שתף קטע נבחר

נבהל מפיצוצים בגולן - ויוכר כנפגע פעולות איבה

במהלך מבצע "בית הקלפים" של צה"ל בסוריה שבר תושב עילבון את הכתף כשרץ בבהלה לחדרה של בתו הבוכה. ביהמ"ש הורה לביטוח לאומי להכיר בו

ועדת הערר לפי חוק התגמולים שבבית המשפט המחוזי בתל אביב הכירה לאחרונה בתושב הכפר עילבון שבצפון כנפגע פעולות איבה, בעקבות מבצע "בית הקלפים" של צה"ל במאי 2018, שבמהלכו נחבל בכתפו כשרץ בבהלה לחדרה של בתו הבוכה לאחר ששמע פיצוצים עזים. חברי הוועדה דחו את טענת הביטוח הלאומי שלפיה היה זה לילה שגרתי בעורף, והבהירו כי יש מספיק ראיות לכך שזה היה אחד הלילות הסוערים בצפון.

 

מבצע "בית הקלפים" במאי 2018 היווה את ההתנגשות הגדולה ביותר מול כוחות איראניים בסוריה וכלל תקיפה של כ-50 יעדים. בתחילה דחה משרד הביטחון את תביעתו של האב בטענה שלא מדובר היה באירוע איבה.

 

בערעור שהגיש נטען כי הוא התעורר בשעה 2:45 לפנות בוקר מפיצוצי טילים שהרעידו את הבית, רץ בבהלה כששמע את בתו בוכה מן החדר הסמוך, נפל במסדרון ושבר את הכתף.

 

גרסתו אוששה במסרונים שהוחלפו בינו לבין חבר שיידע אותו על המצב בשטח, וכן בידיעה חדשותית שדיווחה על "כוננות שיא בצפון הארץ בעקבות מתקפה איראנית על הגולן". אם לא די בכך, הרי שעיריית צפת שלחה באותו הלילה מסרון לתושבים שבמסגרתו דיווחה כי מקור קולות הפיצוץ בירי צה"ל.

 

עמדת ביטוח לאומי בהקשר זה הייתה כי כפרו של העורר כלל לא נמצא ברמת הגולן, לא נשמעו באזור אזעקות ודובר צה"ל הודיע כי העורף מצוי בשגרה. עוד הוא טען כי בחדר המיון לא נכתב שהעורר נפל בעקבות אירוע איבה.

 

אולם חברי הוועדה קבעו כי "לא יכולה להיות מחלוקת שמדובר באחד הלילות 'הסוערים' שחווה הצפון בעת האחרונה". צוין כי זו הפעם הראשונה שבה נורו טילים איראניים לעבר ישראל ואין חולק שצה"ל הגיב להם בהפעלת מערכות יירוט ובתקיפה בסוריה.

 

עוד הובהר כי המצב דווח באמצעי התקשורת וכי העובדה שעיריית צפת שלחה מסרון חריג לתושבים בשעת לילה מאוחרת מוכיחה שאכן נשמעו רעשי פיצוץ של כוחות צה"ל באזור כפרו של העורר בזמן שבו נחבל.

 

בתוך כך הודגש כי העובדה שהעורר לא דיווח על פיצוצים בחדר המיון לא שוללת את גרסתו לאירוע, ומכל מקום הוא דיווח על האירוע במלואו לרופא המשפחה שלו. לפיכך נקבע כי העורר הוכיח שנפגע בשל פעולת איבה והביטוח הלאומי חויב לשלם לו הוצאות משפט של 6,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ העורר: עו"ד עפיף מטר
  • ב"כ המשיב: עו"ד כ. אמון
  • עו"ד תמר סיון היא שותפה במשרד צדקוני-סיון העוסק בייצוג נכי צה"ל ונפגעי טרור ופעולות איבה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מטוס חיל האוויר במבצע "בית הקלפים"
צילום: דובר צה"ל
צילום: חן מיכאל
עו"ד תמר סיון
צילום: חן מיכאל
מומלצים