שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הפדרל ריזרב הותיר את הריבית בארה"ב על כנה, לא צופה שינוי ב-2019

  שיעור הריבית נותר בטווח שבין 2.25% ל-2.5%; בפד צופים כעת הורדת ריבית אחת ב-2020 והעלאה אחת ב-2021; בבנק ציינו כי "יעקבו מקרוב" אחר הכלכלה, בעקבות התגברות חוסר הוודאות

  הבנק האמריקני המרכזי, הפדרל ריזרב, הותיר הערב (ד') את הריבית ללא שינוי, בטווח שבין 2.25% לבין 2.5% - בהתאם לתחזיות השוק. בהודעה שהתלוותה להחלטה כתבה ועדת השוק הפתוח של הפד (ה-FOMC) כי "תעקוב מקרוב" אחר הכלכלה, בעקבות התגברות חוסר הוודאות.

   

  דיווח: בבית הלבן בדקו אפשרות לקצץ בסמכויותיו של יו"ר הפד

  הפדרל ריזרב התעלם מהלחץ של טראמפ - הותיר את הריבית ללא שינוי

  התופעה המדאיגה שמראה כי ארה"ב קרובה למיתון

   

  בבנק המרכזי צופים כעת כי הריבית תישאר ללא שינוי ב-2019, אם כי קיימת מחלוקת בנושא בין הבכירים. ב-2020 צופים בפד הורדת ריבית אחת וב-2021 העלאה אחת.

    

  במסיבת העיתונאים לאחר ההחלטה אמר יו"ר הפד, ג'רום פאוול, כי הכלכלה במצב "טוב למדי", אך ציין את הירידה במדד אמון העסקים.

   

  פאוול הוסיף כי התחזית נראית חיובית, ואולם ייתכן שיהיה צורך בשיעורי ריבית נמוכים יותר. פאוול ציין כי כמה מבכירי הפד מודאגים מההאטה בהשקעות של המגזר העסקי. הוא הדגיש את האי ודאות לגבי התחזית הכלכלית, ואמר כי הפד מוכן לפעול, אם יהיה בכך צורך. לדבריו, לפני הורדת ריבית "אנחנו רוצים לראות עוד נתונים".

    

  ההחלטה התקבלה ברוב של תשעה נגד אחד (ג'יימס בלארד, נשיא הפד בסנט לואיס, תמך בהורדה של 0.25%). הפד חתך את תחזית האינפלציה ל-1.5% מ-1.8% בתחזית הקודמת, הרחק מהיעד של סביבת 2% שהציב הפד. תחזית הצמיחה ל-2019 נותרה ללא שינוי, על 2.1%. התחזית לאינפלציית הליבה, ללא מזון ואנרגיה, נחתכה מ-2% ל-1.8%.

  נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  נגיד הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול(צילום: MCT)

  ועדת השוק הפתוח של הפד (ה-FOMC) כתבה כי היא ממשיכה לזהות התרחבות עקבית של הפעילות הכלכלית, שוק תעסוקה חזק ושיעור אינפלציה קרוב ליעד של סביבת 2%, כתוצאה הסבירה ביותר של המדיניות, אך גברה אי הוודאות הנוגעת לתחזית זו. 

   

  לפיכך, בבנק המרכזי לא סוגרים את הדלת בפני העלאות ריבית בעתיד, והצהירו כי "ועידת הפד תמשיך לעקוב מקרוב אחר הנתונים הכלכליים ותפעל באופן הנדרש על מנת לשמר את ההתרחבות הכלכלית. ההחלטות הנוגעות לתזמון ולהיקף של התאמות בשיעור הריבית, יתקבלו על ידי הוועדה בהתאם לתנאים הכלכליים מול היעדים של תעסוקה מלאה ושיעור אינפלציה של סביבת 2%".

    

  הפעם האחרונה שהפד העלה את הריבית התרחשה בדצמבר 2018, אז העלה הפד את הריבית ב-0.25% וחתם שנה עם ארבע העלאות ריבית.

   

  ההחלטה של הפד עשויה להגביר את המתחים בין הבנק לבין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שבחודשים האחרונים מרבה למתוח ביקורת על הפד, ובסוף השבוע

  האחרון אמר כי שיעור הריבית בארה"ב "גבוה מדי".

    

  אתמול דיווחה סוכנות בלומברג שהבית הלבן בדק בחודש פברואר את האפשרות חסרת התקדים לקצץ בסמכויותיו של פאוול. טראמפ היה אמנם זה שמינה את פאוול לתפקידו, אך מאז ביטא חוסר שביעות רצון מתפקודו בכל הנוגע למתווה הריבית, והביע רצון עז שפאוול יוריד אותה כאמצעי להגברת הצמיחה הכלכלית.

    

  "נטוס כמו טיל אם נוריד את הריבית, נגיד ב-1%, ונוסיף קצת תמריצים", כתב טראמפ בחודש שעבר בציוץ שהעלה לטוויטר. מוקדם יותר השנה אמר טראמפ כי כלכלת ארה"ב תזנק "כמו חללית" אם הפד יחתוך את שיעורי הריבית שלו. לדבריו, הפד "באמת האט אותנו מאוד" במונחים של "צמיחה כלכלית וזה שאין אינפלציה".

    

  החלטת הפד הגיעה יממה לאחר שנשיא הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי, רמז על תמריצים נוספים ואפשרות להורדת ריבית באירופה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים