שתף קטע נבחר

אסד כותש את המורדים: יותר ממאה הרוגים ביממה

מחריפים הקרבות שהתחדשו באזור אידליב: צבא המשטר מפגיז ללא הבחנה בתי מגורים, בתי חולים ותשתיות במטרה לגרום לתושבים לברוח. מנתח בבית חולים שהותקף: "הם מפציצים הכול". בשבועות האחרונים נהרגו 300 אזרחים, רבים מהם ילדים, וכ-300 אלף נאלצו להימלט לכיוון הגבול

 

 

הסלמה בצפון מערב סוריה : עם חידוש העימותים בין אסד לכוחות המורדים באזור אידליב, דווח אתמול (יום א') כי ב-24 השעות שחלפו נהרגו יותר ממאה בני אדם בקרבות באזור מחוז אידליב ובצפון חמה - המעוז הגדול האחרון שנותר בידי המורדים. כוחות המורדים תקפו את כוחות צבא אסד בימים האחרונים בניסיון להדוף את המתקפה שנמשכת חודשיים. בין היתר הופצו תמונות של חיילי אסד בורחים ממורדים חמושים. המורדים נענו בגל תקיפות כבדות מהאוויר, שכללו גם השלכת חביות נפץ.

 

חידוש הקרבות באידליב - וחביות המוות של אסד

 

המשטר חזר באידליב לפרקטיקה שכבר הפעיל פעמים רבות בשנות המלחמה - הפצצה שיטתית וחסרת הבחנה נגד אזורים מאוכלסים בבנייני מגורים, בתי חולים, שווקים ותשתיות נחוצות. המטרה היא לאלץ את התושבים לעזוב. כך היה בתקיפות לפני כיבוש חלב לפני שלוש שנים ובמקומות נוספים. דיאנה סמעאן, חוקרת באמנסטי, טוענת שצבא אסד פוגע בבתים "כטקטיקה ללחוץ על אזרחים להיכנע". ואכן, המתקפה בצפון-מערב סוריה גורמת לעוד לחץ של פליטים על גבול טורקיה. יותר משלושה מיליון אזרחים נדחקו לאזור צפון סוריה, יותר ממחציתם הועברו לשם ממקומות אחרים בסוריה שעליהם השתלט הצבא.

 

 

ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AFP)
תוצאות ההפצצות באידליב(צילום: AFP)

ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AFP)
ההפצצות באזור אידליב החריפו(צילום: AFP)

לפני כחודשיים פתח צבא אסד בהפצצות מהאוויר בגיבוי רוסי. בתחילה התמקדו בדרום מחוז אידליב, שם השתלטו על כמה כפרים. ההפצצות נמשכו לעומק אידליב. "הם תוקפים הכול – מאפיות, בתי חולים, שווקים. המטרה היא לעצור את השירותים לאזרחים, את הכול", אומר לסוכנות הידיעות AP ווסיל אל-ג'ירק, מנתח בבית חולים שהופצץ. 

 

בשבועות שחלפו מאז תחילת ההתקפות על אידליב נאלצו 300 אלף אזרחים לנטוש את בתיהם. רבים מהם חיים באוהלים, מתחת לעצי זית ובשלדי בתים שנמצאים בבנייה. בארגוני הסיוע חוששים שמספר פליטי אידליב יאמיר ל-700 אלף.


ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

כתבת AP שוחחה עם עבד אל-רחים (25), שבמשך יותר משמונה שנות המלחמה סירב לעזוב את העיירה מועראת אל-נעמן באזור אידליב, אבל עכשיו, כשבתו רואיידה בת השנה וחצי רצה אליו מבוהלת ובוכייה בכל פעם שמטוסי צבא אסד הפציצו את העיר, משהו נסדק בנחישותו. "המבט הזה על פניה הורג אותי", הוא אמר. הקש ששבר את גב הגמל היה בהפצצה אווירית ב-30 במאי שבה נהרגו בבית הסמוך ילדים, אחד מהם בגילה של בתו. שישה בתים נחרבו בתקיפה הזו. אחד מהם היה ביתה הדו-קומתי של משפחת קאשית, שממנו יצאו האב, האם והבן. בן נוסף חולץ כעבור כמה שעות מדמם אבל בחיים. אבו עודאי קאשית (14), שתי אחיותיו ואחיו הצעיר לא שרדו.

 

כאמור, בעקבות תקיפה זו לקח השכן עבד אל-רחים את אשתו ובתו ועזב איתן לכפר סמוך שבו קיווה שיהיו בטוחים יחסית. אבל כעבור יומיים נאלצו לשוב לביתם משום שהפצצות אסד הגיעו גם לכפר הסמוך.

  

300 אזרחים הרוגים בחודשיים

כוכב הכדורגל הסורי עבד אל-באסט סארוט (27) שהפך לסמל המורדים נהרג מת בשבת - יומיים לאחר שנפצע אנושות בעימותים עם כוחות המשטר בפרברי העיר חמה שבצפון-מערב המדינה.

 

ארגוני אופוזיציה וארגונים העוקבים אחר המצב בסוריה טוענים כי 300 אזרחים נהרגו בחודשיים האחרונים במלחמה הקשה באזור זה. ארגון Save the Children טוען כי בין ההרוגים לפחות 61 ילדים. גורמי בריאות באידליב טוענים כי מספר הילדים שנהרגו רק בחודש מאי עומד על 75.

 

 

ההפצצות שבאידליב, סוריה (צילום: AFP)
פינוי הנפגעים(צילום: AFP)
 

עבד אל-באסט סארוט שוער כדורגל סוריה סמל המורדים מורדים (צילום: AP)
עבד אל-באסט סארוט, השוער וסמל המורדים, נהרג בימי הלחימה(צילום: AP)

עבד אל-באסט סארוט שוער כדורגל סוריה סמל המורדים מורדים (צילום: רויטרס)
הלוויית עבד אל-באסט סארוט(צילום: רויטרס)

 

לפחות 32 בתי חולים ומרפאות שותקו לאחר שנפגעו בלחימה או מחשש שייפגעו. כך מסר מוסטפא אל-עיידו מלשכת הבריאות של אידליב. לדבריו, באזור דרום אידליב לא נותר אפילו מוסד בריאות אחד מתפקד לאחר ש-16 מבנים נפגעו בהפצצות מהאוויר או הפסיקו לפעול מיוזמתם. מוחמד כתוב מארגון Syrian-American Medical Society אמר כי עובדה זו מטילה עומס יתר על שאר המרפאות ובתי החולים שעדיין מתפקדים באזורים אחרים. אחד מבתי החולים, "נבד אל חייאה", הותקף בתחילת מאי בפעם הרביעית בשנות המלחמה, כאשר לפחות שבע רקטות פגעו בו. איש לא נפגע משום שהמקום פונה מבעוד מועד לאחר שהצוות קיבל מידע על ההפצצה.

 

בארגון "רופאים למען זכויות אדם" אומרים שבשנות המלחמה בסוריה נרשמו המתקפות השיטתיות ביותר נגד מתקני בריאות בהיסטוריה. לפחות 566 תקיפות נגד מוסדות בריאות תועדו מתחילת המלחמה, רובן בידי כוחות אסד ותומכיו. ממשל אסד מצדיק את ההפצצות הללו באמצעות תיאור המותקפים כ"טרוריסטים ובני משפחותיהם". עוד טוענים כי המורדים קשורים עם ארגוני ג'יהאדיסטים ועם אל-קאעידה.

 

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם מסר כי 123 בני אדם נהרגו ביממה בקרבות סוריה, ובהם 65 מאנשי משטר אסד ומהמיליציות התומכות בו, ו-58 אחרים, מהם 48 מכוחות המורדים. 65 אנשי המשטר נהרגו במהלך עימותים עם כוחות המורדים וקבוצות ג'יהאדיסטיות באזורים הכפריים צפונית לעיר חמה. 48 המורדים נהרגו במהלך ההפצצות האוויריות שביצע משטר אסד. שלושה אזרחים נהרגו במחוז אידליב ביממה, ובהם גבר ואישה בהפצצות מטוסי המשטר בכפר נבל, דרומית לאידליב, וילדה שנהרגה בהפצצות המשטר במועראת אל-נעמאן, דרומית לאידליב וצפונית לחמה. אזרח נוסף נהרג במחוז חמה מרקטות שנורו בידי פלגי המורדים. 

 

במרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם אומרים כי המורדים פתחו ביום חמישי האחרון במתקפה עוצמתית נגד כוחות אסד והם משתמשים ברקטות ובטילים. הם שרפו צמיגים כדי להפריע לטייסים לצפות למטה ולשבש תקיפות. צבא אסד הגיב בגל תקיפות מהאוויר, שכלל גם הטלת חביות נפץ על כפרים. בכלי התקשורת הממלכתיים טענו כי מורדים תקפו אזורים מיושבים בפרברים הצפוניים של חמה הנשלטים בידי כוחות צבא אסד. סוכנות הידיעות סאנא דיווחה כי הצבא הגיב בירי רקטות וארטילריה אל מקורות הירי.


פורסם לראשונה 09/06/2019 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תקיפה באידליב בסוף השבוע
צילום: AFP
מומלצים