שתף קטע נבחר

ביקורו של הנסיך הירוק

מיהו הנסיך הירוק שהגיע השבוע, מוקף בשומרי ראש לשיחה עם הקהילה היהודית באירוע JNF בשיקגו ?

השכם בבקר, החל משעה 7:00 בבקר עמדו מספר סדרנים בפתח בית הכנסת "בית אל" היילנד פארק וכיוונו את מאות המכוניות שהגיעו לאירוע של JNF. 400 תושבי שיקגו נשים וגברים, צעירים זקנים, חברי קונגרס נהרו בהמוניהם לקדם את פניו של הנסיך הירוק בשיקגו בידידות והבעת הערכה.

 

האירוע כלל ארוחת בקר מלכותית ונפתח בהצגת תרומת ארגון JNF קק"ל לרווחת מדינת ישראל. חזון הארגון שהוקם ב-1901 מתבסס על העבר לבניית העתיד לדורות הבאים: מרכישות הקרקע הראשונות בראשית המאה העשרים, נטיעות עצים, פיתוח קרקע וייעור, לשדרוג והקמת מוסדות קהילתיים המשרתים ניצולי שואה, קשישים, עולים חדשים, נוער ואנשים בעלי מוגבלויות מהפריפריות בצפון הארץ ועד לבאר שבע.

 

בשנים האחרונות JNF מסייעת לאנשים בעלי מוגבלויות לשרת בצה"ל ולרכוש מקצוע לחיים. בין היתר, הארגון הקים שמורות טבע בעלות נגישות לכול. התכנון לפרטי פרטים כולל הימנעות ממדרגות, יצירת שבילים בעלי שיפוע מתון, שיפור דרכי גישה והכשרת מסלולי טיולים לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים. כמו כן JNF פיתח תכנית מלגות לימודים לסמסטר בבית הספר התיכון "הוד השרון" לצעירים יהודים מארה"ב. ארגון JNF מודע לניתוק הדור היהודי הצעיר ולאתגרים להם ייחשפו הצעירים באוניברסיטאות ויוצר מיזמים נפלאים לחינוך וחוסנו של דור זה.

 

ssv ()
הנסיך הקטן. השבוע בשיקגו

 

גולת הכותרת של האירוע היה המפגש עם מסעב חסן יוסף,

המכונה הנסיך הירוק. מסעב הינו בנו הבכור של שייח חסן יוסף ח'ליל מנהיג תנועת החמאס ביהודה ושומרון שעבד בכפיפות לאביו שנפגש עם יאסר ערפאת, מרואן ברגותי ועם בכירים רבים מחמאס. בנערותו השתתף בהשלכת אבנים ובקבוקי תבערה על חיילי צה"ל ואזרחים ישראלים. בגין חשד להחזקת נשק נעצר על ידי צה"ל והוכנס לכלא הישראלי. במהלך שהותו בכלא הישראלי החל לסלוד מהאלימות, הטרור והשחיתות שאפיינו את אנשי חמס. כשהוצע לו לשמש כמשתף פעולה של השב"כ נעתר לבקשתם ועבד עבור ישראל כעשר שנים. בשנת 2007 היגר לארה"ב.

 

לפני כניסת מסעב לאולם הוקרן על המסך סרט ממועצת זכויות האדם בעצרת האו"ם בנושא " מצב זכויות האדם בפלסטין". לאחר גינויים רבים של ישראל כמדינה קולוניאליסטית הדוגלת בטיהור אתני שהציגו נציגי הרשות הפלסטינית, קטאר, סוריה, צפון קוריאה וונצואלה. מסעב ביקר את הרשות הפלסטינית. תקף את הדיקטטורה ואת הלגיטימציה של שלטונה המענה את יריביה הפוליטיים, והאשים אותה בסבלו של העם הפלשתיני. מסעב דרש מהרשות הפלסטינית לקחת אחריות על מעשיה ולהימנע מהטלת האשמה על ישראל והולכת הקהילה העולמית שולל.

לאחר ההקרנה נכנס הנסיך הירוק וזכה לתשואות רבות.

 

"מה השפיע עליך להיות האדם שהינך"? ראיין Scott H. Gendell סגן נשיא שיקגו את הנסיך הירוק.

"הייתי מותנה להיות איש חמאס, גדלתי במשפחה מוסלמית ברמאללה, אבי עודד אותי ללמוד, בחרתי בדרך אחרת".

 

היו זמנים בחייך שתמכת בפיגועי התאבדות באינתיפאדה הראשונה, מה גרם לך לשתף פעולה עם ישראל?

"ילד הגדל ברשות הפלשתינאית אינו יכול להבדיל בין טוב לרע. בהיותי ילד בן 10, נוכחתי שהישראלים יורים אש חיה על פלשתינאים. בעקבות זאת באותה תקופה לא ראינו את עצמנו כטרוריסטים, ראינו את עצמנו כלוחמי חופש. גם אני רציתי להיות גיבור. לא הבנתי שכאשר המנהיגות הפלשתינאית שולחת את בניה למוות, היא אינה באמת דואגת לצרכי אזרחיה, אף על פי שכל האוכלוסייה משוכנעת בשקרי המדינאים. בסופו של מסע ארוך וסדרת התנסויות הפנמתי שישראל אינה מקור הרשע. לו הייתי רוצה לזכות בביטחון אישי וכלכלי, נוחיות והגנה של הורי ומשפחתי הייתי צריך להיות איש חמאס. בחרתי ללכת אחר ליבי".

 

היית בכלא הישראלי, ספר על רגעי הטרנספורמציה?

 "בתקופת מאסרי נתקלתי באכזריות סדיסטית ואגרסיבית של אנשי חמאס שחשדו באסירים ששיתפו פעולה עם ישראל. החקירות כללו עינויים קשים כמו הכנסת מחטים מתחת לציפורנים ושריפת פלסטיק על עורם בבית הכלא וגרמו למותם של עשרות אנשים. לא ראיתי שום גילוי אמפתיה, אהבה או הבנה מצידם. צד אלים זה של חמאס ערער את אמוני וגרם לי לעבוד עם האויב של אבי".

 

בתחילת ספרך בססת את ההיגיון בשיתוף פעולה עם ישראל בהצלת חיים.

"ערך החיים הוביל אותי, זכרו שארגון חמאס אינו מסתפק ברצח אויביו, הארגון הורג את מתנגדיו. חמאס הורג חשודים, חמאס הורג משתפי פעולה. איברהים חאלד, המוח הראשי בתכנון 90% מפיגועי התאבדות לא חשב על האנשים החפים מפשע שמאבדים את חייהם. כשמתאבד מתפוצץ באוטובוס הוא לא מבדיל בין פלשתינאים, אמריקאים, ערבים ישראלים, ילדים או זקנים."

 

ספר על היחסים המיוחדים עם "קפטיין לואי" גונן בן יצחק.

בתחילת גיוסי ובשנות עבודתי עבור השב"כ לא היו קשרים ביננו. גונן התייחס אלי באנושיות אך ראה בי אוצר המספק אינפורמציה ומסכל מאות פיגועי טרור. עם הגירתי לארה"ב, בקשתי למקלט מדיני נדחתה. השב"כ פעל על פי הפרוטוקול וסרב לעזור לי. גונן בן יצחק הגיע והעיד עבורי באופן פומבי בבית משפט אמריקני. בעקבות עדותו נציגי המשרד לביטחון פנים חזרו מתביעתם לגרשני והעניקו לי מקלט מדיני. גונן ואני הפכנו לחברים קרובים ואף ליותר מזה. אבדתי את משפחתי. מזה עשר שנים שמשפחתי הביולוגית מתנכרת ממני ורוצה להרגני. משפחת גונן הפכה למשפחתי. היחסים ביני לבין גונן הם מעל יחסי אנוש, הקשר מבוסס על אמת צרופה".

 

ספר על אמונתך?

"בשנת 1999 במהלך אחד הביקורים בירושלים נקלעתי להרצאה על הנצרות וקבלתי את "הברית החדשה". התרשמתי מעקרונות החמלה והאהבה בברית החדשה הקוראות למאמינים לאהוב את אויביהם ולהתפלל בעדם. הוטבלתי לנצרות פעמיים. כשאני מדבר על ישו", התבדח "בחור יהודי טוב, אני רואה בו כמושיע שהפיץ את בשורתו, הכריז על הגאולה והוצא להורג בעינויים ובצליבה. אני הולך לכנסיה, זוכה לתמיכה מהקהילה ומזדהה עם סבלו, תפיסתו וצליבתו. עבורי ישו אינו ישות מעל העננים, עבורי ישו הוא מצב של הוויה. מסע של הקרבת קורבנות".

 

האם אתה מאמין בשלום בין חמאס וישראל?

"אינני מאמין במלחמות, הפצצות, התנקשויות, טילים או מנהרות. המלחמה צריכה להיערך נגד האידיאולוגיה האסלאמית הקיצונית. יצירת מציאות חדשה ובניית אימון בין ישראלים לערבים ובין מוסלמים, נוצרים ויהודים אפשרית. אינני מאמין בחתימת שלום בין תנועת חמאס לממשלת ישראל".

 

מה מצבך היום?

"אני נהנה מהפשטות, אין לי רכוש, איני רוצה להיכנס למחויבות של משכנתא, אישה, כלב, לוויות או חתונות. אני נהנה מבדידותי, וחופש מחשבתי".

היה מעניין ומרגש מאוד לשמוע ולראות את הנסיך הירוק. מאז הפקת ספרו "הנסיך הירוק"חייו בסכנה. הוא צועד בחברת שומרי ראש המגנים איליו.

 

אירוע בשיקגו

MS. BLAKK FOR PRESIDENT גברת בלק לנשיאות

הגעתי חצי שעה לפני הזמן לתיאטרון סטפנוולף בשיקגו ועליתי לקומה השלישית. קהל עליז, חלקו מהקהילה הגאה שתה כוסות בירה וצפה בלוחות היסטוריים משנות התשעים המתעדים את היחס המפלה לקהילה הלהטב"ית בעיר ואת התמותה ממחלת איידס.

 

בתיעוד ההיסטורי הוצגה גברת בלק, בחור שחור לבוש בחצאיות שהתמודד לראשות העיר נגד ריצ'רד דיילי האגדי בשנת 1991 . גברת בלק הקים מפלגת מיעוט קווירית שנאבקה למען זכויות הלהטב"ים ולמען מציאת תרופה למחלה שגרמה לתמותה רבה בקרב חברי הקהילה. הוא גם ניסה להיבחר לנשיא ונמנעה ממנו

הכניסה לכנס המפלגה הדמוקרטית בגרדן סקוור ניו-יורק.

כעשרים דקות לפני ההתחלה אחת השחקניות הנפלאות לבושה בלבוש חושפני הופיעה לפני הקהל בשירה, ריקוד ומשחק המתאים למבוגרים בלבד ומכין אותנו לבאות. כל המצפים לראות מחזה היסטורי מסורתי הדן באפליה היסטורית והסכנות ביציאה מהארון בעבר יתפלא. טינה לנדאו הבמאית היצירתית יצרה מחזה אוונגרדי. הבמה הפכה למסלול דוגמנים במרכז הבמה. הקהל היה חלק ממועדון של הקהילה הגאה חוזה בכל הריקודים והשירים הפרובוקטיביים. חגיגה של צבעים, צעדי ריקוד לוהטים, מסיבה נוצצת אך מתחת למאפיינים הקומיים זו דרמה מתוחכמת המטפלת ביצירתיות ובהומור ביחס לקהילה הגאה בעבר.

דרמה מוסיקלית זו מראה בהווה את בעיות הקהילה הגאה בעבר ומזהירה להיות ליברלים, לקבל את השונה, ולהעריך את את המציאות. ראש העיר בשיקגו היא לסבית מוצהרת. העדפתה וזהותה המגדרית לא היוו את השיקול לבחירתה. הזמנים השתנו וטוב שכך. כל קאסט השחקנים מצוין, הדמויות סטריאוטיפיות, קצת מוגזמות. הקהל חווה חוויה של השתתפות ממשית בחיי הקהילה הגאה בעבר ובהווה. מעניין.

 

עד ה-14 ביולי ב-Steppenwolf Theatre, 1650 N. Halsted Chicago

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסעב חסן יוסף. הנסיך הירוק
מומלצים