שתף קטע נבחר

נתניהו בעקבות סערת השר אוחנה: "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם"

יממה לאחר ששר המשפטים אמיר אוחנה אמר שיש להעדיף שיקולי ביטחון על פני החלטות של בג"ץ, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם". דברי השר אוחנה גררו מתקפות מצד נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הערב (יום ה') הסתייגות מדברים שאמר אמש שר המשפטים אמיר אוחנה על הצורך להעדיף צורכי ביטחון על פני החלטות של בג"ץ: "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם", אמר נתניהו. דברי השר אוחנה גררו מתקפות מצד נשיאת בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה.

בנימין נתניהו אמיר אוחנה (צילום: אלכס קולומויסקי)
אוחנה ונתניהו. "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם"(צילום: אלכס קולומויסקי)

אוחנה נשאל בריאיון לחברת החדשות אם במקרים מסוימים לא חייבים לקיים את החלטות בג"צ, והוא השיב: "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים, כן".

 

לאחר מכן, הוא פרסם הבהרה בחשבון הפייסבוק שלו וכתב: "שיהיה ברור: בלי מערכת משפט - אין דמוקרטיה. האחריות הראשונה והעליונה של כל מדינה היא לשלומם ולביטחונם של אזרחיה. כאשר יש התנגשות בין חיי אזרחיה וחייליה של המדינה לבין כל ערך אחר, האחרון צריך לסגת בפני הראשון... גם המובן מאליו צריך שייאמר. צריך לכבד את החלטות בתי המשפט. כך עשיתי תמיד, כך אני מאמין".

 

 

כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
חיות. "הדרך קצרה בין תפיסת העולם הזו לאנרכיה"(צילום: יאיר שגיא )

דבריו של אוחנה גררו ביקורת חריפה במערכת המשפט. נשיאת העליון אסתר חיות תקפה: "יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות שלפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד.

 

"במילים אחרות", אמרה חיות, "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, יוכל לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

 

גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט תקף את אוחנה: "במדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה. זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח וכל רשות שלטונית באשר היא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס פרוש / פלאש90, יואב דודקביץ'
ראש הממשלה והשר אמיר אוחנה
צילום: הדס פרוש / פלאש90, יואב דודקביץ'
מומלצים