שתף קטע נבחר

יהודי שנידון למוות מערער: "השופט אנטישמי"

ארה"ב: רנדי הלפרין נידון למוות בשל חברות בכנופיית שודדים שרצחה שוטר לפני 19 שנה. בעקבות תחקיר על גזענותו הבוטה של השופט שהרשיע אותו, ולפיו התגאה שהוא מוציא להורג יהודים ולטינים, הלפרין דורש כעת לבטל את גזר הדין

האסיר היהודי רנדי הלפרין, שטוען כי השופט שניהל את המשפט שבו נגזר דינו אנטישמי (צילום: AP)
האסיר רנדי הלפרין ב-2003(צילום: AP)

אמריקני-יהודי שנידון למוות בטקסס, בגין חברותו בכנופיית שודדים שירו למוות בשוטר לפני 19 שנה, מערער כעת על גזר דינו - בטענה שהשופט שהרשיע אותו הוא אנטישמי שהשתמש תכופות בשפה גזענית ובוטה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

רנדי הלפרין טוען בעתירה כי השופט ויקרס ("ויק") קנינגהאם התייחס אליו, שלא בפניו, בשפה אנטישמית. הוא עתר בעקבות תחקיר שפורסם בתקשורת המקומית על התבטאויותיו של השופט שכבר פרש, ובו נטען כי העיד על עצמו שהוא נהנה לגזור עונש מוות על יהודים ולטינים.

 

הלפרין גורס כי השופט היה צריך לפסול את עצמו מלנהל את המשפט נגדו. הוא היה חבר בקבוצה של אסירים, שנמלטה מכלא בדרום טקסס בשנת 2000, וביצעה לאחר מכן שורת מעשי שוד. באחד מהם, בעיר אירווינג שליד דאלאס, נורה למוות השוטר אוברי הוקינס בן ה-29.

 

השופט לשעבר רוצה שילדיו יתחתנו רק עם נוצרים לבנים:

 

לטענת הלפרין, הוא לא היה זה שפתח באש לעבר הוקינס. למרות זאת, הוא הורשע ונידון למוות תחת חוק בטקסס שמאפשר להטיל אחריות על אדם בפשע של אחר – אם הוא סייע לו או ניסה לסייע לו בביצוע אותו פשע.

 

ב-2018 פרסם כאמור העיתון המקומי "דאלאס מורנינג ניוז" תחקיר מקיף על עברו של השופט, שהתמודד אז לתפקיד בכיר במחוז דאלאס. הוא הכחיש אמנם שהתבטא בצורה גזענית ובוטה, אך הודה בפני העיתון שהשאיר קרן נאמנות לילדיו, שתעניק להם סכומי כסף גבוהים יותר אם יתחתנו עם נוצרים לבנים וסטרייטים. כמה ימים לאחר פרסום התחקיר, קנינגהאם הפסיד למתחרה שלו מטעם המפלגה הרפובליקנית.

 

ב"יוסטון כרוניקל" דיווחו כי קינגהאם אמר בין היתר לאחד מחבריו שהוא רוצה להציל את דאלאס משחורים (אליהם התייחס במילה הבוטה "ניגר"), מיהודים ומ"קתולים מלוכלכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים