שתף קטע נבחר

ליברמן: "המכינות הדתיות הופכות לפלנגות"

שר הביטחון לשעבר בביקורת חריפה על סמוטריץ' וההקצנה לדבריו בציונות הדתית: "טרגדיה יוונית, השתלטות של קבוצה קנאית וצבועה". הוא דרש לנתק בין משרד החינוך "החרד"לי" למכינות, ותקף גם את נתניהו וגנץ ש"מתחרים על התחנפות לחרדים". השר פרץ: "ליברמן, שחרר אותנו. עבר זמנך"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן, מתח הבוקר (יום ג') ביקורת חריפה על ההקצנה שלדבריו מתרחשת בציונות הדתית. "מה שקורה עם הציונות הדתית זאת טרגדיה יוונית. בין מפד"ל ההיסטורית לבית היהודי, בין זבולון המר לבצלאל סמוטריץ' - אין דבר משותף", אמר. לדבריו, מדובר ב"השתלטות של קבוצה קטנה, חרד"לית וקנאית, ובמידה קבוצה שמבטאת את הצביעות בפוליטיקה הישראלית, שמשתלטת על הציונות הדתית כולה. אני מקווה שבסופו של דבר זה ייגמר ונראה שוב את הציונות הדתית. אני רוצה לראות ציונות דתית ולא חרד"ל".

 

בשיחה עם העיתונאי שמעון שיפר בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי, הוסיף ליברמן כי "יש פה תופעה מדהימה בנוגע למכינות הקדם-צבאיות הדתיות - אני הייתי חלק ממי שהקים את המערך הזה ב-97' עם זבולון המר ואיציק מרדכי, ואני רוצה להגיד בנושא הזה דברים קשים: המכינות הקדם-צבאיות הדתיות הכינו שורת לוחמים טובים ואמיצים ואני מקווה שהן ימשיכו לתפקד. אבל מה שקורה היום עימן מתפתח לכיוון של מיליציות דתיות פרטיות, מן פלנגות".

יו
"לנתק בין משרד החינוך החרד"לי למכינות הקדם-צבאיות". ליברמן, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

"מטפחים חיילים שהכפיפות שלהם היא לרב, זה מסוכן". הרב לוינשטיין מרצה בפני חיילים בלטרון, ארכיון (צילום: ישיבת עלי בני דוד) (צילום: ישיבת עלי בני דוד)
"מטפחים חיילים שהכפיפות שלהם היא לרב, זה מסוכן". הרב לוינשטיין מרצה בפני חיילים בלטרון, ארכיון(צילום: ישיבת עלי בני דוד)

עוד אמר ליברמן כי כשר הביטחון, וגם לאחר מכן, זיהה תהליך שבו "מטפחים חיילים שהכפיפות שלהם היא לא למפקד הצבאי הישיר אלא לסמכות רוחנית, לרב, זה דבר מסוכן, זה לא יכול להיות". הוא נתן דוגמאות לרבנים בעלי דעות בעייתיות, ב"מכינת הדגל" בעלי: "הרב לוינשטיין שאומר בפני התלמידים על שירות נשים 'אז מה אם תהיה מפקדת פלוגה, שיגעו לנו את הילדות, הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה' - זה מדהים".

 

ליברמן הודיע בדבריו כי "נדרוש בממשלה הבאה לנתק בין משרד החינוך לבין המכינות הקדם-צבאיות. הכפיפות של המכינות גם למשרד החינוך, עם כל הרבנים, וגם למשרד הביטחון, לא יכולה להימשך. המכינות חייבות להיות בציר שבין משרד הביטחון לצה"ל. חייבים לנתק בחוק בין משרד החינוך, שהפך חרד"לי לחלוטין, במיוחד נוכח העובדה שהרב פרץ מגיע לשם, לבין המכינות".

בצלאל סמוטריץ' בועידת הנוער השנייה של תנועת הריבונות באונ' בר אילן (צילום: דוד ווייל)
ליברמן: "בין מפד"ל ההיסטורית לבית היהודי, בין זבולון המר לבצלאל סמוטריץ' אין דבר משותף". סמוטריץ'(צילום: דוד ווייל)

הוא תקף גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ומתחרו על ראשות הממשלה בני גנץ, על "תחרות פרועה" כדבריו בין השניים על "מי מתחנף יותר לחרדים". עוד אמר כי "אנחנו נתנגד להשתתפות החרדים בממשלה, הם יותר מדי זמן בפנים. ההקצנה היא לא רק חוק הגיוס. אני רואה סגירת מרכולים בשבת, עבודות בגשר יהודית, חרם בפיניציה. יש הקצנה של החרדים וטוב שהמפלגות שלהם יהיו קצת באופוזיציה".

 

זמן קצר לאחר דבריו החריפים של ליברמן, הגיב שר החינוך רפי פרץ וצייץ בטוויטר: "לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם-צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה, בזמן שהחברה זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים. אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב".

 

גם שר התחבורה סמוטריץ' לא איחר להגיב, וצייץ: "יופי אביגדור חמוד, קיבלת את מנת התשומי היומית שלך כבר בבוקר. אפשר להמשיך את היום. שיהיה לכולנו המשך יום טוב".

טקס חילופי שר החינוך במעמד נפתלי בנט ורפי פרץ (צילום: אוהד צויגנברג)
"ליברמן, שחרר אותנו, עבר זמנך". פרץ מגיב(צילום: אוהד צויגנברג)

בדבריו בכנס במרכז הבינתחומי בהרצליה, ליברמן תקף גם את מדיניות הממשלה והעומד בראשה בכל הקשור למצב הביטחוני בדרום. "נתניהו מעדיף לשמור על שקט בכל מחיר, מדינת ישראל משלמת פרוטקשן לארגון טרור". שר הביטחון לשעבר הוסיף כי נתניהו הופך בכך "את רצועת עזה וחמאס לאיום אסטרטגי: מבחינת מורל וכושר ההרתעה יש פגיעה חמורה". הוא טען כי "חמאס הוכיח לפלסטינים שהדרך מול ישראל זו אלימות", ותיאר גם "מגמות בדרום הארץ שמשפחות עוזבות ויותר ילדים צריכים טיפול פסיכולוגי כאילו לא קורה כלום".

 

גם בנושא הטיפול באיום האיראני מתח ליברמן ביקורת על נתניהו - וטען כי הוא "מנסה להפוך את נושא איראן לקמפיין פוליטי. זה מקרה קלאסי שצריך לעשות יותר ולדבר פחות. אין לי ספק שנתניהו יודע לדבר בנושא האיראני, אבל יש לי ספק אם הוא פועל נכון במישור המעשי".

רויטל סויד בכנס הרצליה (צילום: מוטי קמחי)
רויטל סויד בכנס הרצליה(צילום: מוטי קמחי)

בפאנל אחר, בסוגיות משפטיות, קראה חברת הכנסת לשעבר, עו"ד רויטל סויד, להאריך את כהונתו של פרקליט המדינה שי ניצן. "הוא חייב להמשיך בתפקידו עד לסיום השימוע וקבלת החלטה בתיקי נתניהו. רק לאחרונה נעשה סיכול ממוקד למכרז בו השתתפה ליאת בן ארי, מנסים להלך אימים על פרקליטים. ניצן בקיא בחומר, זה אינטרס ציבורי ראשון במעלה לסיים את הסאגה הזו", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אביגדור ליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים