שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פיצוי של 2 מיליארד שקל לחברת חשמל: התעריף צפוי לרדת
  החברה תבעה את חברות הגז המצריות בגין אי אספקה, לאחר שאחרי ההפיכה ב-2011 פוצצה צנרת ההולכה יותר מ-10 פעמים עד להשבתה המלאה. חברת החשמל נאלצה לשרוף סולר יקר ומזהם להפעלת תחנות הכוח, וכתוצאה מכך תעריף החשמל זינק בכ-33% בשנתיים

  תעריף החשמל עשוי לרדת: חברת החשמל חתמה על פשרה מול חברת הגז הלאומית המצרית, ותקבל פיצוי של כ-2 מיליארד שקל- שלדבריה יתגלגל לצרכנים.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  חברת החשמל בדרך לפשרה עם חברות הגז המצריות, תקבל 500 מיליון דולר

  דרמה במשק האנרגיה: חברת החשמל ושותפות תמר במו"מ להקפאת התייקרות הגז

  שותפות לווייתן זכתה בחוזה הגז החדש של חברת החשמל

   

  החברה תבעה את חברות הגז המצריות בגין אי אספקה מאז פברואר 2011. הזרמת הגז המצרי לארץ החלה ב-2008, אך אחרי ההפיכה ב-2011 פוצצה צנרת ההולכה יותר מ-10 פעמים, עד להשבתה המלאה. חברת החשמל נאלצה לשרוף סולר יקר ומזהם להפעלת תחנות הכוח, וכתוצאה מכך תעריף החשמל זינק בכ-33% בשנתיים.

  פיצוץ צינור הגז באל עריש, 2011 (צילום: אי. פי. אי)
  פיצוץ צינור הגז באל עריש, 2011(צילום: אי. פי. אי)
   

  החברה תבעה את מצרים במוסד בוררות בינלאומי, וב-2015 נפסק לה פיצוי של כ-1.76 מיליארד דולר. המצרים עירערו, ובשנתיים האחרונות נוהלו מגעים לפשרה, שנחתמה כעת.

   

  כל 200 מיליון שקל שווים להוזלה של כ-1% בתעריף החשמל

  קבלת כחצי מיליארד דולר בלבד מהווה תספורת של כ-70%, או יותר עם ההוצאות המשפטיות,

  אך בחברה העדיפו ציפור אחת ביד משתיים על העץ: בנקים זרים ששכרה לניתוח הפשרה קבעו כי הסיכוי למקסום העסקה נמוך, וכי החלופה היא משפט בתקווה לחלט רכוש ממשלתי מצרי, בלי שאיש יתחייב על הסיכוי ולוחות הזמנים. גם הרגולטור הישיר של החברה, רשות החשמל, קבעה שהיא "מתרשמת שהחברה פעלה כמיטב יכולתה והכלים שעמדו לרשותה לקראת חתימת הפשרה, ובנסיבות העניין ההסכם סביר".

   

  הרשות אמורה לערוך שימוע ציבורי בנדון, ואם יתקבל ההחזר לחברה הוא אמור להתגלגל לצרכנים באמצעות הורדה של תעריף החשמל לאורך זמן. בכמה? כל 200 מיליון שקל שווים כיום להוזלה (או צמצום עלייה) של כ-1% בתעריף החשמל. החברה אמורה לקבל כבר השנה כ-20% מהסכום, ואם הכסף אכן יגיע, הדבר יוכל להשפיע בכ-2% על התעריף ב-2020. בנוסף יועברו כ-50 מיליון דולר לשנה ב-8 השנים הבאות (2020-2027), השפעה של כ-1% על התעריף בין 2021-2028.

   

  בחברת החשמל ציינו שקיבלו ערבות מבנק בינלאומי, ומנגנון להאצת הגבייה במקרה של הפרת ההסכם. את המו"מ מטעמה הובילו המנכ"ל עופר בלוך, וכן סמנכ"ל הכספים אבי דויטשמן, היועצת המשפטית עו"ד יעל נבו, ראש אגף אסטרטגיה ושינוי מבני אמיר לבנה וסמנכ"ל הרגולציה והשיווק אורן הלמן.

   

  לדברי יו"ר החברה, יפתח רון-טל, "זה הישג שנרשם על אף הערכות שלא נצליח לגבות סכום כלשהו מהחוב המצרי. זה פיצוי נדיר, והחברה תשרת באמצעותו את האינטרס הציבורי. כלל הפיצוי יוחזר לצרכני החשמל - אזרחי ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אי. פי. אי
  פיצוץ צינור הגז באל עריש, 2011
  צילום: אי. פי. אי
  מומלצים