שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו פנה למבקר המדינה: אשר הלוואה למימון ההגנה המשפטית

  ראש הממשלה פנה למבקר יוסף שפירא, שבוע לפני פרישתו, וביקש ממנו הרשאה לקבלת הלוואה מאיש העסקים ואיל ההון ספנסר פרטידג'. מדובר בצעד שעוקף את ועדת ההיתרים - שסירבה עד כה לאשר לנתניהו לקבל מגורם זה כספים

   (צילום: אלכס קולומויסקי)
  נתניהו ושפירא(צילום: אלכס קולומויסקי)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה במהלך השבוע למבקר המדינה יוסף שפירא, ימים לפני פרישתו, כדי שהאחרון יעניק לו הרשאה לקבלת הלוואה מאיל ההון ספנסר פרטרידג' לצורך מימון הגנתו המשפטית. מדובר בצעד שעוקף את ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה, אשר סירבה עד כה לאשר לנתניהו לקבל כספים מפרטרידג'.

   

  כזכור, ועדת ההיתרים דחתה פעמיים את בקשתו של ראש הממשלה לגייס תרומות בסכום של שני מיליון דולר מבעלי הההון פרטרידג' ובן דודו של נתניהו נתן מיליקובסקי למימון הגנתו המשפטית.

   

  הוועדה אף הודיעה לנתניהו כי עליו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל ממיליקובסקי ללא היתר וללא דיווח. שופטי בג"ץ שלפתחם התגלגלה עתירת נתניהו בנושא, המליצו כי הוועדה תשוב ותדון בבקשת ראש הממשלה ותשמע את סנגוריו בטרם תקבל החלטה.

   

  עם זאת, בית המשפט העליון קבע כי נתניהו יציג בפני הוועדה דיווחים עדכניים על מצב נכסיו, פקדונותיו הבנקאיים והונו הכולל. נתניהו לא שב לוועדה, אף שהודיעה כי היא ממתינה לפנייתו המחודשת עד לסוף חודש יוני.

   

  יצויין כי מבקר המדינה שפירא חלק על עמדת ועדת ההיתרים וסבר כי יש להקל על נתניהו - שהחליט עתה לשנות כיוון. במקום אישור לתרומה, הוא מבקש שתאושר לו הלוואה מפרטרידג' בתנאי השוק הבנקאי הרגיל. זאת מכיוון שהוא סבור כי הלוואה שכזו אינה מהווה טובת הנאה ועל כן הוא יוכל להסתפק באישור מבקר המדינה.

   

  ממשרד מבקר המדינה נמסר כי לשם אישור המבקר נדרשים שני תנאים: החזר הלוואה בתנאי שוק, ואת אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על כך שאין ניגוד עניינים בין נותן ההלוואה (פרטרידג') למקבל אותה (נתניהו), וכי רק לאחר מכן ייתן שפירא את דעתו על בקשת ההלוואה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יאיר שגיא
  ראש הממשלה בנימין נתניהו
  צילום: יאיר שגיא
  מומלצים