שתף קטע נבחר

8 שריפות מבלוני תבערה בעוטף - מרחב הדיג שוב צומצם

בלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה גרמו לשריפות במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב ושער הנגב. כוחות כיבוי הצליחו להשתלט על הלהבות. בתגובה צומצם שוב מרחב הדיג בעזה. ממחר, שינוי במערך ההתרעה של פיקוד העורף

 

 

טרור בלוני התבערה והשריפות בעוטף עזה הולך וגובר וכוחות הביטחון והכיבוי מוצאים את עצמם גם הקיץ הזה, מתמודדים עם האיום החדש. היום (ג') פרצו שבע שריפות בכמה מוקדים ביער כיסופים וביער בארי שבאזור המועצה אזורית אשכול, וביער שוקדה שבמועצה האזורית שדות הנגב. כל השריפות נגרמו כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. בהמשך פרצה שריפה בשדה חיטה שנקצר באזור קיבוץ גבים במועצה האזורית שער הנגב, ונבדק חשד ולפיו היא גם נגרמה מבלון תבערה.

 

כוחות כיבוי של קק"ל ורכזי הביטחון של יישובי עוטף עזה הגיעו למוקדי האש והשתלטו על הלהבות. בתגובה, הודיעה ישראל על צמצום מרחב הדיג בעזה מעשרה לשישה מיילים.

 

אתמול פרצו חמש שריפות באזור העוטף, שהגדולה בהן הייתה בשדה חיטה סמוך לכפר עזה, אשר כילתה יותר ממאה דונמים. אמש בלון תבערה גרם לשריפה במטע אבוקדו בקיבוץ נחל עוז.

צוותי כיבוי של קק
השריפה ביער בארי(צילום: משה ברוכי יערן קק״ל)

צוותי כיבוי של קק
(צילום: משה ברוכי יערן קק״ל)
 

מאז החלה עונת הקיץ פרצו יותר מ-80 שריפות בעוטף עזה שנגרמו כתוצאה מבלוני תבערה, והתושבים מתוסכלים מהמצב. "לפני כמה ימים חגגנו את חג הקציר ושמחנו על התבואה הנהדרת שמניבים השדות בעוטף" אמר ח"כ אלון שוסטר (כחול לבן), "חלק מהשדות הללו נשרפו עקב אוזלת היד של ראש הממשלה, שמסרב לעשות את המהלכים המתבקשים להחלשת חמאס ולהחזרת הרשות הפלסטינית לרצועת עזה. בשלושת החודשים הקרובים נתניהו יכריז על עצמו כימין חזק. כדאי לאזרחי ישראל לזכור את תמונות השדות השרופים כשהאיש שמעביר לחמאס דולרים במזוודות ינסה להתל בהם שוב".

 

ברקע גל השריפות המתחדש עקב בלוני התבערה, ישונה מחר מערך ההתרעה של פיקוד העורף. במסגרת השינוי יופסק השימוש במספרי פוליגונים בעת אזעקה (לדוגמה מפלסים 221), וכעת יצוין שם היישוב. כמו כן, יופסק השימוש במערכת איכון משותפת לכמה ישובים. המשמעות: אם בעבר האיכון היה לכיון שדרות והאזעקה הופעלה בשדרות וניר עם, ממחר יהיה איכון נפרד לשדרות ולניר עם. אם האיכון יהיה בשטח בין שני ישובים, תופעל אזעקה בשניהם, בהתרעה נפרדת לכל ישוב.

 

הערים הגדולות בארץ (ירושלים, באר שבע, תל אביב, חיפה ואשדוד) חולקו לרובעים וההתרעות יתייחסו למיקום ספציפי. לדוגמה, אם איכון הנפילה הוא לכיון שכונת נחל בקע בבאר שבע, לא תופעל אזעקה באזור מרכז העיר ובכלי התקשורת יהיה כתוב "באר שבע דרום". המטרהשל פיקוד העורף היא שעם הזמן יידע כל תושב להבחין בין אזעקה ביישוב שבו הוא נמצא לבין אזעקה רחוקה ולא רלוונטית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה ברוכי יערן קק״ל
טרור בלוני התבערה
צילום: משה ברוכי יערן קק״ל
מומלצים