שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל מצמצם עמדות שמירה ביהודה ושומרון

  פרסום ראשון: פיקוד המרכז הודיע לשורת התנחלויות על קיצוץ מאבטחים אזרחיים בשל הצורך בהעלאת שכרם. טרם קבלת ההחלטה, התקיימו דיונים בצה"ל בנושא

   

  ההתנחלות אלון מורה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  ההתנחלות אלון מורה(צילום: EPA)

  פרסום ראשון: פיקוד המרכז בצה"ל הודיע בימים האחרונים להתנחלויות אלון מורה, כפר אדומים, קידר, קריית ארבע, אלון ועלי שביהודה ושומרון, על קיצוץ במאבטחים בשל בעיה תקציבית. בין שמונה העמדות שיצומצמו, נמצאת גם העמדה שהוקמה בעקבות רצח הילדה הלל אריאל בקריית ארבע לפני שלוש שנים.

   

  הרקע הוא העלאת שכר המאבטחים. השכר הנמוך המשולם בתחום הקשה מאוד על העסקת מאבטחים אזרחיים, ולאחר דיונים רבים הוחלט בצה"ל על העלאת השכר. שינוי זה השפיע על התקציב וגרם לצה"ל להודיע כי אינו יכול לחרוג מהמסגרת.

   

  במכתב שהגיע אתמול (ג') לראשי היישוב עלי מפיקוד המרכז נכתב: "אנו נדרשים לצמצם בתקנים בכדי לעלות את שכר המאבטחים, ומנגד אי-פריצת מסגרת תקציבית הכללית". במכתב טענו כי הסיבה לקיצוץ התקציבי נעוץ בהעלת משכורותם המיועדת של המאבטחים. "ההחלטה על העלאת שכר המאבטחים קריטית ובלעדיה לא יתאפשר לקיים שמירה נאותה ביישובים".

   

  צה
  המכתב שנשלח ליישובים

  צה

  בצה"ל מודים כי הקיצוץ הוא בעייתי וכתבו: "ברור לכל שצמצום התקנים אינו מיטבי, אך במכלול השיקולים הינו הכרחי לאור כך הוחלט על הורדת התקן ביישוב". עם זאת, מציינים בצה"ל כי טרם קבלת ההחלטה התקיימו דיונים בנושא.

   

  מכתב דומה הגיע למועצת בנימין שעלי נמצאת בתחומו יחד עם כפר אדומים ואלון. לפי הנחיות פיקוד המרכז, ההחלטה תיכנס לתוקפה במהלך חודש אוגוסט. גורמי ביטחון בקריית ארבע אמרו כי "מדובר בהפקרות חיי אדם. משרד הביטחון חייב להתעשת ומהר".

   

  בעלי הוסיפו כי "ההחלטה הפזיזה של משרד הביטחון הולכת להוביל להפקרות מוחלטת בביטחון היישוב". לדברי התושבים, "רק לפני שלוש שנים חווה היישוב אירוע קשה מאוד. כמעט ונטבחה משפחה שלמה במיטתה, אך הודות לתושייתו של אב המשפחה ותגובתם המהירה של כוחות הביטחון, המשפחה ניצלה.

   

  "משרד הביטחון מבקש לקרקע את יכולות הביטחון היישוביות ולפגוע באפשרות לשמור על ביטחון תושבי היישוב", אמרו בעלי. "התמוה בכל הסיפור זה שלא נעשה דיון בכלל בדרג המקצועי אלא החלטה שרירותית של משרד הביטחון והפיקוד". גם בוועד כפר אדומים תקפו את ההחלטה ואמרו: "מדובר בהחלטה לא ראויה. לא ניתן להחליף את האבטחה של משרד הביטחון בהטלת נטל נוסף על התושבים. הדבר יגרום לפגיעה קשה בביטחון התשובים".

   

  מצה"ל נמסר כי "במסגרת עבודת מטה בפיקוד מרכז לטובת שיפור תנאי מאבטחי היישובים באזור יהודה ושומרון - הוחלט להעלות את שכר המאבטחים לשעה. המסגרת התקציבית מחייבת הורדה בתקני המאבטחים בשל החלטה זו.

   

  "לצה"ל ולגופי הביטחון אמצעים שונים להגנה על תושבים, הן בצירים והן ביישובים. צה"ל פועל כל העת בכלל האמצעים העומדים לרשותו - גלויים וסמויים - על מנת לשמור על הביטחון במרחב איו"ש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הדר לוז/TPS
  לוחמים ביהודה ושומרון. ארכיון
  צילום: הדר לוז/TPS
  מומלצים