שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תושבי אילת מחוץ למעון רה"מ: "שדה דב - התחנה המרכזית שלנו"

  מאות מפגינים קראו פעם נוספת למנוע את סגירת שדה התעופה דב בתל אביב. ראש העיר אילת תקף: "למה להרוס עיר שלמה?". מוקדם יותר: מנכ"ל קופ"ח כללית הזהיר את נתניהו מהפסקת הטיסות הישירות לת"א. שידור ישיר

  המאבק על שדה דב נמשך: מאות תושבים מאילת הפגינו בצהריים (שני) נגד סגירת שדה התעופה מחוץ למעון ראש הממשלה בירושלים. להפגנה הגיעו חברי סיעת "כחול לבן", בהם אבי ניסנקורן, מיקי חיימוביץ' ואסף זמיר.

   

  המדינה מודה: דחיית פינוי שדה דב תפגע בצה"ל

  זעקת החולים מאילת: "סגירת שדה דב תהפוך את חיינו לסיוט"

   

  המשטרה סגרה את הרחובות עזה ורמב"ן לתנועת כלי רכב לטובת ההפגנה. המפגינים מרעישים מחוץ לביתו של נתניהו עם משרוקיות ותופים, ונושאים שלטים "ביבי אל תנתק את אילת מישראל".

   

  הפגנה כנגד סגירת שדה דב (צילום: אוהד צויגנברג )
  מפגינים נגד סגירת שדה דב(צילום: אוהד צויגנברג )

  אילן, תושב העיר שהגיע במיוחד להפגנה בירושלים, אמר כי הוא "מקווה שלמישהו ייפול האסימון. אנחנו דוחים את הקץ ומקווים שימצאו פתרון". לדבריו, באילת כלל אין אנשי מקצוע, וכולם מגיעים ממרכז הארץ. "אילת לא מחזיקה מרצים, מהנדסים, רופאים או אנשי בריאות הנפש. בכל יום, הטיסה הראשונה בשש בבוקר היא של אנשי מקצוע".

   

  ורד וגלי, חולות אונקולוגיות, פנו על במת ההפגנה לראש הממשלה ואמרו: "אילת נמצאת במרחק של 400 קילומטר ממרכז הארץ, ואנחנו לא יכולות לקבל טיפולים בבית החולים יוספטל.

   

  "לטוס ולקחת מונית לאסותא או לאיכילוב לוקח הרבה שעות, ואם נצטרך לנחות עכשיו בבן גוריון - נצטרך לקחת שאטל פנימי ועוד מונית לתל אביב. זה מאריך את הדרך בהרבה יותר, ואני לא מאחלת לאף אחד להיות במצב הזה. אנחנו חולים, חלשים, ולא ייתכן שיאריכו לנו את המסלול הזה. שדה דב הוא המקום היחיד שייתן לנו את החמצן. אני מבקשת ממך לבטל את הגזרה הזאת".


  הפגנה כנגד סגירת שדה דב (צילום: אוהד צויגנברג )
  (צילום: אוהד צויגנברג )

  הפגנה כנגד סגירת שדה דב (צילום: אוהד צויגנברג )
  (צילום: אוהד צויגנברג )

  ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, תקף את ההחלטה לסגור את שדה התעופה בתל אביב ואמר: "התחנה המרכזית שלנו היא שדה דב. איש לא חש לדבר עם הלקוחות העיקריים של השדה, ואותם הלקוחות הם האנשים והילדים המדהימים שנמצאים פה. אף אחד לא טרח לשאול אותנו לפני שסוגרים לנו את התחנה המרכזית.

   

  "למה אתם ממהרים להרוס עיר שלמה? מאיפה באה הרשעות הזאת?", שאל ראש העיר. "התשובה היא כסף. אמרתי לנתניהו - החל מ-1 ביולי, כביש הערבה יהיה אדום יותר ממה שהוא עכשיו. התעשייה תתרסק".

   

  חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' אמרה כי "העיר אילת תלויה בתחבורה אליה. לא רק החולים שצריכים לטוס בשביל טיפולים, אלא רופאים שטסים אליה מדי שבוע כדי לטפל בתושבים - ועכשיו פשוט לא יבואו. ממשלת ישראל מזניחה את הפריפריה ואי אפשר לעמוד מנגד ולא לזעוק".

   

  מנכ"ל כללית: "סכנה לבריאות תושבי אילת"

  מוקדם יותר, שיגר מנכ"ל קופת חולים כללית, פרופ' אהוד דוידסון, מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן תחת הכותרת "סכנה לבריאות תושבי אילת עקב סגירת שדה דב",  שבו התריע כי סגירת השדה שבתל אביב תגרום נזק לתושבי העיר הדרומית, שבה שוכן בית החולים יוספטל, השייך לשירותי הבריאות כללית. "מטופלים רבים הצהירו בפנינו כי בתצורה המתוכננת הם יאלצו לוותר על הטיפול הרפואי בשל הנסיעה הכרוכה בכך", כתב דוידסון.

   

  לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

   

  אהוד דודסון (צילום: אפרת זיסמן)
  פרופ' אהוד דוידסון(צילום: אפרת זיסמן)

  הוא הוסיף: "מערכת הבריאות באילת נסמכת באופן כמעט מוחלט על טיסות בין אילת למרכז הארץ, כשעשרות רופאים במקצועות חיוניים מגיעים מדי שבוע לעיר על-מנת לספק שירות רפואי רציף".

   

  במכתב ציין פרופ' דוידסון כי בהיעדר חלופה לטיסות שיבוטלו מ-1 ביולי, "תבוטל פעילות נרחבת של רופאים יועצים בכל המקצועות" וכן תופסק פעילותה של מרפאה להתפתחות הילד.

  בית החולים יוספטל. ארכיון (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
  בית החולים יוספטל. ארכיון(צילום: אליעד לוי)
   

   

  גם מנכ"ל קופת חולים מכבי, רן סער, פנה במכתב לראש הממשלה ולסגן שר הבריאות ליצמן בו הפציר בהם לא לסגור את שדה דב. סער כתב: "בריאות תושבי העיר אילת תלויה בשדה דב ונתב"ג. חולים רבים מוטסים למרכז ורופאים רבים מוטסים לאילת. אם שדה דב ייסגר, ייפגעו החולים הקשים ביותר. חולים אלה יסבלו גם מפגיעה בשירות באילת עצמה מכיוון שרופאים רבים יימנעו מלטוס אליה".

   

  ד"ר אלדר ברקוביץ', מנהל מרחב אילת בשירותי בריאות כללית ומנכ"ל בית החולים יוספטל, אמר ל-ynet: "הטיסות הללו הן ערוץ התחבורה העיקרי לחולים שנוסעים לטיפולים במרכז. מדובר בטיפולים שלא ניתן לספקם באילת, כגון כימותרפיה לחולי סרטן. ישנם הליכים שמבצעים רופאים מומחים ותת-מומחים שאין אפשרות לבצע אותם בעיר בשל כמות מועטה של חולים".

   

  ד"ר ברקוביץ' אמר עוד כי בבית החולים ישנם 60 רופאים ו-60 אחרים מגיעים ממרכז הארץ מדי שבוע, כפי שציין פרופ' דוידסון במכתבו, כדי לבצע ניתוחים ולהעניק שירותים שונים. "לא קיבלנו שום הודעה רשמית על כך ששדה דב ייסגר", הוא אמר, "כמו גם חלופות ראויות למצב הקיים. כעת יוצאות רק שלוש טיסות ביום לנתב"ג; המצב הזה לא יכול לגשר על הפער של כמות הטיסות שיוצאות משדה דב".

   

  הוא אמר כי "לפי שעה, לא אוכל לקיים את רוב שירותי הרפואה בבית החולים יוספטל".

   

  חולדאי: "אין מניעה שהשדה יישאר פתוח עוד כמה שנים"

  גם ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי שיגר הבוקר מכתב לנתניהו בנוגע לטענות לגבי הקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה עם הפסקת הטיסות. "כל החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק", כתב חולדאי. 

   

  "לכל אחת מהחלופות הוכנה תכנית אלטרנטיבית, מאושרת סטטוטורית, להעברת הקו הירוק - בין אם ברחוב אבן גבירול ובין אם ברחוב לוי אשכול - ולכן אין שום מניעה שהשדה יישאר פתוח עוד מספר שנים. הקו הירוק אינו מכשול להמשך הפעלת שדה דב ובכל החלופות אינו מעכב את ביצוע העבודות בקו".

   

  ראש העיר אילת בריאיון לאולפן ynet    (צילום: אלי סגל)

  ראש העיר אילת בריאיון לאולפן ynet    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חוק "שדה דב" נחקק באפריל 2017 כדי לאפשר את המשך פעילות שדה התעופה האזרחי עד לפינוי הבסיס הצבאי. על פי הסכם, שנחתם עם בעלי הקרקע הפרטיים, שאותם מייצגים חמישה עורכי דין שמכונים מנהלי הגוש הגדול - הטיסות האזרחיות אמורות היו להיפסק עוד ביוני 2016, אך מועד זה נדחה לאפריל 2017.

   

  הסכמות אלה קיבלו תוקף של פסק דין. במרץ 2017 ביקשה המדינה דחייה נוספת במועד הפסקת הטיסות - אך בג"ץ דחה את הבקשה. ביוזמת חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיציק שמולי, אישרה הכנסת תוך שעות חוק העוקף את פסיקת בג"ץ המאפשר לשדה התעופה האזרחי להמשיך לפעול, כל עוד ממשיכות הטיסות מהבסיס הצבאי.

   

  מנהלי "הגוש הגדול" תבעו את המדינה בטענה להפרת ההסכם והדיונים עדיין מתנהלים. המדינה טוענת כי לא נגרם נזק משום שהטיסות הצבאיות נמשכות.

   


  פורסם לראשונה 17/06/2019 14:02

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים