שתף קטע נבחר

מכון הלב

להתאשפז זו לא חוויה מרנינה במיוחד. לכן טוב שגם בין חדר המיון למחלקה פנימית או אונקולוגית נמצאים האנשים שתמיד יחכו לעזור לכם עם כל הלב: תכירו את שליחי חב"ד במרכזים הרפואיים

זה אולי היעד שהכי פחות נחמד להקליד בוויז: חדר מיון. לא משנה אם הוא באיכילוב או בהדסה, בוולפסון, או בשערי-צדק - אף אחד לא רוצה להמשיך בכיכר, לפנות ימינה ואז להגיע ליעד. אבל יש מי שעושים את הדרך הזו מידי יום ומבחירה. למשל הרב לוי גופין ומשפחתו, שליחי חב"ד במרכז הרפואי שיבא, תל השומר.

 

"לפני חודש וחצי", מספר הרב גופין, "פנתה אליי אישה בשנות ה-30' לחייה שהייתה מאושפזת במחלקה האונקולוגית עם המחלה הכי ארורה שיש, לא עלינו: סרטן מתקדם. הרופאים הודיעו לה כי נותרו לה עוד ימים ספורים בלבד בחיים, ולה ולבן זוגה שתכננו להתחתן לפני שתקפה אותה המחלה, יש משאלה אחרונה: להספיק ולהתחתן כדת משה וישראל. לאחר שיצאתי מההלם ומההתרגשות טיפלתי בבקשה: העמדנו חופה בכניסה למחלקה, וערכנו לזוג טקס חתונה מרגש ומצמרר בהשתתפות מצומצמת של כמה בני משפחה וחברים קרובים.

 

סופגנייה לכל אחד ואחת ב
סופגנייה לכל אחד ואחת ב"מאיר" בכפר סבא(צילום: מאיר אלפסי)

 

לצערנו, כעבור מספר ימים האישה הלכה לעולמה, ומצאתי את עצמי נאלץ לסייע למשפחה שוב - הפעם בסידורי ההלוויה והקבורה. התחושות היו קשות, אבל לפחות ידענו שחוץ מהמצווה הגדולה של חופה כדת וכדין הענקנו למאושפזת ולבעלה רגעים אחרונים של קורת רוח".

 

הרב גופין הוא חלק מהמערך הרחב של לב חב"ד, הפועלים בעשרים מרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ מטעם צעירי חב"ד בישראל: מדובר במשפחות של שליחי חב"ד המקדישים את כל חייהם להתנדבות ולשליחות קודש בתוככי מרכזים רפואיים: הם שם בשעת שמחה כמו בשעת משבר, בחגים ובימי חול, בחופשים ובסתם יום של חורף. הכל כדי לספק את כל צרכיהם, הגדולים כקטנים של מאושפזים, בני משפחותיהם ואנשי הצוותים הרפואיים.

 

הרב יוסף אהרונוב, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל, מסביר: "שליחי חב"ד נמצאים תמיד עם כל הלב, לכל אחד ובכל מקום. אפילו במקומות לא סימפטיים. יש היום 492 בתי חב"ד בישראל, וצעירי חב"ד מעניקים תמיכה פיזית, רגשית ורוחנית למאושפזים ולבני משפחותיהם במרכזים הרפואיים. הצוות הרפואי עושה עבודת קודש, אבל הם מתמודדים עם עומס עצום. השליחים משלימים את התמונה בתמיכה רגשית במטופל ובמשפחתו ובליווי שלהם לאורך ההחלמה. זו דרכו של הרבי מליובאוויטש, ושלוחי חב"ד פועלים לאורו ומקדישים את חייהם למען המאושפזים והמשפחות בכל שעה ובכל רגע".

 

טעם של בית

פעילות ייחודית נערכת בשבתות עבור המאושפזים ובני המשפחות. "המטרה היא להעניק לשוהים באשפוז בשבת תחושה חגיגית וטעם של בית", מסביר הרב צבי גודמן מהמרכז הרפואי אסותא באשדוד. "מדי שבת נערכת סעודה חגיגית בלילה וביום לעשרות משתתפים באולם שהנהלת המרכז הרפואי מעמידה עבור הפרוייקט. קהל המשתתפים מגוון לגמרי: בשבת האחרונה הסבו לסעודת השבת אברך בלבוש חסידי שבתו שברה את רגלה ולצידו קיבוצניק שאשתו ילדה ביום שישי בבוקר. כולם יחד שרים 'שלום עליכם', שומעים את הקידוש ומרגישים בבית".

 

"אנחנו מגישים ארוחה מלאה מקייטרינג איכותי, דגים ובשרים ותוספות, אבל העיקר הוא דווקא האווירה והתחושה; לקחת את האנשים לשעתיים-שלוש ולהעביר אותם לאטמוספרה אחרת בה הכאבים והדאגות לא קיימים, אלא דווקא הנשמה היא זו שפורחת".

 

הדאגה למשפחות לא מסתכמת רק בסיוע בארוחות. צעירי חב"ד מפעילים דירות אירוח שעומדות לרשות המשפחות ללא כל עלות כדי שיוכלו לשהות בקרבת יקיריהם המאושפזים. לעיתים משמשים חדרי האירוח גם את החולים עצמם המגיעים לטיפול רפואי יומי ממרחקים. בית 'מקום בלב' פועל היום בצמידות למרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, ובימים אלו מגייסים בלב-חב"ד תרומות להקמת חדרי אירוח בעוד מספר מוקדים ברחבי הארץ.

 

כשהדוקטור מבסוט מהפציינטים הקטנים

לקראת חגי ישראל מגיעה הפעילות לשיא, כאשר שלוחי חב"ד יחד עם מאות מתנדבים מביאים את שמחת החג לכל מאושפז בשיתוף פעולה הדוק עם הרב בכל מרכז הרפואי. "אנחנו עושים כל מאמץ שגם מי שמאושפז או מלווה קרוב משפחה לא ירגיש החמצה בשל האשפוז וירגיש את אווירת החג", מסביר הרב לוי מנדלזון, מנהל לב-חב"ד והשליח בוולפסון. "שופר בראש השנה, הדלקת נרות בכל מחלקה בימי החנוכה, בחג פורים מקבל כל מאושפז משלוח מנות וניתנת האפשרות לכל המעוניין לשמוע את קריאת המגילה. בחג פסח האחרון השתתפו יותר מאלפיים מאושפזים ובני משפחות בלילות סדר שנערכו בתוך המרכזים הרפואיים. לשלוחי חב"ד לא הייתה ההתלבטות האופיינית "אם ללכת להורים שלו או להורים שלה" - הם באו עם ילדיהם ומשפחתם למרכז הרפואי והקדישו גם את החג הזה לטובת אלו שזקוקים להם...".

 

קוראים את מגילת אסתר ליד מיטות האשפוז (צילום: עמית שעל)
קוראים את מגילת אסתר ליד מיטות האשפוז(צילום: עמית שעל)

 

זה נכון בחגים, ונכון גם בחופש הגדול. בזמן שרוב ילדי ישראל מבלים בבריכה, בים או בטיולים שונים, מאות ילדים מאושפזים בלי יכולת לצאת מהמחלקה. בנוסף לכאב והסבל של המחלה הם צריכים להתמודד גם עם השעמום, משום שבמשך השנה פועלת במחלקת הילדים כיתה לימודית מטעם משרד החינוך אך בחודשי הקיץ המורים יוצאים לחופשה כמו עמיתיהם בשאר בתי הספר.

 

שלוחי הרבי זיהו את הצורך הזה, והקימו קייטנה לכל דבר ועניין שפועלת בתוך מחלקות הילדים. מדריכות שעוברות הכשרה מיוחדת מגיעות בכל בוקר למחלקה ומעניקות לילדים שעות ארוכות של הנאה במשחקים, יצירות ואטרקציות נוספות. גם ד"ר גיורא גוטסמן, מנהל היחידה לזיהומים בילדים ורופא בכיר במחלקת ילדים ב"מאיר" בכפר סבא, נהנה מידי בוקר לראות את הפציינטים שלו משתתפים בקייטנה: "הילדים נהנים, יוצרים דברים מקסימים, וזה נותן להם תעסוקה שהיא ברוכה במיוחד במקום שכזה".

 

רפואת הנפש ורפואת הגוף

כדי שלא תטעו, ישנם גם סיפורים שמסתיימים בהפי-אנד. לידור מעטוף, השליחה במרכז הרפואי הלל-יפה בחדרה מספרת על פעילות נוספת - מעגל תמיכה לנשים מטופלות אונקולוגיות. "ישנה קהילה שלמה של נשים חולות סרטן המגיעות בקביעות לטיפולים במרכז הרפואי. אנחנו מארגנים במיוחד עבורן אירוע חודשי של תמיכה והעצמה אישית ואין ספק שהעלאת המורל מסייעת גם בהתגברות על המחלה".

 

"אחת האחיות סיפרה לי על מטופלת שהטיפול הרפואי המקצועי שניתן לה לא השפיע במשך תקופה ארוכה, עד שהתחילה להשתתף באירועים שלנו. מאז שהתחילה להשתתף באירועים גם הטיפול הרפואי עלה על מסלול".

 

בעלה הרב שניאור מספר גם הוא על מקרה מרגש. "באחד הסבבים הקבועים לביקור חולים במחלקות, פגשתי ילד ששוכב משותק במיטה, ולידו יושבת אמו. היא סיפרה שידוע לה שבקרוב בנה יגיע לגיל מצוות וביקשה ממני לבדוק מהו התאריך המדוייק של בר המצווה שלו".

 

עיון מהיר בתעודת הזהות של יונתן גילה שבר המצווה יחול כבר ביום המחרת! הרב שניאור עדכן את האם, והבטיח לחזור למחרת.

 

ואכן, ביום בר המצווה הוא חזר, אך לא לבד: הוא הביא אתו כיתה שלמה של ילדים בני גילו של יונתן ועוגת יום הולדת מפוארת כשבמהלך מסיבת בר המצווה המאולתרת הבחינו הרופאים בדמעות בקצות עינו של בנה, לאחר שבועות ארוכים בהם הוא לא הראה סימני הבנה למתרחש סביבו.

 

רוצים להתנדב, לעזור לפעילות או לתרום?

 

מוזמנים לפנות ללב חב"ד במספר 5732*

 

או חפשו בפייסבוק: "לב חב"ד - חסד ומרפא"

 

 

לגזור ולשמור ורק שלא נזדקק...

אם אתם או קרוביכם מגיעים לאשפוז, תוכלו לפנות ישירות לשליח חב"ד במרכז הרפואי ולקבל עזרה וסיוע בכל עניין:

 

אסותא, תל אביב

הרב מנדי ופסי ברוד

052-3677086

 

שיבא, תל השומר

הרב לוי ואסתי גופין

050-4006011

הרב מתתיהו ורייזי ברגמן

052-8770055

 

המרכזים הרפואיים בפתח תקווה

הרב טל ואור סגל

050-7690577

 

מאיר, כפר סבא

הרב מנדי ומושקי ליפקין

053-3310824

 

הלל יפה, חדרה

הרב שניאור ולידור מעטוף

058-7705788

 

העמק, עפולה

בית חב"ד עפולה

054-5406000

 

פוריה, טבריה

הרב אליהו וחיה קרמר

052-3630488

 

לגליל, נהריה

בית חב"ד נהריה

0547703015

 

שערי צדק, ירושלים

הרב יוני ורחלי שניאורסון

054-7977007

 

הדסה, ירושלים

הרב ישראל נפתלין

054-7709651

 

יצחק שמיר, צריפין

הרב מנדי ויהודית בקרמן

053-6290363

 

קפלן, רחובות

הרב עידן ולילך מקאניק

054-3295771

 

וולפסון, חולון

הרב לוי ועטקא מנדלזון

054-6144816

 

איכילוב, תל אביב

הרב טל ומושקי גומברג

050-8777240

 

סורוקה, באר שבע

הרב יוסי ושושי ליצמן

052-7703180

 

אסותא, אשדוד

הרב צבי ופנינה גודמן

052-6765973

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שעל
שליחי חב"ד בפעולה
צילום: עמית שעל
מומלצים