שתף קטע נבחר

"זוג זה גבר ואישה": מסעדה אסרה על כניסת גבר ובן זוגו

עדן אסבאן הזמין מקום במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עילית כדי לחגוג יום הולדת לבן זוגו, אך כשהשניים הגיעו למקום נמנעה כניסתם כי "זה ערב לזוגות ומשפחות". מנהל המסעדה: "העובדת שלי היא ערביה נוצרייה בת 19. היא לא הכניסה אותם כי היא לא יודעת מה זה הומוסקסואלים". הרשת: "טעות אנוש"

 

 

אפליה נגד להט"בים בשיא חודש הגאווה : עדן אסבאן, צעיר מעפולה, רק רצה לחגוג אמש (יום שישי) יום הולדת לבן זוגו במסעדת פרנג'ליקו בנצרת עילית - אך השניים גילו כי נאסרה עליהם הכניסה רק בשל נטייתם המינית.

 

"אתמול בבוקר הזמנתי טלפונית מקום לשנינו לשעה 20:30", סיפר עדן ל-ynet. "כשהגיע המועד הלכנו לשם, ובכניסה עמד מארח שהסתכל עלינו ואמר שהמקום סגור. אמרתי לו שהזמנו מקום והוא ענה שיש אירוע סגור ונפנף אותנו. ביקשתי שיקרא לאחראי ואז יצא אלינו מישהו שהיה ככל הנראה מנהל המשמרת. הוא בדק ואמר 'אני לא רואה שיש שולחן על שמך אבל בכל מקרה אתה לא יכול להיכנס כי זה ערב למשפחות ולזוגות'. עניתי שאנחנו זוג והוא אמר 'זה לא עובד ככה, זוג זה גבר ואישה'".

 

  (מתוך פייסבוק)
מסעדת פרנג'ליקו בנצרת עילית(מתוך פייסבוק)

 

עדן אסבאן  ()
עדן אסבאן. "הייתי בהלם"

עדן סיפר כי נדהם למשמע אוזניו. "הייתי כל כך מבויש ונבוך, פשוט הסתובבתי עם האוטו ומרוב ההלם עצרתי בצד והחלטתי שאני חייב להבין איך יכול להיות שהוא אמר שאין שולחן על שמי. התקשרתי למסעדה ממש דקות אחרי המקרה וענתה בחורה. ביקשתי ממנה לבדוק אם יש שולחן על שמי והיא אמרה לי שכן. אמרתי לה שהייתי לפני כמה דקות במסעדה ולא נתנו לי להיכנס, אז היא ענתה שזה בגלל שכשההזמנה בוצעה חשבו שעדן זה שם של בחורה אבל כשהבינו שאנחנו שני גברים החליטו שאנחנו לא יכולים להיכנס, כי אלה הנהלים של החברה. שאלתי אותה אם אנחנו לא נחשבים כזוג אז היא אמרה שלא, רק גבר ואישה".

 

השיחה הזאת אימתה את חששותיו של עדן שמדובר באפליה על רקע היותם של השניים הומואים. "לפני השיחה חשבתי שאולי הם התבלבלו, אולי לא שמעתי טוב, אולי יש אירוע סגור, אולי טעיתי במקום. לא חשבתי שרשת שמכבדת את עצמה תגיע למצב כזה שהיא לא מכניסה אותנו בגלל שאנחנו זוג גברים. בן זוגי בכלל קפא, הוא היה כל כך נבוך שהוא אמר שהוא כבר במילא לא רוצה לשבת במקום שעשה לנו את הקטע הלא נעים הזה, גם אם יסכימו להכניס אותנו. אחר כך לא הייתי מסוגל להמשיך לנהוג, ביקשתי מבן זוגי שיחליף אותי ופשוט חזרנו מבוישים".

 

"יש באזור חבורות שאנחנו לא רוצים לראות"

עדן מספר כי זו הפעם הראשונה שהוא נתקל באפליה כזו:"תמיד שמעתי שיש אפליה נגד הקהילה אבל לא נתקלתי בה. פתאום אני רואה אקט כל כך אלים, ברוטלי ולא נעים, שהוא גם לא חוקי. מה שהדהים אותי בנוסף זה הטיימינג, בשיא חודש הגאווה. חשוב שאנשים שזה קורה להם לא ישתקו, לא יתנו לזה יד".

  (מתוך פייסבוק)
מסעדת פרנג'ליקו: "יש לנו נוהל - רק זוגות ומשפחות ביום שישי"(מתוך פייסבוק)

 

 

שאדי, מנהל המסעדה, אמר בשיחה עם ynet כי "יש לנו נוהל להכניס רק זוגות ומשפחות ביום שישי. הנוהל קיים עשר שנים והמטרה היא לשמור על אווירה טובה, בגלל שבאזור שבו אנחנו נמצאים מגיעות חבורות שאנחנו לא רוצים לראות במסעדה כי הם מפריעים ללקוחות. העובדת שלי ראתה שני גברים ולא הכניסה אותם. היא בת 19, ערביה נוצרייה, והיא לא יודעת מה זה הומוסקסואלים, בסביבה שלה אין את הדברים האלה. דיברתי עם עדן, התנצלתי בפניו והבהרתי לו שזה לא מכוון אליו. אין שום מסעדה בעולם שתעשה את האפליה הזאת, אין סיבה. דווקא יותר טוב לי להכניס את האנשים האלה, יותר כיף לי לארח אותם. זה קרה ונדע לטפל בזה".

 

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "בשנת 2019 אף בעל עסק לא יחליט עבורנו מי יהיו בני ובנות הזוג שלנו ואיך ייראו המשפחות שלנו. אפליה כלפי להט"בים היא מחוץ לחוק ומתרחשת בהמשך ישיר לשיח האלים, מצד גורמים שונים, המתנהל במרחב הציבורי נגד הקהילה הגאה ונגד ערכי השוויון והסובלנות כלפי השונה. האגודה בקשר עם עדן ומייצגת אותו משפטית. אנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו בכדי למצות את הדין עם בעל העסק הזה ועם אחרים עד למיגור האפליה האסורה והמסוכנת הזו".

 

מרשת פרנג'ליקו נמסר בתגובה: "הרשת, על כלל השדרה הניהולית וזכייני הסניפים, אוהבים, מכבדים ומחבקים את הקהילה הגאה, לא רק בסוף שבוע מצעד הגאווה, אלא כל השנה. מדובר בטעות אנוש שנבעה מאי הבנה שלמה, שעליה אנו לוקחים אחריות מלאה, לא בכדי להשתיק ובטח לא בשביל להקליל, אלא מתוך רגש אמיתי הנמצא במקום שבו אנו מאמינים שכלל בני האדם שווים וחשובים באותה המידה - ללא קשר לדת, גזע, מין או נטייתם המינית".

 

לפי הרשת, "המארחת שקיבלה את ההזמנה, תושבת נצרת, לא ירדה לסוף דעתו של המזמין וזאת בעקבות חוסר מודעות והיכרות עם קהילת הלהט"ב. מדובר בתופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה הערבית, שאינה מקיימת שיח פתוח בנושאים אלו, כפי שמתקיים באוכלוסייה היהודית, ולכן לא הבינה את כוונת הלקוח ופעלה כפי שפעלה. מקווים שתשובתנו הכנה תמצא אוזניים פתוחות להקשבה וסבלנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך פייסבוק
מסעדת פרנג'ליקו
מתוך פייסבוק
מומלצים