שתף קטע נבחר

מחקר: ייתכן שאתם אוכלים 5 גרם פלסטיק בשבוע

במחקר, שריכז 52 מחקרים קודמים, נמצא כי אדם מכניס לגופו בכל שבוע כמות פלסטיק השווה לחומר הנמצא בכרטיס אשראי. בארצות הברית המצב גרוע מזה שבאירופה

עוד הוכחה שזיהום הפלסטיק מגיע אלינו לצלחת: אדם אוכל בממוצע כ-5 גרם פלסטיק בשבוע, כמות השווה לחומר הנמצא בכרטיס אשראי. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר.

 

מיקרו פלסטיק (צילום: shutterstock)
פלסטיק בים(צילום: shutterstock)

 

במחקר, שנערך באוניברסיטת ניוקאסל באוסטרליה, עולה כי רוב הפלסטיק מגיע לגופינו משתיית מים. מקור נוסף הוא אכילת דגים ומאכלים נוספים המגיעים מהים. הדגים בולעים את הפלסטיק וכך הם מגיעים אלינו לצלחת.

 

בדו"ח נכתב: כי "מאז שנת 2000 העולם ייצר כמויות גדולות של פלסטיק, כמו בכל השנים שקדמו לשנה זו. כשליש מהכמות הזו דלפו לטבע". עוד עולה מהמחקר כי אדם מכניס לגופו בממוצע 1,769 חלקיקים קטנים מאוד של פלסטיק, המגיעים מהים.

 

עורכי המחקר הוסיפו כי כמות הזיהום הפלסטיק משתנה לפי מיקום, אך בכל מקום יש חלקיקי פלסטיק. המחקר מתבסס על מסקנות של 52 מחקרים קודמים שנערכו בנושא.

 

 

עוד עולה מהמחקר המקיף כי בארצות הברית - 94.4% מדגימות מי הברז הכילו סיבי פלסטיק, עם ממוצע של 9.6 סיבים לליטר. המים באירופה היו מזוהמים פחות, עם סיבים שהופיעו ב 72.2% מדגימות המים, ועם רק 3.8 סיבים לליטר.

 

בינתיים הצטברו כמויות אדירות של פלסטיק באוקיינוסים ובימים. מחקר שפורסם בשנה שעברה מצא כי אי הפלסטיק הענק באוקיינוס השקט מכיל פי 16 פסולת ממה שהעריכו עד היום ושטחו 1.6 מיליון קמ"ר - פי 2.5 משטחה של צרפת ופי 80 מהשטח של מדינת ישראל. מדענים אומרים כי מדובר באיום משמעותי לאיזון האקולוגי. 

 

על-פי המחקר, באי הפלסטיק - ששטחו כ-1.6 מיליון קמ"ר - יש 1.8 טריליון חתיכות פלסטיק, רובן הגדול מיקרוסקופיות, שעלולות לפגוע בין היתר באיזון האקולוגי וגם בסופו של דבר בבני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זיהום פלסטיק. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים