שתף קטע נבחר

שבדיה: שליח חב"ד נתן חינוך ביתי ונקנס במאה אלף דולר

הרב נמדר ורעייתו ביקשו לחנך את ילדיהם בבית בחינוך יהודי ומחשש לביטחונם בבית הספר הציבורי, לאחר שורת תקריות אנטישמיות. בתגובה הציעו להם הרשויות להגר או לנעול את הילדים בחדר ביטחון מיוחד. עכשיו הם נקנסו על ידי בית המשפט העליון בסך מאה אלף דולר: "זו התעמרות מכוונת ואנטישמית"

 

100 אלף דולר קנס לשליח חב"ד בשבדיה. הסיבה: חינך את ילדיו בבית ולא בבית הספר הממלכתי – וזאת בניגוד לחוק השבדי האוסר לימוד בבית, למעט במקרים חריגים. בית המשפט דחה את טענות הרב שבית הספר בשבדיה איננו מספק ביטחון לילדיו וכי ברצונו להעניק להם חינוך יהודי-דתי, ולאחר שנלחם בשלוש ערכאות שונות, הוא אומר בראיון ל-ynet: "אנחנו מקבלים מהעירייה תשובות שהן התעמרות מכוונת ואנטישמית".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

את הקנס הגבוה - 67 אלף דולר בגין אי שליחת הילדים לבית ספר, ועוד 33 אלף דולר הוצאות משפט (סך הכול, כ-360 אלף שקלים) - השית בית המשפט העליון על שליח חב"ד בעיר גטבורג שבשבדיה, הרב אלכסנדר נמדר, ורעייתו לאה, בשל רצונם ללמד את ילדיהם רבקה (14) ולוי (12) בביתם. כעת הם מנסים לגייס את הסכום הגבוה באמצעות קמפיין מימון המונים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

כבר שמונה שנים מתנהל המאבק המשפטי של הרב נמדר המבקש להגן על זכותו ללמד את ילדיו בבית. "האבסורד כאן זועק לשמיים, כיוון שהעירייה מכירה מקרוב את החינוך שאנחנו מעניקים לילדינו, ובעבר קיבלנו על כך פידבקים רבים" הוא אומר.

 

"לא נוח פה ליהודים"

לזוג נמדר 11 ילדים. "תשעת הגדולים גדלו ולמדו אצלנו בבית, ויצאו ילדים לתפארת. את כל מקצועות החול הם למדו עם מורים פרטיים שעלו לנו הון תועפות, ובכל המבחנים והמבדקים שערכו להם אנשי מחלקת החינוך של עיריית גטבורג, קצרו כולם - ללא יוצא מן הכלל - הצלחות ומחמאות על החינוך והיידע שלהם".

 

הרב אלכסנדר נמדר  ()
הרב אלכסנדר והרבנית לאה נמדר

 

הרב נמדר מציין עוד כי "ילדינו הבוגרים עובדים כולם בחינוך היהודי כמנהיגים, מורים ורבנים בארה"ב, באיסלנד ובשבדיה. צריך גם להדגיש שאשתי, לאה, במקור מלונדון, היא מחנכת מוסמכת. לי עצמי יש תעודת לימודי רבנות, הנחשבת בארה"ב כתואר BA".

 

הבעיה של משפחת נמדר התעוררה בשנת 2011, כאשר החוק השבדי השתנה, והתיר לימוד ביתי בנסיבות מיוחדות בלבד. הרב נמדר ורעייתו טוענים כי המקרה שלהם בהחלט עונה על הקריטריון של "נסיבות מיוחדות": "המצב הבטחוני כאן לא נוח ליהודים, בפרט לא לבעלי חזות יהודית מובהקת", הוא מתאר. "הבנים שלי הם היחידים בכל העיר שמסתובבים ברחוב עם חזות יהודית גלויה, ורק בשנה שעברה השליכה חוליה של מהגרים מוסלמים בקבוקי תבערה על בית הכנסת שלנו".

 

הרב אלכסנדר נמדר  ()
הרב אלכסנדר נמדר עם בנו: "תשעת ילדינו הגדולים למדו בחינוך ביתי"

 

לדברי הרב, "לא מעט פעמים אנחנו סופגים הערות אנטישמיות והתנכלויות על הרקע הזה". הוא מוסיף כי כאשר טען בפני הרשויות שלימודים בסביבה שרובה מורכבת ממהגרים מוסלמים דורשת אבטחה מיוחדת עבורם, הם השיבו לו "תשובות מקוממות", כדבריו. "הם פשוט הציעו לנו שנארוז את עצמנו ונעבור לעיר או למדינה אחרת. הצעה נוספת שלהם הייתה שהילדים יישבו נעולים בהפסקות בחדר מיוחד, כדי שלא יוכלו להתעסק איתם. זו התעמרות מכוונת ואנטישמית".

 

"הידע שלהם מעולה"

גם מענה לדרישתם לחינוך יהודי לא התקבל: "הניסיון שלהם לכפות עלינו חינוך שנוגד את העקרונות שלנו מזכיר לנו סיפורים על ילדים יהודיים דתיים ברוסיה הסוציאליסטית. זה לא שהילדים שלנו לא הולכים לבית הספר כי הם לא אוהבים ללכת, או כי אנחנו עצלנים.

 

הרב אלכסנדר נמדר  ()
הרב אלכסנדר ורעייתו אצל הרבי מלובביץ'. נשלחו על ידו לגטבורג "כדי להפיץ יהדות" כבר לפני שלושים שנה

 

"הם לומדים מצוין והרבה, ומקבלים חינוך אינטנסיבי. הידיעות שלהם במתמטיקה, אנגלית, הנדסה, גיאוגרפיה ועוד – שוות ערך ולפעמים אף עולות על אלו של ילדים רגילים בבית ספר ממלכתי. לכן אין סיבה שלא ירשו לנו לגדל את ילדינו ברוח היהדות".

 

הרב אלכסנדר הוא בן להורים שעזבו את איראן בסוף שנות ה-50 והתיישבו תחילה בבריטניה ואחר כך באיטליה. עם רעייתו לאה הוא נשלח, לדבריו, באופן אישי על ידי הרבי מלובביץ' לעיר הנמל גטבורג, לפני כ-30 שנה, כדי להפיץ את המסורת היהודית.

 

בשבדיה כולה מתגוררים כ-15 אלף יהודים - 3,000 מהם בגטבורג. מאוחר יותר הם אף דאגו להביא "שלוחים" נוספים לעיר הבירה שטוקהולם וכן למאלמו. "ילדינו מדברים 4 שפות – שבדית, אנגלית, עברית ואידיש", מתגאה הרבנית נמדר, "ואת החברה שחסרה להם לפעמים, הם משלימים במחנות נופש יהודיים מקומיים ובינלאומיים, ובפגישות עם חברים שמשתתפים איתם בתחרויות לימוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים