שתף קטע נבחר

נתניהו הכריע: תיק החינוך לרפי פרץ, סמוטריץ' - שר התחבורה וחבר בקבינט

ראש הממשלה הודיע לרפי פרץ על ההחלטה למנותו לשר החינוך ולמשקיף בקבינט המדיני-ביטחוני. בצלאל סמוטריץ' מונה לשר התחבורה ולחבר בקבינט. נתניהו סיכם עם השניים לשמור על הסטטוס קוו בתחום הדת והמדינה. ישראל כץ בירך את מחליפו ומסר כי ביום ראשון ייכנס לתפקידו החדש

 

חצי חצי בצלאל סמוטריץ'  רפי פרץ יוצא מ פגישה עם בנימין נתניהו חלוקת תיקים איחוד מפלגות הימין (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע ליו"ר הבית היהודי ואיחוד מפלגות הימין רפי פרץ על ההחלטה למנותו לשר החינוך בממשלת המעבר. יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מונה לשר התחבורה. סמוטריץ' יהיה גם חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, ורפי פרץ, תא"ל במיל', יהיה משקיף בקבינט.

 

בהצהרה ראשונה אמר סמוטריץ' כי "נעשה הכול בעזרת השם כדי ששדה דב לא ייסגר. מעמדת שר התחבורה יש לי אכן אחריות גדולה יותר ואשתדל בלי נדר לעמוד בה".

 

פרץ מסר בתגובה למינויו: "מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון ומאחל בהצלחה לשותפי ח"כ בצלאל סמוטריץ' בתפקידו כשר התחבורה. ‏בכוונתי להיות שר החינוך של כולם. ‏לחינוך יש משמעות אדירה לחוסנה של ישראל ולמרות שזו ממשלת מעבר אני מתכוון ללמוד את המשרד ולהנחיל בו את הערכים שלשמם נבחרתי".

 

בהודעת נתניהו נאמר כי "לבקשת איחוד מפלגות הימין סוכם כי הרב רפי פרץ ימונה לתפקיד שר החינוך ומשקיף בקבינט וח"כ בצלאל סמוטריץ' ימונה לתפקיד שר התחבורה וחבר בקבינט.

 

"הצדדים סיכמו על שמירה מלאה של הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה כפי שהיה נהוג בישראל מזה עשרות שנים. הרב ח"כ פרץ וח"כ סמוטריץ' הודו לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון והוסיפו כי השותפות העמוקה בין הציונות הדתית ואיחוד מפלגות הימין לבין הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו תימשך גם במערכת הבחירות ולאחריה".

 

כעת בסיעת האיחוד הלאומי, שהצליחה להכניס רק שני נציגים לכנסת, ישנם שני שרים - סמוטריץ' בתחבורה ואורי אריאל במשרד החקלאות. אתמול פנתה סיעת כחול לבן ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בדרישה שיבהיר לנתניהו כי אין בסמכותו למנות שרים בממשלת מעבר. לדברי סיעתו של גנץ, הוראת השעה המאפשרת למנות יותר מ-19 שרים אינה תקפה מרגע פיזור הכנסת.

 

שר החוץ ישראל כץ, שסמוטריץ' יחליפו במשרד התחבורה, שוחח עימו ובירך אותו לרגל מינויו. "שמחתי להעביר לידיך את תפקיד שר התחבורה", אמר כץ לסמוטריץ'. "זהו תפקיד חשוב עם השפעה מרובה על תחומי חיים רבים בישראל, ואני משוכנע שתדע להמשיך את המהפכה הגדולה שנתניהו ואני הובלנו בתחום בעשור האחרון - וגם להוסיף עליה". השניים סיכמו על ביצוע ישיבות עבודה וחפיפה במהלך הימים הקרובים וביום ראשון, לקראת ישיבת הממשלה, יכנס סמוטריץ' לתפקידו החדש.

 

טקס אזכרה ממלכתי משותף נשיאים ראשי ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו סיכם עם הבית היהודי שמירה מלאה על הסטטוס קוו(צילום: אלכס קולומויסקי)

יו"ר מרצ תמר זנדברג מתחה ביקורת על ההחלטה ואמרה: "נתניהו העניק כעת לאנשים שרוצים להפוך את ישראל למדינת הלכה את המפתחות, ולא עצר שם - אלא גם דאג להכניס מחרחר מלחמה משיחיסט לקבינט של מדינת ישראל. כל דיל על חשבון אזרחי ישראל אפשרי מבחינת נתניהו כדי לחמוק ממשפט".

 

גם בפורום החילוני תקפו את הבחירה בפרץ לשר החינוך. "מינויו של רפי פרץ למשרת שר החינוך מבהיר שתהליך ההדתה שגדל וטפח בתקופת בנט יקבל האצה גדולה עוד יותר. כרב הצבאי הראשי, פרץ היה אחד מאדריכלי ההדתה שפושה כיום בצה"ל - ואת משנתו הקלוקלת מהצבא הוא מן הסתם ייבא למערכת החינוך", אמרו. "זהו יום שחור לחינוך בישראל".

 

תנועת "נאמני תורה ועבודה" בירכה את פרץ ומסרה כי היא "קוראת לו לפעול על פי מדיניות ציבורית סדורה אשר תיקח אחריות על כלל ילדי ישראל". מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר, הוסיף כי "מועצת המכינות מברכת את הרב רפי פרץ על מינויו. באופן אישי אני חושב שמדובר באדם רב מעלות הגון מחויב ואוהב את הציבור שיביא ברכה רבה בתפקידו".

 

 

 

סמוטריץ': "חבל שנתניהו משחק לידיים של ליברמן"

מוקדם יותר היום התייחס סמוטריץ' למערכת הבחירות ולנסיבות שהובילו לפיזור הכנסת ה-22. בכנס "השקעות, הוגנות והלכה" שנערך בבורסה לניירות ערך הוא אמר: "מערכת הבחירות הזו אינה על ענייני דת ומדינה או על מדינת הלכה כן אול לא. זה ספין פופוליסטי של ליברמן - אדם שבמשך 30 שנות עשייתו, או אי-עשייתו, בפוליטיקה לא הטביע שום חותם משמעותי ומחפש כל דרך כדי למשוך תשומת לב, להישאר רלוונטי ולעבור את אחוז החסימה".

 

"חבל קצת שראש הממשלה משחק לידיים שלו ומתעקש ליפול לכל בור שהוא כורה בדרכו", הוסיף סמוטריץ'. "הרי אין שום קשר בין חוק הגיוס, שעל פניו לפחות מבחינה פורמלית עליו התפזרה הכנסת, לבין שוב אותו מונח לא ברור ולא קיים של ממשלת הלכה".

 

סמוטריץ' אמר עוד: "אני חושב שאנחנו יכולים וצריכים להראות לציבור הרחב את כל מה שטוב ויפה ביהדות ולתת לליברמן ולפיד, ואתמול שמענו גם על רון קובי הכוכב מטבריה שגם כן משחק על המגרש - הם יכולים בציניות,פופוליזם ושנאה, להתחרות על אותם קולות מיעוט של שונאי יהדות ודתיים".

 

 

אדיר ינקו השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
פרץ וסמוטריץ'
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים