שתף קטע נבחר

ירוחם רוצה להיות בירת הקנאביס של ישראל

קנאביס במקום קוסמטיקה: הממשלה תסייע ליזמים להקים בירוחם חממות לגידול קנאביס רפואי ומפעלי ייצור. בין ההטבות: מענקים להעסקת עובדים. המיקום: המתחם של מפעל אמיליה קוסמטיקס, שנסגר לאחרונה

הממשלה תסייע לירוחם להפוך לבירת הקנאביס של ישראל. ביום חמישי האחרון הוחלט על הקמת ועדה ממשלתית בראשות שר החקלאות אורי אריאל, ובהשתתפות מנהל הרשות לקאנביס רפואי במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, ונציגי משרדי האוצר והכלכלה ונציגי מכון וולקני במטרה לקדם את הפיכתה של ירוחם למרכז גידול ועיבוד של קנאביס. ליזמים יובטח סיוע ממשלתי, מתוקף היותה של ירוחם באזור עדיפות לאומי א' המזכה את היזמים המקימים פעילות תעשייתית במקום בהטבות הגבוהות ביותר.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

מכה נוספת לירוחם: מפעל אמיליה קוסמטיקס בעיר ייסגר

חשש לסגירת מפעל פניציה בירוחם בעקבות חרם חרדי

"תושבי ירוחם לא יהיו עוד חוטבי העצים של התעשייה הישראלית"

 

בחודש הבא (7 ביולי) יתקיים בירוחם כנס "קאנביס ירוחם" ואליו יגיעו נציגי שש חברות מובילות בתחום ונציגי קרנות השקעות. בכנס יוצגו, בין השאר, ההטבות שיקבלו מהמדינה כיזמים במקום: 30% החזר השקעת הון לפי חוק עידוד השקעות הון, 7.5% מס חברות, עד 40 אלף דולר מענק לכל עובד חדש וכן אופציה לשטחי גידול באזור.

   (צילום: חיים הורנשטיין ואלעד גרשגורן)
טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם(צילום: חיים הורנשטיין ואלעד גרשגורן)

טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם, אמרה ל"ממון" כי המודל שעומד מול עיניה הוא העיירה הקטנה Smiths Falls במחוז Montague בקנדה, שעד 2014 פעל בתחומה מפעל גדול של יצרנית השוקולד הרשי שהעתיקה את המפעל למקסיקו כדי לחסוך בעלויות כוח אדם. המעבר כמעט מוטט את העיירה הקטנה שמתגוררים בה כ-9,000 תושבים. למבנה הנטוש נכנסה חברה קטנה למריחואנה רפואית, שהעסיקה מספר זעום של עובדים. החברה, שנקראת קנופי, צמחה במהירות וכיום היא נסחרת בבורסה הקנדית לפי שווי של כ-5 מיליארדי דולר ומעסיקה מאות עובדים, וזיכתה את העיירה בשם "מלכת הקנאביס של קנדה".

 

בהזמנה לכנס נאמר כי לירוחם תב"ע ל-5,000 דונם מאושרים לחממות לחקלאות שניתן להקצות באופן מיידי לגידולי הקאנביס. עוד נאמר כי ירוחם נמצאת בגובה 524 מטר מעל פני הים ונהנית ברוב ימות השנה משמש הנדרשת לגידול הצמח.

 

קנאביס במקום קוסמטיקה

חברות שיזוהו כבעלות פוטנציאל ייצור והעסקה הגבוה ביותר יוזמנו לפעול בהאב שיוקם בשטחו של מפעל אמיליה קוסמטיקס שסגר את שעריו בימים אלו בשל חוסר כדאיות כלכלית. כמו כן, נבדקת האפשרות להקים בירוחם מפעל לאריזות ייחודיות לקאנביס שיעסיק 100 עובדים. המטרה היא ליצור "אקוסיסטם מלא לתחום הקאנביס - אריזות, לוגיסטיקה ושירותים נוספים".

 

ירוחם מחפשת נואשות מקורות תעסוקה חדשים לאחר שמפעל אמיליה קוסמטיקס נסגר ומפעל הבקבוקים פניציה בסכנת סגירה. שני המפעלים מעסיקים מאות עובדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין ואלעד גרשגורן
טל אוחנה, ראש מועצת ירוחם
צילום: חיים הורנשטיין ואלעד גרשגורן
מומלצים