שתף קטע נבחר

הממשלה התכנסה בגולן: "מזל טוב לרמת טראמפ"

הממשלה אישרה את הקמת היישוב החדש על שמו של הנשיא האמריקני. "זהו רגע חגיגי שייזכר לדורות בתולדות רמת הגולן", אמר נתניהו והוסיף: "הגשמת החזון הציוני במיטבו". שגריר ארה"ב: מתנה נאותה ליום ההולדת של טראמפ"

ממשלת ישראל אישרה הערב (א') את הקמת היישוב החדש "רמת טראמפ" ברמת הגולן על שמו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס הסרת הלוט: "הנשיא טראמפ הוא ידיד גדול מאוד של מדינתנו. מנהיג שעשה דברים שלא נעשו קודם והיו צריכים להיעשות בתוקף הצדק והאמת".

 

בנימין נתניהו בטקס חניכת רמת טראמפ (צילום: אביהו שפירא)
נתניהו והשגריר האמריקני משיקים את היישוב החדש(צילום: אביהו שפירא)

חניכת רמת טראמפ בישיבת הממשלה ביישוב קלע ברמת הגולן (צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem)
נתניהו ופרידמן בישיבת הממשלה(צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem)

 

"אני באמת מאמין שזהו רגע חגיגי שייזכר לדורות כציון דרך בתולדות רמת הגולן", הוסיף נתניהו. "עברו הרבה שנים מאז שקם יישוב חדש ברמת הגולן, היום זה קורה. יש כאן הגשמה של החזון הציוני במיטבו. בניין ארץ ישראל הוא יסוד מושג של חיינו הלאומיים והגולן היה ויהיה חלק בלתי נפרד מארצנו ומדינתנו. הגולן הוא ישראלי".

 

נתניהו התייחס למתיחות במפרץ הפרסי בעקבות הפעולות האיראניות: "כל המדינות שוחרות השלום צריכות לתמוך במאמציהם של ארה"ב וטראמפ לבלום תקופנות מסוכנת זו ולהבטיח את חופש השיט בנתיבים הבינלאומיים".

בנימין נתניהו, שרה נתניהו, דיוויד פרידמן ורעייתו (צילום: אביהו שפירא)
בני הזוג נתניהו ובני הזוג פרידמן(צילום: אביהו שפירא)

בנימין נתניהו בטקס חניכת רמת טראמפ (צילום: אביהו שפירא)
נתניהו. "הגשמה של החזון הציוני"(צילום: אביהו שפירא)

שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, אמר בטקס: "לפני יומיים טראמפ חגג את יום ההולדת שלו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להביא לו מאשר את רמת טראמפ. זה בהחלט יפהפיה האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים. מזל שטראמפ ואני כבר לא בעסקי הנדל"ן, כי אם כן, זה היה אזור טוב לפיתוח".

 

למרות הישיבה החגיגית שלטובתה הצפינו כל השרים, משמעות ההחלטה היא בעיקר סמלית בשל העובדה שעדיין לא נקבע תקציב, אין מיקום סופי ליישוב, ומכיוון שמדובר בממשלת מעבר - זו לא תהיה החלטה מחייבת.

  

 

 

 

שלט כניסה הכנות לטקס הכרזה על יישוב רמת טראמפ רמת הגולן קלע ברוכים (צילום: אביהו שפירא)
השלט החדש בכניסה(צילום: אביהו שפירא)

דגלי ארה
ההכנות בקלע(צילום: AFP)

בהצעת ההחלטה שהפיצה מזכירות הממשלה לשרים נכתב כי "מתוך הערכה לפועלו של נשיא ארה"ב ה-45 הנשיא דונלד טראמפ למען מדינת ישראל במגוון רחב של תחומים ומתוך הבעת תודה על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל וההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן שאותה הוביל הנשיא דונלד טראמפ, הוחלט ליזום הקמתו של יישוב קהילתי חדש ברמת הגולן בשם 'רמת טראמפ'". היישוב יפעל במסגרת המועצה האזורית גולן וימוקם, כנראה, באזור היישוב קלע.

 

עוד נכתב בהחלטה כי הממשלה מטילה על משרד הבינוי והשיכון לקדם עבודת מטה מקצועית שתוגש ליו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה בתוך 90 יום, לצורך גיבוש המלצתה של המועצה הארצית בדבר הקמת יישוב חדש. הממשלה הטילה על משרד האוצר להגיש תוכנית תקציבית למימון הקמת היישוב. בישיבת הממשלה המיוחדת ישתתף גם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ובמקום אף הוצב שלט עם שם היישוב.

דגלי ארה
דגלי ארה"ב וישראל בכניסה ליישוב(צילום: EPA)

דגלי ארה
(צילום: AFP)

בחוות הדעת המשפטית שצורפה להחלטה כתבה עו"ד יעל כהן, סגנית בכירה ליועצת המשפטית של משרד רה"מ, כי מדובר למעשה ב"יזום באופן ראשוני של בחינת הקמתו של יישוב חדש בעל אופי קהילתי".


עוד טרם ישיבת הממשלה התייחסה שרת התרבות והספורט מירי רגב לאמירותיו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "הבחירות האלה נכפו עלינו על ידי אדם אחד - ליברמן, שבעיניי מסוכן לדמוקרטיה. הציבור צריך להבין את זה. צריך לחשוף מיהו ליברמן, לשים סוף לסיפור שלו ולהרכיב ממשלה עם כוחות גדולים".

 

כ-50 מתושבי עכו מפגינים מול ישיבת הממשלה, במחאה על הכוונה להפחית את הטבות המס לעיר. התושבים, בראשם ראש העיר שמעון לנקרי, אוחזים שלטים, שבהם נכתב "ביבי חזק מול עכו" ו"אל תעבדו עלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
השלט של "רמת טראמפ"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים