שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המזגן גורם לקצר בחשמל? כך תתמודדו
  מהן הסיבות העיקריות לקצר חשמלי בעקבות הפעלת מזגן, כיצד ניתן להימנע מהן ובאילו מקרים התיקון פשוט לא כלכלי? אתר "המקצוענים" עם המדריך

  כיצד תדעו אם להזמין חשמלאי או טכנאי מזגנים? אילו בדיקות תוכלו לבצע בעצמכם לפני שאתם ממהרים להזמין בעל מקצוע, ומה חשוב שתדעו לפני שאתם ממהרים לתקן אותו ולהחליף רכיבים? לפניכם המדריך.

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  חיווט לא תקין? המזגן יגרום לקצר מיד כשתפעילו אותו

  אם חוטי החשמל שממוקמים ביחידה הפנימית או החיצונית של המזגן במצב לא תקין, המזגן יכול לגרום לקצר חשמלי מיד כשתפעילו אותו.

   

  מה גורם לתקלה? הסיבה לתקלה בחוטים היא בשל התקנה לא מקצועית או תיקון לא מקצועי. "אם יש מגע בין החוטים לחלק מרכיבי המזגן, הם משתפשפים עד שהם מתבלים", מסביר משה לבקוביץ' (לבקו), מהנדס חטיבת מיזוג אוויר ואקלים באלקטרה. "כשחיווט נוגע בפח, לאורך זמן, ציפוי ה-PVC נחתך, ואז יש מגע של שני חוטים עם הפח, דבר שגורם לקצר".

   

  תקלה באחד מרכיבי המזגן? ייתכן שהמזגן יקצר רק כמה דקות לאחר הפעלתו

  תקלה ברכיב אלקטרוני (כמו מדחס, מנוע פן) יכולה בהחלט לגרום לקצר חשמלי או מיידית כשמפעילים את המזגן או כעבור מספר דקות שהוא דולק. לרוב, תקלות אלו נגרמות כתוצאה מבלאי או מהיעדר תחזוקה של המזגן.

   

  תקלה בכרטיס האלקטרוני, יכולה להיגרם גם כתוצאה מהפסקות או קפיצות חשמל בבית, ועלות התיקון שלה יכולה להגיע לסכום מאוד גבוה, בהתאם לסוג המזגן.

   

  אם המזגן גורם לקצר חשמלי 4-5 דקות לאחר שהפעלתם את המזגן, ייתכן שאף מדובר בתקלה ביחידה החיצונית (המעבה).

   

  "אחת הסיבות לתקלות, היא גם אביזרי עזר כמו כבל מאריך או שעון שבת שמחוברים לשקע", מסביר עמר. "פעמים רבות זה מה שגורם לחלק מרכיבי המזגן להישרף. לציבור שומרי השבת, מומלץ למקם את שעון השבת בלוח החשמל, כמובן שרק בעזרת חשמלאי מוסמך".

   

  "במזגנים ישנים מאוד, יש לעתים קצרים חשמליים בשל לטאה שחדרה ליחידה החיצונית", מוסיף לבקו.

   

     (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  בעיה בהזנת החשמל לשקע? המזגן יכול לקצר גם כשהוא לגמרי כבוי  

  לעתים, המזגן מקצר גם כשהוא לגמרי כבוי. "ישנם צרכנים שמתקשרים לטכנאי מזגנים ומתלוננים על כל שברגע שהם מחברים את המזגן לשקע, יש קצר חשמלי והפקק בלוח החשמל קופץ", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "במקרה כזה, הבעיה היא או בהזנת החשמל לשקעה, או קצר שאחד הרכיבים האלקטרוניים גורם. כדי לדעת אם מקור התקלה הוא במזגן או בשקע, ניתן לחבר מוצר חשמלי אחר לשקע, ולראות אם גם הוא גורם לקצר. זה יכול להיות אפילו מטען של טלפון נייד. אם יש תקלה בשקע עצמו, הפקק יקפוץ גם אם תחברו אליו רק מטען".

   

  "חשוב מאוד שאם מחברים לשקע מזגן של 2 וחצי כוח סוס ומעלה, שהוא יקבל הזנת חשמל בנפרד ישירות מלוח החשמל", מוסיף עמר.

   

  חוטים רופפים בלוח החשמל הביתי? אחת לשנתיים בדיקת חשמלאי

  "אם חיבורי ההזנה של המזגן, שהוא צרכן חשמל מאוגד גדול, רופפים, הדבר בהחלט יכול לגרום לקצר חשמלי, ואף להרוס חלק מרכיבי המזגן", מסביר עמר. "ככלל, חשוב להקפיד על בדיקה תקופתית של לוח החשמל אחת לשנתיים לפחות, ולהזמין חשמלאי מוסמך לשם כך. זאת, לא רק לצורך שמירה על המזגן, אלא באופן כללי מטעמי בטיחות. במידה שהחוטים רופפים, יש לחזק את המגעים".

   

  עוד כתבות בנושא:

  כך תכינו את המזגן לקיץ

  התקנת המזגן, תחזוקה וטיפים לקירור יעיל   

  תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד

   

  כיצד יודעים אם לקרוא לטכנאי מזגנים או לחשמלאי?

  "אם כשאתם מחברים מכשיר חשמלי אחר לשקע של המזגן, עדיין יש קצר והפקק קופץ, חשוב להזמין מיד חשמלאי ולא להמשיך לנסות להפעיל את המזגן", אומרים במוקד השירות. "ביתר המקרים, יש להזמין טכנאי מזגנים, וכדאי להיות סובלניים ולתאר לו את הבעיה בטלפון, שכן לעתים הבעיה תיפתר גם ללא הגעתו לביתכם, דבר שיחסוך מכם דמי ביקור מיותרים".

   

  "מומלץ לבקש מהחשמלאי לבדוק שאין עומס של מכשירי חשמל שנחשבים לצרכני חשמל כבדים יחסית, על מערכת החשמל", מוסיפים במוקד. "לעתים, אין כלל תקלה במזגן, אך כשמפעילים מכשירי חשמל לבנים שצורכים הרבה חשמל, במקביל למזגן, זה בהחלט יכול לגרום לקצרים. לעתים, ניתן לגלות זאת לבד, ואף לחסוך ביקור טכנאי. פשוט מכבים את יתר המכשירים שעובדים במקביל למזגן, ורואים אם המזגן ממשיך לקצר".

   

  באיזה מקרה שגורם לקצר חשמלי לא משתלם להשקיע בתיקון וכלכלי יותר לרכוש מזגן חדש?  

  "אם מדובר בתקלה במדחס, שהוא הרכיב העיקרי במערכת, יש לקחת בחשבון שעלות החלפתו גבוהה יחסית", מציין עמר. "במזגן קטן יחסית עלות החלפתו תהיה 1,000 שקל, ובמערכת מיזוג מיני-מרכזי עלות החלפתו יכולה להגיע גם ל-3,500 שקל".

   

  לדבריו, "גם תיקון או החלפת כרטיס אלקטרוני לא תמיד יהיו משתלמים. אם מדובר במזגן קטן יחסית של כ-1 כוח סוס, הרי שעלות מזגן חדש היא 1,200-1,300 שקל, והחלפת לוח פיקוד לחדש יכולה לעלות 600-900 שקל. במזגני אינוורטר, עלות החלפת לוח פיקוד מתחילה לרוב ב-1,000 שקל, ויכולה להגיע גם ל-3,500 שקל עבור כרטיס אלקטרוני חדש למערכת מיזוג מיני-מרכזי".

   

  צריכים טכנאי מזגנים? לחצו כאן

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"


  פורסם לראשונה 11/06/2019 18:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים