שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לראשונה בפולין: "מלשינון" להשבת רכוש יהודי

  קמפיין רשת חדש קורא להשיב באופן אנונימי רכוש של יהודי פולין שנגזל מהם בתקופת מלחמת העולם השנייה. הפולנים טרם נענו, אך הגולשים תקפו בחזרה: "שדדתם את הפלסטינים"

   

   

   

  הקמפיין הפולני    (צילום: שם עולם)

  הקמפיין הפולני    (צילום: שם עולם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  קמפיין רשת שעלה לאחרונה בפולין מזמין את האזרחים לדווח באופן אנונימי על רכוש יהודי מתקופת מלחמת העולם השנייה על-מנת שישובו לבעליהם. במסגרת הקמפיין, שנערך ביוזמת המרכז הבינלאומי "שם עולם", ניתן להשאיר פרטים אישיים ולמסור מידע על הפריטים העזובים המוחזקים אצל פולנים, ושליחי המרכז ברחבי היבשת יאספו את הרכוש בחזרה לישראל.

   

  קמפיין המלשינון להשבת רכוש יהודי ()
  מתוך הקמפיין הפולני

  קמפיין המלשינון להשבת רכוש יהודי ()
     

  הקמפיין פונה לגולשים בשפה הפולנית וקורא להם להשלים את התמונה שנשברה עבור העם היהודי בזמן המלחמה. בסרטון קצר, מסופר סיפורו של העם היהודי בשואה שנאלץ להשאיר את כל רכושו, חפציו האישיים וזיכרונותיו מאחור בעקבות המלחמה. "כעת", נאמר בסרטון, "זה הזמן להחזיר אותם הביתה".

   

  למרות שטרם התקבלו פניות של מעוניינים להשיב רכוש, הסרטון עורר סערה בפולין וגרר מאות תגובות אנטישמיות, חריפות וקשות מצד הגולשים: "אתם שדדתם את הפלסטינים, ורוצחים אותם כשהם מגינים על עצמם".

   

  סוגיית השבת הרכוש שנגזל מהיהודים על ידי העם הפולני הגיעה לנקודת רתיחה בחודש מאי האחרון, כאשר ממשלת פולין החליטה לבטל בהינף יד את הגעתה של משלחת נציגים ישראלים בכירים, בטענה כי בכוונותיה לדון בהשבת הרכוש שנגזל מהיהודים בזמן מלחמת העולם השנייה.

   

  הסוגיה הציתה גל מחאות בפולין ועוררה התנגדות עזה בוורשה. התקרית הביאה לגל גינויים בקרב חברי כנסת ושרים בישראל וגרמה להתקררות ביחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים