שתף קטע נבחר

דרמה במשפט "אריה הים" שהרג מחבל: עד טען "זה אני"

ארה"ב: איש יחידת העילית אדי גלאגר נאשם שדקר מחבל מנוטרל – נער מדאעש. חברו ליחידה קיבל חסינות כדי להעיד, ואז הטיל פצצה: "הוא דקר, אבל אני הרגתי. חסמתי למחבל את צינור האוויר". התובע מאשים: "שקרן, אתה מנסה לחפות עליו". כתב האישום לא יבוטל, טראמפ שוקל חנינה

התביעה במשפטו של איש יחידת העילית "אריות הים" של חיל הים האמריקני אדוארד (אדי) גלאגר, המואשם שדקר למוות מחבל מנוטרל מדאעש במהלך שירותו בעיראק, הודיעה בסוף השבוע כי אין בכוונתה לחזור בה מכתב האישום נגדו. זאת למרות הדרמה שהתחוללה שלשום במשפט, כאשר חייל אחר ביחידה המובחרת, שזומן למשפט כעד, טען כי למעשה הוא עצמו זה שהרג את המחבל השבוי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
גלאגר בשירותו הצבאי. "הפקודים העלילו עליי"

ארה
עם אשתו אנדריאה. "עד עכשיו שמענו רק שקרים"(צילום: MCT)

העד שמסר את ההצהרה הוא הרופא קורי סקוט. בעדותו בבית המשפט טען כי אחרי שגלאגר דקר את המחבל בצווארו המשיך המחבל – נער שגויס לדאעש – לנשום דרך צינור. לדברי סקוט, פציעתו של השבוי לא סיכנה את חייו, אולם הוא החליט לחסום באצבעו את זרם האוויר בצינור – עד שהמחבל הפסיק לנשום. לדבריו עשה זאת מתוך רחמים על המחבל ומשום שידע שבהמשך יועבר לידי הכוחות העיראקיים, ושאלה יתעללו בו למוות.

 

סקוט, כמו חיילים אחרים ביחידתו של גלאגר, קיבל חסינות מהעמדה לדין בתמורה לכך שיעיד במשפט. כשהתובע ג'ון אלטנבורג ג'וניור קרא לו לעלות למסור את העדות הוא היה בטוח שדבריו יחזקו את התיק נגד החייל המעוטר גלאגר, והזעם ניכר בפניו אחרי שסקוט השמיע את הצהרתו המפתיעה. התובע האשים את סקוט כי הוא משקר כדי להגן על גלאגר: הוא טען כי העדות החדשה של סקוט סותרת הצהרות קודמות שמסר לתביעה ואת עדויותיהם של חיילים אחרים.

ארה
"לשחרר את אדי". תשומת לב ציבורית נרחבת(צילום: רויטרס)

"אז אתה יכול לעמוד כאן ולשקר שהרגת את השבוי כדי שגלאגר לא יצטרך ללכת לכלא", אמר התובע לסקוט. "אתה לא רוצה שגלאגר ילך לכלא, נכון?". סקוט השיב: "יש לו אישה ומשפחה. אני לא חושב שהוא צריך לבלות את חייו בכלא".

 

גלאגר מואשם ברצח שתוכנן מראש, והתביעה מסרה כי למרות עדותו של סקוט אין לה כוונה לחזור בה מהאישום הזה. לדבריה, מתפקידו של חבר המושבעים לקבוע את מידת אמינותו של העד.

 

"ידעתי שהוא הולך למות"

הנער המחבל מדאעש נלכד על-ידי כוחות הביטחון העיראקיים בשנת 2017 במהלך מעבר שלהם מבית לבית בעיר מוסול, עיר ענקית שהייתה אחד ממעוזיו של ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק. אחר כך הועבר הנער לבסיס צבאי ליד העיר. לדברי התביעה, גלאגר בן ה-39, ששירת כצלף וכחובש, הגיש תחילה טיפול רפואי קצר למחבל, אבל אז שלף סכין ודקר אותו בצוואר. בכתב האישום שהוגש נגדו בשנה שעברה נטען כי הצטלם ליד גופתו של הנער, ואז שלח את התמונות לעמיתו ליחידה וכתב: "הרגתי אותו עם סכין הציד שלי".

ארה
על הפרק: מאסר עולם. גלאגר בשירותו(צילום: רויטרס)

אף שסקוט טוען כי הוא זה שהרג בסופו של דבר את המחבל, הוא אישר כי קודם לכן דקר אותו גלאגר. לדבריו היה המום מהמעשה: הוא סיפר שלא הייתה שום סיבה נראית לעין לדקור את הנער, ושלאחר הדקירה לקח גלאגר את תיקו והתרחק מהמקום. "נחרדתי וקפאתי לרגע", העיד סקוט. אחר כך, כאמור, חסם את נתיב האוויר של המחבל, לדבריו כדי שלא ייפול חי לידי העיראקים: "ידעתי שהוא הולך למות בכל מקרה ורציתי למנוע ממנו להתעורר למה שצפוי לקרות לו". סקוט טוען כי איש לא שאל אותו כיצד מת המחבל.

 

עורכי דינו של גלאגר טוענים מנגד כי סיפור הדקירה הוא עלילה נגד מרשם: לדבריהם גלאגר רק טיפל במחבל אחרי שריאתו קרסה, וחיילים ממורמרים בדו נגדו את סיפור הרצח משום שגלאגר, מפקדם, היה מפקד תובעני למדי, והם לא רצו שיקודם. חיילים האשימו את גלאגר גם בפעולות אכזריות נוספות, בהן ירי על זקן ועל נערה תלמידת בית ספר חפים מפשע, והוא עומד לדין גם בגין מעשים אלה. הוא מכחיש הכול. אם יורשע ברצח המחבל, עשוי גלאגר להישלח למאסר עולם.

ארה
דרושים חמישה להרשעה. גלאגר ורעייתו(צילום: רויטרס)

ארה
ירי על זקן ונערה. גלאגר מכחיש הכול(צילום: רויטרס)

תלונות על "מפעל החנינות של טראמפ"

 

חבר המושבעים מונה שבעה אנשים, בהם חמישה נחתים ושני מלחים, שכולם שירתו באזורי מלחמה. כדי להרשיע את גלאגר דרושה תמיכתם של לפחות חמישה מהם בהרשעה. אם לא יימצאו חמישה מרשיעים – הוא יוכרז זכאי. רעייתו של גלאגר, אנדריאה, אמר שלשום לכתבים אחרי הדיון בבית המשפט: "חיכינו בסבלנות שהאמת תצא לאור. עד עכשיו היו שקרים, חצאי-אמיתות וכיסויים".

 

משפטו של גלאגר זוכה לתשומת לב ציבורית גדולה בארה"ב, ובכללה גם מצד הנשיא דונלד טראמפ. בחודש שעבר הצהיר טראפ כי הוא שוקל להעניק חנינה לכמה חיילים אמריקנים המואשמים בפשעי מלחמה, ולפי הערכות – גלאגר הוא אחד מהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדוארד גלאגר. "הפקודים רצו למנוע קידום"
מומלצים