שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיקה לשרה ותדריך ביטחוני: היום הראשון של נתניהו כראש ממשלה
  ב-18 ביוני 1996, לפני 23 שנה, הושבע נתניהו לראשונה כראש ממשלה. בין הישיבות, ערך ביום הראשון סיור לרעייתו והיא סיפרה: "נמשיך לגדל את ילדינו כרגילים". על מנכ"ל משרדו ליברמן נכתב: "בעל נאמנות עיוורת לנתניהו". מזכיר הממשלה נוה: "נתניהו לא חשב איפה יהיה בעוד 20 שנה"

   

   (צילום: סער יעקב/לע
  (צילום: סער יעקב/לע"מ, EPA)

  אתמול (ג') לפני 23 שנים הושבע בנימין נתניהו לראשונה כראש ממשלת ישראל, הצעיר ביותר בתולדות המדינה. הכותרת הראשית ב"ידיעות אחרונות" בישרה על תחילת "עידן נתניהו". אחרי שני הפסדים, במערכות הבחירות של 1999 ו-2006, חזר נתניהו ללשכת ראש הממשלה במרץ 2009.

   

  בסך הכל נתניהו מכהן בתפקיד 13 שנים ו-97 ימים – בעוד חודש ויום הוא צפוי לעקוף את דוד בן גוריון ולהיות ראש הממשלה שכיהן את תקופת הזמן המצטברת הארוכה ביותר מאז קום המדינה.

   

   
  שער ידיעות אחרונות מתחיל עידן בנימין נתניהו בחירות 1996 (צילום: מתוך
  "מתחיל עידן נתניהו"(צילום: מתוך "ידיעות אחרונות")

   (צילום: AP)
  נתניהו ודוד לוי מצביעים בעד הקמת הממשלה(צילום: AP)

  כתבה ידיעות 20.6.1996 (צילום: ארכיון
  (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

  ההתחלה לא הייתה קלה. הדרך להקמת ממשלת נתניהו הראשונה הייתה מאתגרת, במיוחד בשל משברים בתוך הליכוד והצורך למצוא תפקידים הולמים לאריאל שרון ולדן מרידור. בסופו של דבר המשברים נפתרו וממשלת נתניהו הראשונה יצאה לדרך עם שר החוץ דוד לוי, שר התשתיות שרון ושר האוצר מרידור.

   

  ביומו הראשון של נתניהו במשרד ראש הממשלה האווירה הייתה רוויית דמעות. המזכירות והחיילות שאיישו את לשכת ראש הממשלה בכו על עזיבתו של שמעון פרס, אבל כשנכנס נתניהו ללשכה האווירה העצובה התחלפה מיד ב"עסקים כרגיל".

   

  פרס ונתניהו הסתגרו בלשכה לפגישה בארבע עיניים ואז המשיכו לטקס העברת השרביט בנוכחות העובדים. לאחר שליווה את פרס למכוניתו, קיים נתניהו את ישיבת העבודה הראשונה שבה נכחו מזכיר הממשלה דני נוה, יועץ התקשורת שי בזק, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור ליברמן, מנהל הלשכה פיני פישלר והמזכירה האישית רוחמה אברהם.

   

  "המשימה הראשונה שהוטלה עליי, וזה גם שם את הדברים בפרספקטיבה של מה שהיה אז, זה לצאת אל התקשורת הבינלאומית ולהעביר מסר של הרגעה לעולם – שיש ראש ממשלה חדש שפניו לשלום, והוא מתכוון לעשות זאת תוך כיבוד ההסכמים הבינלאומיים שישראל חתומה עליהם. זה היה המסר הראשון שנתבקשתי להעביר לכל העולם", שחזר נוה בריאיון לאולפן ynet.

   (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  נוה עם נתניהו בישיבת ממשלה. "הוא היה צריך להוביל את המדינה נגד כל הסיכויים"(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

   (צילום: משה מילנר, לע
  קלינטון ונתניהו. "הנשיא האמריקני פעל נגד הבחירה בנתניהו"(צילום: משה מילנר, לע"מ)

  הוא הוסיף: "נתניהו, אז בן 47, נכנס למשרד ראש הממשלה עם הרבה קשיים. גל טרור גדול מאוד, הסכם אוסלו שהוא הוביל את המהלך נגדו ונשיא אמריקני שפעל נגד הבחירה שלו. הוא היה צריך להוביל את המדינה כנגד כל הסיכויים ולעומת כל הקשיים הללו".

   

  בשעות הצהריים התקיימה ישיבת הממשלה הראשונה בראשות נתניהו. הוא הודיע לשרים כי מעתה הישיבות יתקיימו בשישי כדי שהממשלה "תעבוד עבודה מלאה חמישה ימים בשבוע". הישיבה הראשונה עסקה בעיקר בענייני נוהל – אושרה בה נסיעת שר התחבורה לעמאן והעברת הסמכות לביצוע חוק רשות השידור ממשרד התקשורת למשרד ראש הממשלה.

   

  ביום הראשון בתפקיד זכה נתניהו בביקור של רעייתו שרה בלשכה. נתניהו הוביל אותה בין משרדי הלשכה והציג בפניה את העובדים והעוזרים ואת האגפים השונים. לאחר חיבוק ונשיקה – המשיך נתניהו לתדרוך ביטחוני עם ראשי מערכת הביטחון.

  כתבה ידיעות 20.6.1996 (צילום: ארכיון
  (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

   (צילום: סער יעקב, לע
  יאיר נתניהו עם הוריו. "הוא מתחיל לחבב את המאבטחים שלו"(צילום: סער יעקב, לע"מ)

  כתבה ידיעות 20.6.1996 (צילום: ארכיון
  (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

  בדיווח של "ידיעות אחרונות" נכתב כי שרה נתניהו הגיעה ללשכה ללא בנה יאיר – שהיה אז בן פחות מחמש. בריאיון לגלי צה"ל נשאלה אשת ראש הממשלה אם היא כבר עיכלה שחייה ישתנו בכל המובנים וענתה: "אני מקווה שבכמה מובנים החיים יישארו כפי שהיו. יש לנו ילדים קטנים ואנחנו ממשיכים לגדל אותם כמו ילדים רגילים. יש לי קריירה אישית ואני מתכוונת להמשיך אותה".

   

  על האבטחה לה ולבניה, אמרה אז שרה נתניהו: "גם נושא המאבטחים הוא חלק מהחיים וצריך לקבל אותו בהבנה. אני חושבת שגם יאיר מסתגל יפה מאוד לזה שמאבטח צמוד אליו כל הזמן. הוא בסך הכול מפתח יחסים מאוד חבריים עם המאבטחים".

   

  כתבה נוספת עסקה במנכ"ל משרד ראש הממשלה - אביגדור ליברמן. "מדובר באיש החזק ביותר לצידו של בנימין נתניהו", נכתב אז בידיעות אחרונות. "שונאיו אומרים עליו שהוא כוחני, נקמן ודורסני. ידידיו, שחלקם הפכו למעריציו, אומרים עליו שהוא בולדוזר, בעל נאמנות עיוורת לנתניהו ובעל כוח ארגון מבריק".

   

  נתניהו שובר שיאים: "זה לא היה חלק מהאג'נדה שהייתה לו"

  ממשלת נתניהו הראשונה כיהנה קצת יותר משלוש שנים, ובבחירות שנערכו ב-1999 הפסיד נתניהו לאהוד ברק, ולקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים. "כשמסכמים את הקדנציה הראשונה של נתניהו, מבחינה ביטחונית, שיעור הישראלים שנפגעו מטרור היה הקטן ביותר ביחס לכל ראשי הממשלה לפניו ואחריו", סיכם נוה - שהיה אז מזכיר הממשלה.

  כתבה ידיעות 1.5.1999 (צילום: ארכיון
  סוף ממשלת נתניהו הראשונה(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

  טקס הסרת הלוט ברמת טראמפ (צילום: קובי גדעון, לע״מ)
  נתניהו, השבוע. "להסתכל איפה אהיה בעוד 20 שנה לא היה חלק מהאג'נדה שהייתה אז לנתניהו"(צילום: קובי גדעון, לע״מ)

  "מבחינה מדינית, חתמנו שני הסכמים עם הפלסטינים", הוסיף נוה. "מבחינה כלכלית, כשנתניהו נכנס היינו עם אינפלציה דו-ספרתית וגרעון גדול, כשהוא יצא ממשרד ראש הממשלה הייתה בפעם הראשונה אינפלציה של אחוז אחד, גרעון תקציבי נמוך יותר והפרטה במשק".

   

  נתניהו שב לחיים הפוליטיים בנובמבר 2002, אז מינה אותו שרון לשר החוץ. לאחר בחירות 2003 עבר למשרד האוצר, שם נשאר עד לתחילת יישום תוכנית ההתנתקות בקיץ 2005. בבחירות 2009 הוא נבחר שוב לתפקיד ראש הממשלה. ב-31 במרץ 2009 הושבעה ממשלת נתניהו השנייה ומאז הוא מכהן בתפקיד ברציפות.

   

  העובדה שגם 23 שנה אחרי השבעתו הראשונה, ראש הממשלה הוא נתניהו, מפתיעה גם את מי שליווה אותו בהתחלה. "אני לא חושב שחשבתי אז למחקרים האלה", אמר נוה. "זה לא היה חלק מהאג'נדה שהייתה אז לנתניהו – להסתכל איפה אני אהיה בעוד 20 שנה והלאה".

   

  נתניהו שבר כבר מזמן את שיא הכהונה הרצופה של ראש ממשלה – וכיום הוא מכהן בתפקיד ברציפות 10 שנים, חודשיים ו-20 ימים. הוא עשוי גם לשבור את שיא הממשלה שכיהנה את הזמן הרב ביותר – שיא המוחזק על ידי ממשלתה של גולדה מאיר.

  גולדה מאיר במליאת הכנסת (צילום: דוד רובינגר)
  גולדה מאיר. באוגוסט נתניהו ישבור את השיא שלה בכהונת הממשלה הארוכה ביותר(צילום: דוד רובינגר)

  הממשלה ה-15 הוקמה ב-15 בדצמבר 1969 והיא כיהנה עד 10 במרץ 1974, בין היתר בשל דחיית הבחירות בעקבות מלחמת יום הכיפורים. כלומר הממשלה כיהנה כמעט ארבע שנים ושלושה חודשים.

   

  ממשלת נתניהו הרביעית, הממשלה ה-34, הוקמה ב-14 במאי 2015 – כך שכבר באוגוסט, כחודש לאחר שישבור את שיאו של בן גוריון, הוא ישבור גם את השיא של מאיר.


  פורסם לראשונה 18/06/2019 21:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים