שתף קטע נבחר

מרצ החליטה: הוועידה תבחר את היו"ר והרשימה

אף אחת מההצעות שעלו להכרעת הוועידה לא קיבלה רוב מוחלט, ולכן הוחלט כי חברי הוועידה יבחרו בעוד פחות משבועיים את יו"ר המפלגה ובחודש הבא יבחרו את רשימה

אלף חברי ועידת מרצ יבחרו ב-27 בחודש זה את יו"ר המפלגה וב-11 ביולי יבחרו את הרשימה. כך הוחלט הערב (יום א') לאחר שאף אחת מההצעות שעלו לוועידה לא קיבלה 60 אחוזים מהקולות. אחת ההצעות הייתה שהבחירות לתפקיד היו"ר ולרשימה יתקיימו בקרב כל חברי המפלגה. הצעה זו וגם שלוש ההצעות הנוספות לא זכו כאמור לרוב הנדרש.

ניצן הורוביץ' תמר זנדברג (צילום: שאול גולן)
ניצן הורוביץ ותמר זנדברג(צילום: שאול גולן)
 

ניצן הורוביץ, שהודיע שיתמודד על ההנהגה, בירך על החלטת ועידת מרצ לקיים בחירות לראשות המפלגה, "כפי שביקשתי עם הכרזת מועמדותי". לדבריו, "מדובר בצעד ראשון, בדרך להתחדשות והקמת מחנה רחב, כפי שהתחייבתי שאעשה. אני משוכנע שהבחירות האלה יתנו למרצ חיזוק משמעותי ורוח גבית לקראת הבחירות הכלליות".

 

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה בפתח הוועידה: "אין תחליף למרצ. במפלגת העבודה שוב מתלבטים אם הם שמאל, אם נרוץ יחד, לא תהיה התלבטות. בבחירות האחרונות ראינו איך הציבור שלנו חושב קודם כל על רגע החירום הלאומי ועל החלפת נתניהו. התרומה שלנו למאמץ הזה הוא מרצ שיודעת לחפש איחודים, הרחבת שורות, חזית שמאל רחבה, ובאותו זמן מביאה את הנכסים שלנו לכל שותפות כזאת".

נכון להיום, המועמדים לתפקיד יו"ר המפלגה הם היו"ר הנוכחית תמר זנדברג, ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ וחבר הכנסת עיסאוי פריג' וחבר הכנסת לשעבר מוסי רז שהודיעו שירוצו במשותף בבחירות הקרובות. מחר בבוקר מתכוונים זנדברג, פריג' ומוסי רז למסור הצהרה לתקשורת.

ועידת מרצ בבית סוקולוב (צילום: שאול גולן)
"מרצ מביאה נכסים לכל שותפות". זנדברג(צילום: שאול גולן)

ניצן הורוביץ (צילום: שאול גולן)
"צעד ראשון בדרך להתחדשות". הורוביץ(צילום: שאול גולן)
 

בוועידה, שהחלה בשעה 17:00 עלו ארבע הצעות להצבעה: הראשונה - מרצ לא תקיים בחירות לתפקיד יו"ר המפלגה ולרשימה לכנסת ה-22, ורשימת מרצ שנבחרה לאחרונה והתמודדה בבחירות לכנסת ה-21 היא שתישאר גם כעת. השנייה - המפלגה תקיים בחירות רק לתפקיד היו"ר, ואילו רשימת המפלגה לכנסת ה-22 תישאר כפי שהוגשה לכנסת ה-21. לפי ההצעה השלישית, המפלגה הייתה אמורה לקיים בחירות ליו"ר המפלגה בלבד על-ידי חברי הוועידה ולא על ידי כלל מתפקדי המפלגה. ההצעה הרביעית והאחרונה קראה לכך שהבחירות לתפקיד היו"ר ולרשימה יתקיימו בפריימריז בקרב כלל חברי המפלגה. 

 

אחת הדרישות שעלו בבחירות האחרונות וחוזרת גם כעת היא איחוד בין מפלגת מרצ, שקיבלה בבחירות האחרונות ארבעה מנדטים בלבד והייתה קרובה לא לעבור כלל את אחוז החסימה, למפלגת העבודה שהתרסקה בבחירות האחרונות לשישה מנדטים בלבד. מוקדם יותר היום קראו במפלגת כחול לבן למפלגת העבודה ומפלגת מרצ להתאחד כדי שלא יאבדו קולות אם אחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה. ממפלגת העבודה נמסר בהקשר זה כי "חיבורים וריצה משותפת יהיו נושאים מרכזיים על שולחנם של יושבי הראש שיבחרו במרצ ובעבודה". המועמדים לתפקידי יושבי הראש בשתי המפלגות אמרו לאורך השבועות האחרונים כי הם ישאפו לחיבורים על מנת לחזק את גוש המרכז-שמאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ניצן הורוביץ ותמר זדנברג
צילום: שאול גולן
מומלצים