא 300-400 שקל עבור מזגן עילי קטן, ובין 400 ל-700 שקל למילוי גז במזגן גדול.

   

  האם משתלם לתקן? "מילוי גז לרוב לא ישתלם, מכיוון שאין סיבה שתהיה בריחת גז מהצנרת של המזגן", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "זוהי מערכת סגורה, ולכן מילוי גז יפתור את התקלה רק למשך זמן קצר מאוד. בכל מקרה, תוכלו לבקש מהטכנאי שאם התקלה חוזרת, למרות מילוי הגז, הוא יקזז לכם את עלות מילוי הגז מעלות פתירת התקלה מהשורש. טכנאים רבים מעדיפים לא להתעסק באיתור מקור התקלה והנקודה שממנה בורח הגז, שכן הם עובדים קשים יותר ולא בהכרח מרוויחים בהתאם עבור התיקון. זו הסיבה שרבים ממליצים על מילוי גז, שזהו עבורם התיקון הרווחי ביותר. בעיני הצרכן, זו הוצאה שהיא לרוב מיותרת שלא פותרת את הבעיה, אלא רק דוחה את הטיפול בה במעט זמן".

   

  התקלה: איתור ותיקון של דליפת גז

   

  עלות התיקון: עלות תיקון דליפת גז היא 600-800 שקל, עבור מזגן עילי קטן. אם מדובר במזגן עילי גדול או במערכת מיזוג מיני-מרכזי, תשלמו 20-30 אחוז יותר.

   

  האם משתלם לתקן? זוהי תקלה הרבה יותר משתלמת מאשר מילוי גז, ולא עולה בהכרח הרבה יותר. מוקד השירות: "בררו לפני כן למשך כמה זמן ניתנת אחריות עבור התיקון, כדי שלא תימצאו את עצמכם כעבור תקופה קצרה נדרשים להזמין בעל מקצוע נוסף ולשלם לו שוב".

   

  קבל וחיישן: החלפתם נמוכה יחסית והתיקון משתלם  

  התקלה: החלפת קבל של המנוע

   

  עלות התיקון: עלות החלפת קבל של המנוע הוא 300-500 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? "זהו תיקון זול יחסית, ומשתלם להשקיע בו", אומרים במוקד השירות. "אם מתקלקל הקבל, המנוע שלו לא ייכנס לפעולה, שכן תפקידו של הקבל הוא להתניע את המנוע. במזגן יש שלושה קבלים – קבל מנוע למדחס, קבל מנוע מאוורר ביחידה החיצונית וקבל מנוע מאוורר ביחידה הפנימית. לרוב כדאי להחליף את שלושת הקבלים יחד באותו ביקור, מאשר להזמין בעל מקצוע בנפרד להחליף כל אחד מהם. המחיר הגלובאלי שתקבלו עבור החלפה של שלושתם לרוב יהיה אטרקטיבי בצורה משמעותית. לכן, שווה מראש לברר מהו המחיר, להיות בקיאים במחירונים הנהוגים בשוק, ולהתמקח".

   

  התקלה: החלפת חיישן טמפרטורה

   

  עלות התיקון: החלפת חיישן תעלה לכם 300-400 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? חיישן זה נמצא בתוך היחידה הפנימית של המזגן, ומאפשר למזגן להיכנס להשהיה כשהוא מגיע לטמפרטורה הרצויה שנקבעה בשלט. מוקד השירות: "אם המזגן פועל ללא הפסקה, ולא נכנס למצב השהיה, הוא גורם לבזבוז אנרגיה רב ולעלייה משמעותית בחשבון החשמל. במצב כזה, התיקון הכרוך בהחלפת חיישן מאוד משתלם, ואף חסכוני".

   

  בין תיקון לדמי ביקור: דברים שתוכלו לתקן בעצמכם

  התקלה: צינור הניקוז נסתם

   

  עלות התיקון: החלפת צינור ניקוז תעלה לכם 300-400 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? זהו תיקון שלא רק כלכלי לבצע, הוא גם ימנע מכם נזילת מים מהיחידה הפנימית של המזגן. מוקד השירות: "חשוב להדגיש שבגלל העלות הזהה של תיקון סתימה לבין החלפת צינור, אל תסתפקו בתיקון, ודרשו להחליף את צינור הניקוז. אם מדובר בצינור ארוך יחסית, קחו בחשבון שכל תוספת תעלה לכם 10-15 שקל לכל מטר אורך צינור".

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  התקלה: הפילטרים של המזגן נסתמו מלכלוך ואבק

   

  עלות התיקון: ניקוי פילטרים הוא בעלות של דמי ביקור טכנאי, ויעלו 150-250 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? זו פעולה פשוטה יחסית שניתן לבצע לבד, רק להקפיד לעשות אותה בזהירות כדי לא להרוס בטעות את התופסנים של היחידה החיצונית. אם הם יישברו, תיאלצו לסבול רעש נקישות מציק בקביעות, בכל פעם שתפעילו את המזגן. זהו לרוב תיקון שלא ניתן לבצע, כי חברות המיזוג לא מציעות כיסוי לפלסטיק, ומעדיפות שתחליפו את כל המזגן העילי.

   

  זה מאוד מעצבן, ולכן אם אתם עם שתי ידיים שמאליות, כדאי להזמין טכנאי או לבקש ממישהו מיומן שאתם מכירים לעשות זאת במקומכם. מוקד השירות: "פעולת שטיפת הפילטרים פשוטה ביותר, וכל שצריך לעשות הוא למקם אותם תחת מים זורמים, להמתין לייבוש מלא שלהם ולהחזירם למקומם כשהם יבשים לחלוטין, כדי למנוע עובש בתוך המזגן: דבר שיגרום לריחות לא נעימים לאורך זמן. כמו כן, אם ממילא הזמנתם טכנאי מזגנים לצורך תיקון תקלה אחרת, נהוג לבקש ממנו לנקות את הפילטרים כחלק מהשירות, ולא לשלם על כך תוספת מחיר".

   

  התקלה: השלט לא עובד

   

  עלות התיקון: אם תזמינו טכנאי מזגנים הוא יגבה מכם גם את עלות החלפת השלט וגם את דמי הביקור, והעלות יכולה להגיע ל-250 עד 350 שקל. עלות החלפת עינית היא 300-400 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? אם התקלה היא רק בשלט, לא משתלם להזמין עבור תיקון שלו בעל מקצוע. ראשית, משום שיש שלטים אוניברסליים (שמתאים לסוגים רבים של מזגנים) שמחירם כ-100 שקל ואף פחות מכך. אף פעם לא מזיק שיהיה שלט רזרבי בבית בסכום שכזה. שנית, ניתן לגשת לחנות עם השלט הישן שלכם ולרכוש שלט חלופי תואם. אם התקלה היא בעינית ולא בשלט, תוכלו לגלות תוך שימוש בשלט אחר שיש בביתכם, ואשר לרוב יוכל להתאים גם למזגן שלכם.

   

  מה כדאי לעשות לפני שממהרים להחליף שלט או להזמין טכנאי? מוקד השירות: "ראשית בדקו שהסוללות לא זזו ממקומן, או התרוקנו. שנית, נקו את מסך העינית שבתוך היחידה הפנימית. לעתים אבק עליה ימנע תקשורת בין השלט לעינית. שלישית, נתקו את שקע החשמל של המזגן וחברו אותו לאחר 5 דקות. פעמים רבות זה פותר את הבעיה. לבסוף, כוונו את השלט אל עינית המצלמה של הטלפון הנייד שלכם. אם יש הבהוב של האינפרא האדום, סימן שהבעיה היא לא בשלט, אלא ככל הנראה בחיישן של המזגן. רק במקרה זה, משתלם להזמין טכנאי".

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  אלו התקלות היקרות בצורה משמעותית ולא תמיד משתלמות

  התקלה: מנוע המאוורר התקלקל

   

  עלות התיקון: עלות החלפת מנוע היא 800-1,200 שקל ביחידה הפנימית, ו-1,000 עד 1,200 שקל ביחידה החיצונית.

   

  האם משתלם לתקן? תלוי מה עלות המזגן העילי וכמה שנים הוא בשימוש אצלכם. ככל שהמזגן ישן יותר, כך התיקון הופך לפחות משתלם, שכן רכיבים נוספים יכולים להתקלקל במזגן כעבור תקופה קצרה, ולהפוך את עלות התיקון הכוללת ליקרה מדי. מוקד השירות: "תפקיד מנוע המאוורר הוא לפלוט את האוויר החם החוצה. אם החלטתם להחליף את המנוע, ודאו שבעת ההתקנה החיבור של המנוע הוא מקצועי, ושהמאוורר אינו מרעיש. אחרת, בקשו מבעל המקצוע שיקבע את חוטי החשמל עם אזיקונים".

   

  עוד כתבות בנושא:

  כך תכינו את המזגן לקיץ  

  התקנת המזגן, תחזוקה וטיפים לקירור יעיל 

  תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד

   

  התקלה: תקלה במדחס שממוקם ביחידה החיצונית 

   

  עלות התיקון: עלות ההחלפה היא 1,000-2,000 שקל.

   

  האם משתלם לתקן? זהו תיקון יקר במיוחד, ולא תמיד יהיה כלכלי, שכן הוא מהווה כ-70 אחוז מעלות מזגן חדש, לעתים. כמובן, בהתאם לגודל המזגן וכמה כוח סוס יש לו. מוקד השירות: "חשוב לדעת, שלעתים הבעיה היא רק בקבל של המדחס, ואין מה למהר ולהחליף את המדחס, שכן החלפת הקבל בלבד תוכל לפתור את הבעיה".

   

  התקלה: לוח הפיקוד האלקטרוני התקלקל

   

  עלות התיקון: עלות החלפת לוח פיקוד אלקטרוני נעה סביב 800 עד 1,100 שקל כיום. פערי המחיר משתנים בין בעלי המקצוע השונים ובהתאם לדגם המזגן שברשותכם.

   

  האם משתלם לתקן? לרוב זהו תיקון יחסית, ולא משתלם לתיקון. שימו לב שמחיר זה מתייחס ללוח פיקוד חלופי בלבד, ואם תרצו לוח פיקוד מקורי, תצטרכו לשלם עד כ-30 אחוז יותר במחיר. כלומר, המחיר יהיה החל מ-1,000 שקל ועד ל-1,500 שקל. גם במקרה זה, שקלו את עלות החלפת מזגן חדש, כמובן בהתאם למחירו ביחס לעלות התיקון.

   

  מוקד השירות: "אם יש רכיב נוסף שהתקלקל או שסביר להניח שבקרוב יושבת בשל בלאי, תמצאו את עצמכם משלמים עבור תיקונים מחיר של מזגן חדש. בכל מקרה, בקשו מהטכנאי לבדוק תחילה את מצב המאיץ והמדחס".

   

  צריכים טכנאי מזגנים? לחצו כאן

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"


  פורסם לראשונה 06/06/2019 12:48

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים