שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "לא הגיוני שגיבור יתקשה לקיים את עצמו": הקרב החדש של סרגיי

  ב-2016 הסתער שוטר היס"מ סרגיי בוציקין לעבר מחבל בירושלים. כשידו ורגלו מנוקבות מכדורים, הוא השיב אש וחילץ את חברו יוסי קירמה שמת בזרועותיו. הוא שב לתפקיד עורפי, אך כעת, שכרו עומד להתקצץ בחצי

   

  עוזי קירמה, אביו של יוסי שנהרג בהתקלות עם מחבל    (צילום: גיל יוחנן )

  עוזי קירמה, אביו של יוסי שנהרג בהתקלות עם מחבל    (צילום: גיל יוחנן )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לצד חברו הטוב, רס"מ יוסי קירמה ז"ל, סרגיי בוציקין הסתער לעבר המחבל מהפיגוע סמוך למטה הארצי בירושלים. שניהם נפגעו מהירי. תחת אש הוא טיפל בפצעיו האנושים של חברו, שמת בזרועותיו, והשיב בירי למרות שקליעים ניקבו את ידו ואת רגלו.

   

  על תפקודו וקור רוחו הוענק לו צל"ש, והוא מתמודד עם תוצאות הפציעה עד היום. עכשיו, שלוש שנים לאחר הפיגוע הקטלני, רס"ר סרגיי בוציקין עומד בפני החלטת המשטרה שעלולה לגרום לו להתרסקות כלכלית.

  סרגיי בוציקין ויוסי קידמה ז
  נלחמו יחד ונפגעו יחד. יוסי קירמה (מימין) וסרגיי בוציקין

  בוקר יום ראשון, 9 באוקטובר 2016, התחיל באופן משמח. קירמה, לוחם יס"מ ירושלים, בדיוק קיבל את הקידום שכה ציפה לו, ויצא לסיור ראשון כמפקד של כוח לוחמים על גבי אופנועים. עמו על האופנוע רכב חברו ליחידה, בוציקין. ואז, קיבלו הלוחמים הוראה ברשת הקשר: פיגוע, צאו מהר לאזור גבעת התחמושת.

   

  מחבל פלסטיני הגיע סמוך לתחנת הרכבת הקלה במקום, ומתוך רכבו פתח באש תופת - ונמלט. מהירי נרצחה לבנה מליחי, ואישה נוספת נפצעה. קירמה ובוציקין החלו לרדוף אחרי המחבל, ועד מהרה הדביקו אותו. ואז, כששני הלוחמים הגיעו על אופנועם ממש לרכבו, ירה המחבל גם לעברם. קירמה נפגע בראשו ונפצע אנושות. בהמשך נקבע מותו. בוציקין נפגע מהירי בידו וברגלו. תחת אש, הוא ניסה לחלץ את חברו, שהאופנוע נפל עליו, ואף הצליח להשיב באש. בהמשך, חוסל המחבל על ידי שוטרים נוספים שהגיעו לזירה.

  זירת הפיגוע ב-2016 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  זירת הפיגוע ב-2016(צילום: AFP)

  לקירמה הוענק עיטור המופת. בוציקין קיבל את צל"ש המפכ"ל. "בשל הצטיינותו במהלך פעילות מבצעית תוך גילוי יוזמה וחתירה למגע", נכתב בנימוקים להענקת העיטור. סיפורם של סרגיי ויוסי אף הופיע בסדרה "מחוז ירושלים", ששודרה בכאן 11.

   

  בוציקין שוחרר מבית החולים, והחל בקרב החדש: ההתמודדות עם הפציעה והקריירה כלוחם שנגדעה. בשל מצבו הפיזי הוא אינו יכול עוד לשרת כלוחם ביס"מ. ומסיבה זו, שכרו אמור להיחתך כמעט במחצית, כך שהתלוש החודשי שלו יעמוד על כ-6,000 שקל. כעת, משפחת קירמה וחבריו ליחידה מתגייסים למענו כדי לבטל את רוע הגזירה.

   

  השכר שקיבל עד כה בוציקין נגזר מתוספות שמקבלים שוטרים בתפקידי לחימה. לאחר פציעתו, במשטרה היטיבו עימו כאשר השאירו את שכר הלוחם על כנו. בנוסף, הוא נשאר ביחידה עם חבריו, בתפקיד עורפי. אך לחבריו נודע כי בקרוב תוספות הלוחם שלו יבוטלו, ושכרו יקוצץ משמעותית.

  זירת הפיגוע ב-2016 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  זירת הפיגוע ב-2016(צילום: רויטרס)

  "הוא מת לחזור לשטח, להיות שוב לוחם. אך מצבו הפיזי לא מאפשר זאת", מספרים חבריו של בוציקין בכאב, ויוצאים נגד הכוונה להפחית משכרו. "הוא לא נפגע בתאונה בדרך לעבודה, אלא נפצע בהיתקלות עם מחבל. זה לא הגון מה שעושים לו. הוא נתן את חייו למדינה ושילם מחיר כבד, פיזית ונפשית. הוא גיבור שקיבל צל"ש".

   

  בין החברים והקרובים שנחלצו לעזרת סרגיי ונאבקים למענו נמצא גם עוזי קירמה, אביו של יוסי שנפל בקרב בירושלים מול המחבל. "לא הגיוני ששוטר שנתן את חייו למדינה, יפגעו בשכרו ובעתידו והוא יתקשה לקיים את עצמו. לא הגיוני שסרגיי, שהקריב לטובת הכלל ונפצע פגיעה קשה, לאחר כשלוש שנים ייחתך שכרו. הוא גיבור שנפצע, וחלק מגופו יישאר נכה. אני לא מצליח להבין את ההחלטה".

   

  פציעתו ואובדן חברו טילטלו את בוציקין. הוא שהה תקופה ממושכת בבית לאחר הפציעה ועסק בשיקום. חבריו מספרים שגם בתקופה זו לא ויתר והתמיד ללכת לפיזיותרפיה, הידרותרפיה וריפוי בעיסוק כדי לשפר את בריאותו ואולי-אולי, כנגד כל הסיכויים, לחזור לשטח.

  עוזי קירמה (צילום: עמית שאבי )
  "סרגיי הוא גיבור שנפצע. אני לא מצליח להבין את ההחלטה". עוזי קירמה(צילום: עמית שאבי )

  לפני כשנה וחצי החליטו לתת לבוציקין תפקיד כמדריך חדר כושר ביס"מ, ושם הוא משרת כיום, תוך שהוא ממשיך לסבול מכאבים באזור הגב, בקרסול וביד. לדברי חבריו, כבר הודיעו לו ששכרו יקוצץ, והוא חושש מאוד מההשפעה על עתידו הכלכלי.

   

  מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מלווה את רס"ר סרגיי בוציקין מאז שנפגע, בהליך שיקום ממושך באמצעות אגף השיקום במשרד הביטחון. בשנה שעברה הוענק לסרגיי צל"ש המפכ"ל כהוקרה על פועלו ותפקודו באירוע, ונמצא לו עיסוק זמני ביחידתו במשטרה, שמתאים למצבו הרפואי והשלכותיו.

   

  "לפי נוהלי המשטרה, תגמול בשכרו של שוטר נגזר באופן אוטומטי וישיר מתפקידו ומרמת הסיכון שאליה הוא חשוף בפועל. תמוהים הדברים אף יותר, שכן במשך יותר משנתיים וחצי, לפנים משורת הדין, תוספות שכרו כלוחם יס"מ בתפקיד מבצעי נשמרו באופן חריג. מפקדיו של סרגיי, חבריו ליחידה וגורמי המקצוע בארגון ממשיכים ללוות אותו כל העת, לחבק אותו ולתמוך בו בתקווה שיחזור לבריאות איתנה בהקדם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים