שתף קטע נבחר

"ישראל לא תיוצג בוועידת בחריין על ידי גורמי ממשל"

כחלון ושרים אחרים לא צפויים להגיע לסדנה הכלכלית: שר החוץ כץ אמנם אישר כי ישראל תיוצג, אך ככל הנראה רק על ידי משלחת עסקית מהמגזר הפרטי. אתמול הבהיר השליח האמריקני גרינבלט: עקב הבחירות בישראל פרסום עסקת המאה נדחה לפחות עד נובמבר

נוכחות ישראלית, אבל בלי גורמי ממשל: שר החוץ ישראל כץ הבהיר אתמול (יום א') כי ישראל תיוצג בסדנה הכלכלית בבחריין, השלב הראשון של "עסקת המאה" האמריקנית, אך גורם שתדרך על אותה ועידה ציין כי ישראל תשלח לסדנה במפרץ הפרסי משלחת עסקית - אבל לא גורמי ממשל. הוועידה, שתיערך ב-25 וב-26 בחודש בבירת בחריין מנאמה, מוחרמת על ידי המנהיגות הפלסטינית.

  (צילום: shutterstock)
בחריין. ישראל לא תיוצג על ידי גורמי ממשל(צילום: shutterstock)

"ישראל תהיה בוועידת בחריין בדרכים שייקבעו בהמשך", אמר כץ בוועידת ג'רוזלם פוסט בניו יורק. הוא צייץ בטוויטר כי "לישראל יש יכולת לתרום רבות להתפתחות האזור, בטכנולוגיה מתקדמת, חדשנות ודרכים נוספות". בבית הלבן לא הגיבו לפניית רויטרס בנוגע לשאלה באיזו רמה תיוצג ישראל בוועידה.

 

גורמים אמריקניים אמרו כי הם מזמינים לבחריין שרי אוצר וכלכלה, וכן מנהיגים עסקיים - גלובליים ומקומיים - כדי לדון בהשקעות בשטחים הפלסטיניים. לאחר ההכרזה על אותה סדנה כלכלית דווח כי ככל הנראה שר האוצר משה כחלון יעמוד בראש המשלחת העסקית, אבל כעת נראה כי כחלון ושרים אחרים לא יגיעו.

 

אחד הגורמים שתדרך על הנושא אמר לרויטרס כי ארצות הברית ובחריין דנו בשאלה אם נוכחות של גורם לא-ממשלי ישראלי עדיפה על הגעת משלחת מדינית, עקב קיומה של ממשלת מעבר בישראל, עד הבחירות בספטמבר. גורם אחר אמר כי ישראל תשלח משלחת עסקית מהמגזר הפרטי.

 

 

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא דונלד טראמפ למזרח התיכון, התייחס בניו יורק לשאלה מתי תתפרסם "עסקת המאה" ולהשלכות של הבחירות החדשות בישראל על המועד, והבהיר כי הצגת התוכנית נדחתה שוב: "זה לא סוד שהבחירות בישראל שינו לנו את התוכניות. אם לא היו בחירות היינו מפרסמים את תוכנית השלום כבר בקיץ. כרגע יש לנו דחייה עד 6 בנובמבר כדי שישראל תוכל להקים ממשלה. כרגע אנחנו מתמקדים בוועידה בבחריין".

 

בחודש שעבר הכריז הבית הלבן על אותה "סדנה" כלכלית לעידוד השקעות הון ביהודה ושומרון, עזה והאזור. סדנת "שגשוג לשלום", בשמה הרשמי, תעסוק בהגברת השקעות וביוזמות פוטנציאלית שצפויות להתאפשר בעקבות הסכם שלום עתידי שייחתם במסגרת "עסקת המאה" האמריקנית.

 

"הסדנה תאפשר דיונים על חזון ומסגרת מעשיים ושאפתניים לעתיד משגשג עבור העם הפלסטיני והאזור כולו", נכתב בהודעה המשותפת של ארצות הברית ובחריין. "אם הוא ייושם, יש לחזון פוטנציאל לשנות חיים באופן קיצוני ולהוביל את האזור בדרך לעתיד בהיר יותר". גורם בבית הלבן אמר בשבוע שעבר כי נציגים ממצרים, ירדן ומרוקו ישתתפו בוועידה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מנאמה. כחלון לא יגיע
צילום: shutterstock
מומלצים