שתף קטע נבחר

הטבות המס בפריפריה בסכנה

הוראת שעה בעניין הטבות מס ליישובים רבים תפוג בסוף החודש, ופיזור הכנסת עלול לפגוע בהארכתה או לצמצם את גודל ההטבה לחלק מהיישובים. שווי ההטבות: 55 מיליון שקל בשנה

הפיזור המפתיע של הכנסת וההליכה לבחירות מגיעים בתזמון בעייתי לחלק לא מבוטל מתושבי הפריפריה. בסוף החודש אמורה לפוג הוראת שעה הנוגעת להטבות מס בחלק מהיישובים, כך שמתחילת חודש יולי ביותר מ-30 יישובים אמורה ההטבה להיפסק, ובחלק אחר מהיישובים אמור גובה ההטבה לרדת.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

איך נכנסו יישובי העשירים במדינה לרשימת מקבלי הטבות המס?

ועדת הכספים אישרה ההטבות ליישובי הצפון, חוץ מנהריה

ועדת הכספים: לתקן עיוותים בהטבות ליישובי גבול

 

חשוב לציין כי בקבוצה נוספת של יישובים, בהם שדרות, חצור הגלילית ומצפה רמון, לא צפוי שינוי בהטבות עד סוף השנה.

קריית שמונה: אחד היישובים שצפויים להיפגע (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
קריית שמונה: אחד היישובים שצפויים להיפגע(צילום: אביהו שפירא)
 

אם הכנסת הייתה כיום פעילה, סביר שהייתה מתכנסת ומאריכה את תוקף ההטבות. אלא שבסיטואציה הנוכחית, קיים סימן שאלה לגבי הארכתן. הנושא נמצא כיום על שולחנה של רשות המיסים שביחד עם היועץ המשפטי לממשלה אמורה להחליט בנושא.

 

אין הארכה אוטומטית

עו"ד רחלי גוז-לביא, שותפה במחלקת המיסים של עמית, פולק, מטלון ושות', מעריכה שפיזור הכנסת לא יביא לביטול ההטבות: "במסגרת חוק יסוד הכנסת נקבע שחוק שאמור לפקוע לאחר פיזור הכנסת וטרם כינון הכנסת החדשה, תוקפו יוארך באופן אוטומטי עד שלושה חודשים לאחר מועד כינונה של הכנסת החדשה. כלומר במקרה זה, ההטבות אמורות להיות מוארכות עד לאמצע חודש דצמבר".

 

אולם, נראה שעל אף שיש בסיס חוקי להאריך את ההטבות, הדבר לא נעשה באופן אוטומטי ונמצא בימים אלה בשיחות בין רשות המיסים למשרד המשפטים.

סוגיית הטבות המס ליישובים סבוכה ומורכבת, ועלתה לא אחת בשנים האחרונות לשולחן הכנסת. הקלות המס ניתנות ליישובים הנמצאים קרוב לאזור הגבול או לכאלה עם רמה סוציו־אקונומית נמוכה. המטרה היא להקל על התושבים באמצעות הפחתת נטל המס, וכן לעודד הגירת אוכולוסייה איכותית שתביא לפיתוח אותם אזורים.

   ()

שני מיליארד שקל בשנה

ההקלות מעניקות הנחה במס הכנסה לאדם שגר באותו היישוב ועד לתקרה מסוימת, כאשר לכל יישוב נקבעה הנחה ותקרה נפרדת. פוטנציאל ההנחה במס הכנסה נע בין מאות לאלפי שקלים בחודש. היקף ההטבות שאמור לפוג בסוף החודש מוערך בסכום שנתי של 55 מיליון שקל. סך הטבות המס הניתנות ליישובים מוערכות בהיקף שנתי של שני מיליארד שקל בשנה.

  

עד לפני מספר שנים הטבות המס חולקו ללא קריטריונים ברורים וללא שקיפות, והושפעו בין היתר מכוחם הפוליטי של ראשי הערים והמועצות. לפני כארבע שנים נקבעו קריטריונים ברורים שקבעו מי זכאי להטבה ובאיזה גובה. הקריטריונים כוללים מרחק מהגבול, מרחק מהמרכז והמצב הסוציו־אקונומי של היישוב.

 

בעקבות קביעת הקריטריונים נוספו יישובים חדשים לרשימת היישובים הזכאים, שמתעדכנת מדי פעם באמצעות תיקוני חקיקה וברשימה עדכנית שמפרסמת רשות המיסים.

 

התיקון האחרון שפירסמה הרשות בתחילת השנה חילק את מאות היישובים הזכאים להטבות מס לארבע קבוצות: הראשונה היא יישובים שבהם הטבה תקפה לכל שנת 2019, השנייה היא יישובים שבהם ההטבה תסתיים בסוף חודש יוני, ועוד שתי קבוצות שקיבלו הטבה מוגדלת במחצית הראשונה של שנת 2019, והחל מיולי ההטבה שלהן אמורה להצטמצם.

 

כעת עולה השאלה האם בעקבות פיזור הכנסת ימצאו עצמם חלק מהתושבים משלמים מס גבוה יותר, או שההארכה תימשך. לרשויות אין עוד הרבה זמן להכריע בסוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מטולה - עיר נוספת שצפויה להיפגע
צילום: AFP
מומלצים