שתף קטע נבחר

שתי מדינות במקום אלטנוילנד, דמוקרטיה ולא נעמי שמר: מתנות עיריית ת"א-יפו לתלמידים

למסיימי י"ב: טקסטים של עמוס עוז במקום ספרו של הרצל. לעולים לכיתה א': ספר על דמוקרטיה במקום שירי ילדים. למסיימי כיתה ו': ספרי דת בהתאם לאמונתם - ולא רק תנ"ך. העירייה מרעננת את המתנות שחולקו עד כה לתלמידי מערכת החינוך במטרה "לעודד חשיבה ביקורתית"

 

בנימין זאבהרצל,עמוס עוז (צילום: משה מילנר, לע
במקום חזונו של הרצל - רעיונותיו של עוז(צילום: משה מילנר, לע"מ)

ילדי הגנים יקבלו ספר על חשיבות הדמוקרטיה, תלמידי כיתה ו' יוכלו לקבל גם את הברית החדשה והקוראן, ומסיימי התיכון - ספר המקדם את רעיון שתי המדינות לשני עמים במקום ספרו של חוזה המדינה.

 

עיריית תל אביב-יפו החליטה לאחרונה להחליף את הספרים המחולקים מטעמה לילדי העיר במרוצת השנים במטרה לעודד "חשיבה ביקורתית" ועיסוק ב-"ציונות מודרנית". כיום, מקבלים ילדי העיר ספרים מהעירייה בארבע הזדמנויות שונות: לאחר הלידה (בתחנות 'טיפת חלב'), בכיתה א', בכיתה ו' ובסיום הלימודים בכיתה י"ב.

 

הספר שיחולק לתלמידי כיתות י"ב ()
הספר שיחולק לתלמידי כיתות י"ב

עיריית תל אביב ספר ספרים מדינת הלכה שלום לקנאים חינוך תלמידים בית ספר ()
מתוך ספרו של עמוס עוז
בין השינויים המרכזיים, ולאחר כעשרים שנה, יקבלו השנה תלמידי י"ב את "שלום לקנאים", ספרון קצר המאגד שלושה טקסטים מרכזיים מאת הסופר עמוס עוז ז"ל, שהלך לעולמו בחודש דצמבר האחרון. "שלום לקנאים" יחליף את "אלטנוילנד" של בנימין זאב הרצל, שתיאר את חזונו להקמתה של המדינה היהודית.

 

"אלטנוילד" חולק לתלמידי י"ב בעיר בעשרים השנים האחרונות. לבקשת אחד ממנהלי בתי הספר בעיר, תורגם הספר של עוז לערבית והוא יחולק גם לתלמידים הערבים בעיר.

 

עוז, מבולטי הסופרים הישראלים, כתב בספרו על רעיון שתי המדינות לשני עמים: "אם לא תהיינה כאן שתי מדינות, ומהר, תהיה פה מדינה אחת. אם תהיה פה מדינה אחת, היא תהיה מדינה ערבית מן הים עד הירדן. אפשר וגם ראוי ליהודים ולערבים לחיות ביחד, אבל בשום אופן לא מקובל עלי לחיות כמיעוט יהודי תחת שלטון, מפני שכמעט כל השלטונות הערביים ברחבי המזרח התיכון מדכאים ומשפילים מיעוטים. ובעיקר, מפני שאני עומד על זכות היהודים הישראלים, כמו כל עם, להיות רוב ולא מיעוט, ולו גם על פני פיסת ארץ קטנה מאוד".

 

 

עוז מתמקד בספרו גם בנחיצות המאבק מול כוחות המוגדרים בעיניו 'פנאטיים', הפועלים בחברה הישראלית, ועל חשיבות ההסתכלות על היהדות לא רק כדת, אלא גם כתרבות: "להבחין בין מה שעבר זמנו לבין מה שעומד בתוקפו ואף להבחין בין פולחן לבין מורשת אהובה. יש ויש אומה יהודית, אבל היא שונה מהרבה אומות אחרות בכך שקו החיים שלה אינו עובר דווקא בגנים ולא בניצחונות בשדה הקרב, אלא בספרים".

 

"ישראל עדיין ניצבת בפני בעיות גורליות, ביטחוניות וחברתיות המצריכות תיקון", כתב ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי לתלמידי י"ב בעיר, בטקסט שצורף לספרו של עוז. "תהיינה עמדותיכם אשר תהיינה, ספרון קטן זה, טקסט קצר וחכם מאין כמותו – יצייד אתכם בכלים לחשיבה ולביצוע הכרעות חשובות במשימתכם החשובה ובכלל".

 

עיריית תל אביב ספר ספרים מדינת הלכה שלום לקנאים חינוך תלמידים בית ספר ()
במקום ספר שירי ילדים - ספר על דמוקרטיה

בנוסף, על רקע הניסיונות האחרונים לקדם חקיקה שתגביל את סמכויות בית המשפט העליון, תחליף העירייה גם את ספר השירים שחולק לתלמידי כיתות א' ב-14 השנים האחרונות בעיר, ובו שירים כ"אלף בית" של נעמי שמר בספר הילדים "מתי נדע אם מיכל נבחרה?" של הסופרת הילה טוב.

 

הספר נכתב על מנת להסביר לתלמידים מהי דמוקרטיה, למה היא חשובה ומקדם גם שוויון מגדרי בין גברים ונשים בכל הנוגע למידת השתתפותם בתהליך הדמוקרטי. בנוסף, בשנים האחרונות החלה העירייה לחלק בכיתות ו' את הברית החדשה לתלמידים הנוצרים ואת הקוראן לתלמידים המוסלמים בכיתות ו', שכן עד אז חולקו בעיר אך ורק ספרי התנ"ך.

 

רון חולדאי (צילום: אליה מלינקוב)
ראש העיר רון חולדאי(צילום: אליה מלינקוב)

"חינוך הוא דבר פוליטי", אומרת שירלי רימון ברכה, מנהלת מנהל החינוך בעיריית תל-אביב-יפו. "דמוקרטיה היא לא דבר פוליטי. דמוקרטיה זה סוג הממשל שלנו והסוג הטוב ביותר מבין הקיימים. חשוב לנו שהילדים יגדלו בהבנה של מהי דמוקרטיה. ההחלטה להחליף את הספרים קשורה לנושא המרכזי שאנחנו עוסקים בו במערכת החינוך בעיר בשנים האחרונות – דמוקרטיה וחיים משותפים", אמרה.

 

"חשוב שהילדים יבינו לעומק מה זו דמוקרטיה, כמו גם את הסכנות באיבוד הדמוקרטיה", הסבירה רימון ברכה. "אם עמוס עוז היה כותב את הטקסט הזה לפני חמישים שנה הוא היה נחשב לימני ולא שמאלני. בהרבה מאוד דברים הוא דומה דווקא לז'בוטינסקי, ולמעט רעיון שתי המדינות לשני עמים, שהוא אולי לא בקונצנזוס - שאר הדברים עליהם הוא כותב הם על החברה הישראלית והם כן בקונצנזוס. ואם לא, זה בסדר שתהיה ביקורת. אנחנו יודעות להתמודד איתה.

 

"המהות של הספר זה להטיל ספק ולהגיד 'תיזהרו מפנאטים', כי אין אמת אחת מוחלטת, ואנחנו מאוד מחנכים את הילדים לשאול שאלות. זה לגמרי בסדר שילדים יתנגדו לספר. כל זמן שמותר לחשוב ולהתבטא – הכל בסדר. זה התפקיד של מערכת החינוך. חולדאי לא רק שמאפשר את זה אלא גם מעודד את המנהלים לעסוק בשיח פוליטי, כדי שהתלמידים לא יהיו בורים".

 

"תל-אביב-יפו נהנית ממגוון אוכלוסיות במערכת החינוך שלה", הוסיפה. "חלק מהעיסוק שלנו בדמוקרטיה הוא עידוד חשיבה ביקורתית, הטלת ספק, יכולת פרשנות ואוריינות פוליטית. המסות של עמוס עוז מכוונות לכל אלו, תוך העמקה במהות הציונות המודרנית על עגלתה המלאה, הכוללת את ארון הספרים היהודי, את התרבות העברית של עגנון, ביאליק וסמי מיכאל ואת השאיפה לשלום בינינו ועם שכנינו. זו צידה חשובה לבוגרי מערכת החינוך שלנו".

 

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית, יעקב חגואל, מסר בתגובה: "מי שכונתה העיר העברית הראשונה מנסה לטשטש את הכינוי הייחודי לה, לשבש ולשנות את ההיסטוריה. לא רק שהיא פוגעת בערכי הציונות של ילדי ישראל, אלא שהיא פוגעת במורשתו של הרצל, חוזה מדינת היהודים שבזכותו אנו יושבים כאן היום וחיים במדינת היהודים. עם הכבוד הרב שאני רוחש לעמוס עוז, הטקסטים שלו אינם יכולים להוות תחליף לאלה של בנימין זאב הרצל. אני קורא למר חולדאי לחזור בו מכוונתו ולעצור את כדור השלג שעשוי לגרום נזק נרחב לתלמידי עירו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספר שיקבלו העולים לכיתה א'
מומלצים