שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ריכוז המזהמים עלה, תושבים בחיפה סובלים
  החל מחצות מדווחים תושבים בכמה שכונות בחיפה על ריחות חזקים של גופרית וצריבות בעיניים. באיגוד ערים מפרץ חיפה אישרו שהיה גידול בפליטות, אך הם מאשימים את מזג האוויר. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי אין קשר בין התופעות למפעלים במפרץ חיפה, אבל יש תושבים שסבורים אחרת
  תושבים בשכונת הדר בחיפה מתלוננים מאז שעות הלילה על ריחות חזקים של גופרית, צריבות בעיניים ובגרון וכאבי ראש. צוותי המשרד להגנת הסביבה, שהוזעקו למקום, לא איתרו את מקור הריח. הבוקר נמסר על ריחות דומים גם באזור קריית חיים ובצהריים בשכונת רמת אלון.

   

  תושבים סיפרו כי הם החלו להריח את הריחות הלילה באזור הרחובות מסדה, הלל, נורדאו ובמקומות נוספים במרכז שכונת הדר. "כל שכונת הדר הייתה ערה ב-1:00 בלילה בגלל אוויר מצחין וגופריתי", כתבו תושבים במייל האדום של ynet. "תלונות רבות של מחנק וצריבה בעיניים ובגרון. חשש שיש דליפה או סכנה... המוני פניות למוקד להגנת הסביבה. בינתיים נמסר שהדברים בבדיקה".

   

  מבט למפרץ חיפה מרחוב לאון בלום בעיר, הלילה (צילום: גל יניב רחימי)
  מבט למפרץ חיפה מרחוב לאון בלום בעיר, הלילה(צילום: גל יניב רחימי)

  .

  יובל בן ארי, המתגורר ברחוב אחד העם בשכונת הדר, סיפר כי החל להרגיש ריח חזק של אדי דלק סמוך לחצות. "בהתחלה חשבתי שמדובר בתקלה באיזה רכב ששפך מנוע, אבל זה משהו שנמשך ונמשך. התחלתי לראות התראות של תושבים אחרים שהרגישו רע בגלל הריחות", הוא סיפר. "פנינו למשרד להגנת הסביבה והם שלחו ניידת ורחרחנים, וגם אמרו שכיבוי האש בכוננות".

   

  במשרד להגנת הסביבה אמרו כי בבדיקות שנערכו בשעות הלילה לא נמצא דבר. "היו דיווחים רבים למוקד של המשרד להגנת הסביבה על ריח חזק בשכונת הדר. משום כך, הוצאנו כוננים. נציגי איגוד ערים לאיכות סביבה היו בשטח וביצעו סיורים בכל האזור: ברחובות השלום, מסדה, נורדאו, הלל והסביבה - ולא מצאו ממצאים או הריחו דבר. גם בשיח עם המדווחים עלה שהריח חלף", טענו במשרד.

   

  בשעות הבוקר התקבלו תלונות נוספות ואנשי המשרד שוב יצאו לאזור זה וגם לאזור הקריות. לדבריהם, אין קשר בין אירוע הריח למתחמים הפטרוכימיים במפרץ חיפה. "מדובר במשהו נקודתי למקום עצמו. זה 10 ק"מ מהמתחם הפטרוכימי, כך שלפי מטאורולוגיה ועוד, נראה שאין קשר".

   

  מי שסבורה אחרת, היא אלה נווה, אפידמיולוגית מקבוצת "אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות". במשך שנים היא עוקבת ומנתחת את הנתונים מתחנות

  הניטור של איגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ חיפה. לדבריה, "אתמול נפלטו מזהמים שבדרך כלל קשורים בתעשייה פטרוכימית - ביניהם בנזן, טולואן, או קסילן, מימן גופרתי וגם שיאים של תחמוצות חנקן (אחרי 18:00 בערב בנשר). מחקר שערכנו בעקבות התלונות הספציפיות על הריחות שנמשכו לתוך הלילה אחרי חצות, מעלה כי ליד בתי הזיקוק, בתחנת הניטור של איגוד ערים חיפה, נפלטו בשני שיאים שונים בין חצות ל-2:00 בלילה וכן גם בין 4:00 ל-7:00 בבוקר רמות גבוהות של מימן גופרתי- חומר רעיל ודליק. כמו כן נמדדו רמות גבוהות של טולואן, ממס אורגני שנפלט בקרבת מקום, ופוגע במערכת העצבים. במשפחת המזהמים 'חלקיקים נשימים עדינים' נצפו אי סדירויות ושיבושים בתחנת הניטור, שלא תאמו את תמונות הזיהום הכבד מהשטח", היא אמרה.

   

  מפת הזיהום, הלילה (צילום: גל יניב רחימי)
  מפת הזיהום, הלילה(צילום: גל יניב רחימי)

   

  במשרד להגנת הסביבה שבו ודחו הבוקר את הקשר בין התופעות לבין התעשייה הפטרוכימית ואמרו כי מדובר היה באירוע נקודתי שנמשך כחצי שעה. "באשר לעלייה הקלה שנרשמה בתחנות הניטור בגופרית דו-חמצנית: העלייה היא קלה ביותר, מפני שערך הסביבה השעתי הוא 350 מיקרוגרם למטר קוב אוויר, ומדובר בריכוזים של 1% בלבד מערך הסביבה השעתי", אמרו במשרד.

   

  מבתי הזיקוק נמסר בתגובה לטענות של נווה: "מבדיקות שערכה החברה בעקבות הפניה עולה, כי מתקני הקבוצה פועלים כשיגרה, לא נמצאה כל חריגה מערכי הסביבה, והערכים שנמדדו היו נמוכים מהתקן הקבוע. דיווחי החברה מועברים ישירות למשרד להגנת הסביבה ולאיגוד ערים".

   

  מאיגוד ערים מפרץ חיפה נמסר: "מאז אתמול בשעות הלילה התקבלו באיגוד ערים מפרץ חיפה פניות של תושבים על ריחות חריפים בשכונות רמת אלון והדר. במהלך הלילה יצא צוות מטעם האיגוד לשטח ובמקביל נבדקו נתוני תחנות הניטור. צוות האיגוד אכן זיהה מפגעי ריח במספר מוקדים, ובהתאם נרשמו עליות בנוכחות מזהמים באוויר בתחנות הניטור, אך ללא חריגות מהתקן המותר בחוק. יצוין כי העלייה במרבית המזהמים נרשמה בכלל הארץ. לגבי מזהם נוסף - מימן גופרתי - אשר נרשמו לגביו עליות באזור מפרץ חיפה - האיגוד ממשיך בבדיקות".

   

  עוד נמסר מאיגוד הערים: "האיגוד מבקש לציין שעוד במהלך הלילה התקבלה התראה מהמשרד להגנת הסביבה על תנאים מטאורולוגיים קשים, שכולאים את האוויר בגובה נמוך. בשל תנאים אלו האוויר אינו מתפזר והריחות של תוצרי המפעלים, פליטות התחבורה והזיהום הפרטי - נשארים בגובה נמוך יחסית וגורמים לריחות חזקים ולצריבות בעיניים. אנשי האיגוד ממשיכים לנתח את הנתונים בתחנות הניטור ואת פליטות המפעלים על מנת לזהות מקורות מדויקים, וכן ממשיכים לסייר בכל נקודה בה התקבל דיווח על ריח חריף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים