שתף קטע נבחר

היעד שהותקף: בסיס מודיעין נגד ישראל

הסורים טוענים שצה"ל ירה טילים לעבר תל-אלחארה, הנקודה הגבוהה ביותר באזור שממנה צופים אנשי אסד על פעולות צה"ל ועל הנעשה בישראל. אולם ייתכן שלאחרונה התבססו במקום גם איראנים ואנשי חיזבאללה

 

 

תל-אלחארה, שלטענת סוריה הותקף הלילה (בין שלישי לרביעי) בטילים ששוגרו על ידי ישראל, הוא תל וולקני גבוה בשטח הגולן הסורי, כמו תל פארס והר אביטל בשטחנו. מדובר בנקודה הגבוהה ביותר באזור, שמאפשרת תצפית ויזואלית ואלקטרונית הרחק לתוך שטח ישראל. לכן משמש תל-אלחארה כבר עשרות שנים בסיס מודיעין של צבא סוריה וגורמים אחרים כגון איראן ורוסיה הפועלים בחסותו. האזור סביבו הוא שטח צבאי סגור.

 

קאסם סולימאני סולימני מפקד כוח קודס משמרות המהפכה איראן (צילום: MCT)
מפקד כוח "קודס", קאסם סולימאני (צילום: MCT)

בזמן מלחמת האזרחים בסוריה נכבש התל על ידי המורדים מארגון ג'בהת א-נוסרה (אל קאעידה). אלה הציגו לראווה מסמכים של אנשי המודיעין הרוסים והאיראנים (משמרות המהפכה) שצפו מן התל לעבר עמדות המורדים באזור דרעא ובגולן הסורי.

 

בסוף השנה שעברה, בתיווך רוסי, השתלט צבא סוריה על האזור וגם על תל-אלחארה. על פי הסיכום עם הרוסים, רק צבא סוריה יורשה לשהות באזור ואילו האיראנים והמיליציות השיעיות הפועלות מטעמם וגם חיזבאללה יורחקו אל ממזרח לכביש דמשק-דרעא שעובר סמוך לתל אל-חארה, לטווח של 80 ק"מ לפחות (65 ק"מ ממזרח לתל-אלחארה).

 

בהתחלה ההסכם כובד ורק צבא סוריה עלה וירד מהתל. אולם לא מן הנמנע שגם זרים עולים לתל ומתבססים בו - בעיקר אנשי חיזבאללה - אך גם איראנים ואנשי מיליציות שיעיות.

 

אפשר להעריך כי מטרות ההתבססות של חיזבאללה, האיראנים ושלוחיהם בתל-אלחארה הן לאסוף מודיעין שיאפשר בעתיד חדירות לשטח ישראל ותקיפת יישובים ומטרות צבאיות; לטווח טילים ורקטות וארטילריה; לעקוב אחרי פעילות צה"ל ומטוסי חיל האוויר, ואחרי צבירת כוחות ברמה שתעיד על כוונות או מידע מודיעיני מוקדם שהגיע לישראל ועלול לשבש את כוונות האיראנים וחיזבאללה.

 

מפה תקיפה סוריה תל - לחארה ()

ניתן להעריך שתל-אלחארה חזר להיות בסיס מודיעין לתקיפת ישראל ולאיסוף מידע על היערכות צה"ל במסגרת מפקדת הדרום של חיזבאללה ו"החזית הסורית" שמפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, עדיין מנסה להקים.

 

התקיפה הייתה רק שאלה של זמן. ישראל הודיעה כמה פעמים שלא תאפשר התבססות חזית בסוריה של הציר השיעי הרדיקלי בהובלת איראן. ייתכן שהתקיפה גם משמשת איתות לרוסים שעליהם לדאוג שההבנות שתיווכו יכובדו, ואם לא - ישראל תצטרך לדאוג לזה בעצמה.

 

ברמת הגולן הסורית מוצבות יחידות משטרה צבאית רוסיות והן יכולות לברר בקלות את העובדות בתל-אלחארה. לרוסים יש גם עניין לבצע זאת בגלל התחרות שהחריפה לאחרונה ביניהם לבין האיראנים על השליטה ואפשרויות ההסדרה הפוליטית והשיקום הכלכלי בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים