שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בגיל 11 מיכל זקוקה ללב חדש

  לפני שלושה שבועות מיכל לביא בת ה-11 התעוררה באמצע השינה מכאב בחזה. הוריה הבהילו אותה בדחיפות אל מיון בית החולים שניידר בפתח תקווה, שם התגלה כי היא סובלת מאי ספיקת לב חריפה וזקוקה להשתלת לב דחופה

  בלילה אחד לפני שלושה שבועות נהפכו על פיהם חייהם של תמר כהן לביא ובני משפחתה. בתה מיכל בת ה-11 התעוררה באמצע השינה מכאב בחזה. הוריה הבהילו אותה בדחיפות אל מיון בית החולים שניידר בפתח תקווה, שם חלה התדרדרות מהירה ובלתי מוסברת במצב לבה של הילדה.

   

  מיכל החלה לסבול מאי ספיקת לב שהלכה והחריפה. היום (ד'), בישרו הרופאים להוריה של מיכל כי הם נאלצים להרדים אותה ולחבר אותה למכונת אקמו בשל חולשתו הרבה של ליבה.

   

  "מאז אותו לילה אני מרגישה שאנחנו חיים בסרט. המציאות שלנו השתנתה ברגע", מתארת תמר את אירועי הלילה המטלטל. "אני עדיין לא מעכלת עם מה אנחנו מתמודדים, אלא רק פועלת על אוטומט".

   

  לחתימה על כרטיס אדי

   

   ( )
  מיכל ואמה. "פועלים על אוטומט מאז הגילוי"

   

  תמר מספרת כי עד לפני שלושה שבועות בתה לא סבלה משום בעיה רפואית. "בגיל חמש הושתל אצל מיכל קוצב לב בשל הפרעת קצב, אך מאז היא הייתה במעקב רציף ולא התגלו אצלה אף פעם בעיות. היא שיחקה טניס והייתה פעילה בצופים. היא הייתה ילדה רגילה לחלוטין ובלי שום מגבלה עד ללילה ההוא".

   

  "הידרדרות חריגה בעולם"

  תמר מוסיפה ומגוללת כי בבית החולים סברו תחילה כי ביתה סובלת מזיהום שגורם להתדרדרות המהירה בספיקת ליבה, אך כל הבדיקות שביצעו שללו את הסברה. "זה סיפור הזוי כי אף אחד לא יודע להסביר לנו למה המצב שלה הידרדר ככה", מתארת האם, "אין לנו גנטיקה של מחלות לב במשפחה. הרופאים אמרו לנו שהם חיפשו מקרים דומים בעולם ולא מצאו אירוע דומה של הידרדרות כזו מהירה ובלתי מוסברת. אין לי ביקורת כלפי הצוות של שניידר. להיפך. יש לי רק שבחים כלפיהם, אבל כרגע אנחנו בלי תשובות לגבי מה גרם למצב".

   

  ביום שישי תעבור מיכל ניתוח להשתלת לב מלאכותי. אמה מתארת כי מיכל תאלץ להישאר באשפוז בבית החולים עד שתתקבל תרומת לב עבורה. "לב מלאכותי הוא כמובן פתרון זמני בלבד", מפרטת תמר. "למיכל יש שלושה אחים. זה לא פשוט לדאוג להם ולהיות שם גם עבורה. אני עדיין לא מעכלת את מה שאנחנו עוברים. אין לי זמן לעבד את הדברים. אני ממוקדת בעשייה עבור מיכל".

   

  חשיבות בתרומת איברים

  "אני רוצה לעודד אנשים לחתום על כרטיס אד"י", מציינת האם, "זה פשוט מציל חיים של אנשים. בנאדם שמת יכול במוות שלו לעשות את החסד הכי גדול שיש. אני חתומה על כרטיס וגם בעלי כבר שנים ארוכות. הרבה לפני המקרה של בתי הבנתי את החשיבות של תרומת איברים. בעוד שבועיים מיכל תהיה בת 11. בריאות שלמה זו המתנה היחידה שאני מתפללת שהיא תקבל".

   

  1,123 איש ממתינים בארץ להשתלת איבר. בשנה שעברה ציינו במרכז הלאומי להשתלות מספר שיא של השתלות איברים – 592 איש זכו בחיים חדשים, 26 מהם היו חולי אי ספיקת לב. 231 השתלות כליה בוצעו בשנה שעברה, 551 השתלות עור, 215 השתלות עצם וגיד, 864 השתלות קרנית ו-67 השתלות מסתמי לב.

   

  בישראל חתומים 944 אלף איש על כרטיס אדי. 39 אלף מהם חתמו על הכרטיס בשנת 2018.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים