שתף קטע נבחר

מטופלים בבי"ח פסיכיאטרי תקפו אנשי צוות, רופא נזקק לאשפוז

פחות משבוע לפני בריחת העציר המסוכן מבית החולים "איתנים" שבאזור ירושלים, שלושה מטופלים התפרעו ותקפו אנשי צוות ומאבטח. בית החולים: "העומס - גורם סיכון לאלימות"

 

 

תיעוד: שלושה מטופלים בבית החולים הפסכיאטרי "איתנים" שבאזור ירושלים תקפו בליל חמישי שעבר רופא, מאבטח וכמה אנשי צוות נוספים. הרופא סבל מחבלות בפניו ובצווארו, ואושפז במשך שלושה ימים בבית החולים הדסה עין כרם עקב התקיפה.

 

מקרה אלימות קשה בבית חולים פסיכיאטרי איתנים בירושלים כנגד רופא ()
המטופלים תוקפים את הרופא (בעיגול המסומן)

השלושה חברו והחלו להתפרע, ועל פי הצוות המטפל זכו לתמיכתם של כמה מטופלים נוספים. הם חסמו חלקים בבית החולים באמצעות שולחנות ותקפו את הצוות. מצבו של המאבטח שהותקף הוגדר קל-בינוני וגם הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם.

 

בבית החולים 'איתנים' מאושפזים כ-200 מטופלים, ובמחלקה שבה אירע האירוע החמור מטופלים כ-35 חולים, למרות שהיא מכילה בפועל רק 31 מיטות. מלבד המטפלים שהותקפו, רק עוד איש צוות סיעודי אחד נכח בבית החולים בזמן התקיפה והוזעק למקום, וכך חמישה אנשי צוות בלבד, נאלצו להתמודד מול המטופלים התוקפים. לטענת הצוות הרפואי, אילולא מצוקת כוח האדם, בתקרית אלימה כזו היה צורך בנוכחות של עשרים אנשי צוות לפחות.

 

אמש אירע מקרה חריג אחר ב"איתנים", כשעצור שנמצא במעצר בתנאי אשפוז נמלט מבית החולים. העציר, ולרי ויסוקובסקי, בן 28 תושב מעלה אדומים אשר במשטרה הגדירו אותו "מסוכן ואלים", וביקשו את עזרת הציבור באיתורו.


יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, עמנואל לב, סיפר: "הנהלים החדשים של משרד הבריאות לשימוש בקשירות הם דרקוניים והפכו את הצוותים לפגיעים יותר. למעשה אנחנו לא יכולים לעשות כלום עד שדברים מגיעים לאלימות פיזית, אין לנו יכולת למנוע אירועים אלימים בעוד מועד. הנהלים הללו הגבירו משמעותית את המתח במחלקות. את חוסר האונים של הצוותים. המצב מאוד מתוח באופן יום יומי".

 

מקרה אלימות קשה בבית חולים פסיכיאטרי איתנים בירושלים כנגד רופא ()
המטופלים תוקפים את הרופא (בעיגול המסומן)

"התוצאה הקשה היא נטישה משמעותית של אנשי צוות סיעודיים. היום אם מטופל יורק על איש צוות, האחרון יאלץ לברוח לתחנת האחות ולהסתתר שם – מכיוון שזו אינה אלימות פיזית. מי ירצה להגיע לפה כשאלה התנאים? מעבר לזה, מספר מקרי האלימות בין המטופלים עלה משמעותית ומטופלים רבים מתלוננים על אווירה בלתי אפשרית במחלקות", הוסיף.

 

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה וסגן יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר בעקבות הפרסום: "מדובר במחדל חמור באבטחת שלום הצוות המטפל, רופאים אחים ואחיות, והמטופלים האחרים. היעדרם של אנשי ביטחון במספר הנדרש למתן מענה מהיר להתלקחויות אלימות מחד, והנחיות המונחתות בחוזרים ללא גיבוי בתוספת כוח אדם רפואי וסעודי, בבינוי תשתיות הנדרשים ליישומם, יביא יום אחד לא רק לפציעתם של אנשי צוות, אלא, חס וחלילה למותם".

 

פלדמן אמר בנוסף: "אנחנו דורשים להקים באופן מיידי וועדת בדיקה חיצונית לבחינת המחסור בתקנים לרופאים ואחיות, והזנחת התשתיות של המערך הפסיכיאטרי בישראל ותרומת מחסור זה לאלימות הגואה בבתי החולים הפסיכיאטריים".

 

מהנהלת בית החולים "איתנים" נמסר בתגובה: "עומס במחלקות הפעילות, צפיפות, ריבוי מטופלים קשים המאושפזים בנסיבות משפטיות ומיעוט של אנשי הצוות מהווים גורמי סיכון לתופעות האלימות כלפי מטופלים אחרים וכלפי צוות המטפלים במחלקות. משרד הבריאות פועל לשיפור התנאים הפיזיים במחלקות, נדרשת חשיבה מעמיקה בנושא כוח אדם במחלקות הפעילות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים