שתף קטע נבחר

להעיר את הקיר: רעיונות לשדרוג הבית

גם בתקציב נמוך ועם מעט יצירתיות, תוכלו לחדש את הבית בקלות. עונת השיפוצים כבר כאן, ואם החלטתם לדחות את השיפוץ הגדול, לפחות תתחדשו בכמה קירות שיעשו את ההבדל. אתר "המקצוענים" עם רעיונות, השראה וטיפים

הדבקה של קורות עץ דקים, צביעה של גב של רהיט או בחירה בטקסטורה מיוחדת – תתפלאו כמה שינויים קטנים להכניס לבית שלכם שמחה גדולה והתחדשות. בכתבה הקודמת, הסברנו מהו קיר כוח, כיצד לבחור אותו בחוכמה ומאילו טעויות להימנע. בכתבה זו רעיונות והשראה לשדרוג קירות נוספים בבית - כי לא רק לקיר של הסלון מגיעה תשומת לב. אזהרה: אתם עלולים להתמכר ולצבוע יותר מקיר אחד בבית.

 

   (צילום: גדעון לוין, עיצוב אריק דיין, באדיבות קלאסיקיר)
(צילום: גדעון לוין, עיצוב אריק דיין, באדיבות קלאסיקיר)

  (עיצוב: מעצבת הפנים מיכל רוזנבלום, באדיבות דליה ארמוני)
לחובבי הכפרי-מודרני: לעתים קיר אחד דרמטי עושה את העבודה(עיצוב: מעצבת הפנים מיכל רוזנבלום, באדיבות דליה ארמוני)

 

להפוך את הדפקט לאפקט

קיר במיקום בעייתי? אלמנטים מוזרים במבנה הבית? תעלות מכוערות של מיזוג? את כל אלו תוכלו להבליט במקום להצניע, ולהפוך לאלמנט עיצובי לכל דבר. עם קצת תשומת לב, בחירת צבע ייחודית ושילוב עם הקירות והתקרה הסמוכים, מה שהתחיל בתור טעות או פשרה תכנונית, יכול להפוך למה שיראה כדקורציה שתכננתם בכוונה.

 

הדגשת קיר בעייתי בגוון נועז או בחיפוי מקורי, יהפוך אותו לאלמנט אטרקטיבי בחלל, שנראה כאילו תוכנן מלכתחילה. "אם בקיר יש סדקים (כתוצאה מתזוזות של הקרקע או רעידות של מזגן שהותקן ליד הקיר), לפני הצביעה תצטרכו להכין את הקיר", מסביר שגיא נימני מ-S&G בנייה ושיפוצים באתר "המקצוענים". "יש למלא את הסדקים עם חומר אקרילי גמיש, מעליו להניח רשת שעשויה מפיברגלס, למרוח שכבת שפכטל ורק אז לצבוע או לחפות את הקיר. קירות עם סדקים חוזרים ונשנשים ניתן לחפות גם עם קיר גבס או להדביק קורות עץ. וכך, הפינה שרציתם להסתיר תהפוך לפינה הכי מעוצבת באותו החדר".

 

  (צילום: ג'וד, באדיבות מעצבת הפנים קרן מאיר)
מפינת מעבר משמימה לקיר עם נוכחות וטוויסט מגניב(צילום: ג'וד, באדיבות מעצבת הפנים קרן מאיר)

 

   (צילום: צילום: יח
בליטה בתקרה? אפשר להפוך אותה לחלק מההצגה(צילום: צילום: יח"צ, באדיבות רהיטי דורון)

 
   (צילום: אורית ארנון, מתוך ספרה של מירי בלבול,
בליטה בקיר? אפשר לתקן עם צבע ולגלוש גם אל תוך הקיר השני ליצירת עניין(צילום: אורית ארנון, מתוך ספרה של מירי בלבול, "חדר משלהם", בשיתוף טמבור)

אפשר רק חלק מהקיר

קיר כוח יכול להתחיל בנקודה מסוימת בקיר ולהסתיים בנקודה אחרת. העובדה שקוראים לו "קיר כוח" לא אומרת שחייבים לתחום אותו לקיר אחד. זו יכולה להיות פינה, או צביעה רק של החלק התחתון, העליון או האמצעי של הקיר.

 

צביעת חלק מהקיר, יכולה להוות מסגרת מדויקת למיטה, פינת עבודה או כל חלל אחר שתרצו "לתחום" ולהגדיר אותו מבלי לעשות שימוש במחיצות.

 

"בייחוד כשהתקציב מוגבל, כדאי לעשות שימוש בצבע על הקירות", אומרת מירי בלבול, בעלת 'סקולה', בית-הספר ללימודי הום סטיילינג. "על מנת להעניק תחושת גובה, ניתן 'לטפס' עם הצבע גם לאזור התקרה, ובכך ליצור נקודת מיקוד מעניינת ומשמעותית. ניתן ליצור גב מיטה מעוצב משלל חומרים טבעיים כמו פיסות קרשים או לוחות OSB (לוחות של שבבי עץ מלא). כמו כן, ניתן לצבוע שאריות מתכת, ליצירת עניין ותחושת תלת-מימדית בחדר".

 

   (צילום: אורית ארנון, מתוך ספרה של מירי בלבול,
(צילום: אורית ארנון, מתוך ספרה של מירי בלבול, "חדר משלהם", בשיתוף טמבור)

  (צילום: אולגה סאלן, עיצוב: אירנה אלבז, באדיבות דליה ארמוני)
הסוד הוא במינונים: בהחלט ניתן להסתפק בחיפוי של חלק מהקיר בלבנים, ואין צורך ביותר מכך לפעמים(צילום: אולגה סאלן, עיצוב: אירנה אלבז, באדיבות דליה ארמוני)

   (צילום: נויה שילוני חביב, מתוך ספרה של מירי בלבול,
צבע מגדיר ותוחם פינות בחדר(צילום: נויה שילוני חביב, מתוך ספרה של מירי בלבול, "חדר משלהם", בשיתוף טמבור)

צורות על הקיר יעוררו גם חדר משמים ומרדים

בלוקים של צבע, צורות גיאומטריות, פסים וכל צביעה לא שגרתית, יכולה לעשות פלאים. זה בין ציור קיר לצביעה, קל וזול יחסית להחלפה, ומאפשר לכם לוק הרמוני לכלל הגוונים בחדר.

 

קווים אלכסוניים, צורות אבסטרקטיות, שילוב של גוונים קרובים או צבעים מנוגדים – הכל הולך, אם הוא נעשה בטוב טעם. זהו פתרון טוב לבתים שהם יחסית מינימליסטיים, עם מיעוט של חפצים – שכן הצבע מכניס חיות, מבלי להיראות מבולגן ועמוס.

 

   (צילום: נויה שילוני חביב, מתוך ספרה של מירי בלבול,
(צילום: נויה שילוני חביב, מתוך ספרה של מירי בלבול, "חדר משלהם", בשיתוף טמבור)

   (צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)
טפטים למתקדמים: מי אמר שאי אפשר לבחור שלושה על קיר אחד? החיתוך הגיאומטרי בשילוב טפט הוא דוגמה לשני טרנדים שיכולים לעבוד טוב יחד(צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)

   (צילום: shutterstock)
למרות השימוש בחומרים שונים, התוצאה היא הרמונית והצבע מגיע דווקא מהחזיתות(צילום: shutterstock)

הקירות שלאורך השיש במטבח

אזור זה הוא מיקום מצוין לקיר דגש, שיחדש את מראה המטבח שלכם. אם מאסתם בקרמיקה הישנה, יש מספר אפשרויות. נימני: "פתרון זול יחסית הוא לפרק את הקרמיקה הקיימת ולצבוע את הקיר שסמוך לשיש בצבע שמן, שהוא רחיץ וקל יחסית לתחזוקה. פתרון זול נוסף הוא להדביק טפט ויניל על החיפוי הקיים. זהו טפט שמיועד לסביבת עבודה של המטבח והוא רחיץ, כך שבמגע עם מים ושומנים, קל יהיה לתחזק אותו".

 

אפשרות נוספת היא להדביק על שכבת הקרמיקה הישנה שכבת קרמיקה נוספת. נימני: "זאת, בתנאי שהקיר מספיק חזק והתשתית הקיימת היא טובה. יש לבדוק את כל האריחים הקיימים, ובמידה שיש אריח רופף, יש לפרק אותו ולמרוח עליו שכבת שפכטל לפני הדבקת הקרמיקה החדשה. לצורך ההדבקה יש לעשות שימוש בחומר מקשר (פריימר), כדי שאחיזת האריחים על התשתית הקיימת תהיה טובה. אם מדביקים חיפוי זכוכית, יש צורך לפרק את הקרמיקה הקיימת, ולהימנע מהדבקה. זאת משום שזכוכית מחייבת תשתית חלקה במיוחד, וברגע שיש גבשושיות וכיסי אוויר, היא נשברת במכה הכי קטנה". 

 

גב של ארון או כוורת

ארונות מטבח פתוחים (או כאלה עם דלתות שקופות), כוורות או כל שידת מדפים הם בדיוק הרהיט שיאפשר לכם גם להשיג קיר דגש, וגם להשתמש בקיר בצורה פונקציונלית. למעשה, גב הארון המשמים, די מתחנן לתשומת לב ולצביעה דקורטיבית. כזו, שתהווה תפאורה מרשימה לכלים שלכם, לפרטי האמנות או לכל חפץ שיקשט את המדפים.

 

זה בדיוק המקום להשתולל עם צבע דרמטי, ולא להסתפק בגוון שמנת או קרמי משמים. זו דרך מאוד מעניינת להציג אוספים, ספרים או כלי כסף. הרקע מציץ כמו מעין "ביטנה" של מעיל, וגורם לאפקט מרשים.

 

   (צילום: יח
ספרייה מאווררת תקבל נוכחות מעניינת יותר עם קיר צבעוני מאחוריה. העובדה שהוא בגוון מנוגד לשטיח, מקפיצה את הלוק הכללי (צילום: יח"צ, באדיבות Novell Colection)

ספריה בעיצוב שלכם

יש לכם ספריה פתוחה או קיר של מדפי ספרים? זה בהחלט יכול להיות קיר הדגש בחדר שלכם. תוכלו לבחור בכמה גוונים ולא להסתפק בגוון אחד, שכן ממילא מחצית מהקיר הספרים יסתירו. התוצאה תהיה מרשימה, בייחוד אם תבחרו בגוונים שמתאימים ליתר האלמנטים באותו החלל, ותשמרו על סגנון תואם.

 

אחד הטרנדים הבולטים כרגע הוא ספריה פתוחה תלויה המעוגנת לקיר, לרצפה או לשניהם. שילוב של ברזל שחור עם מדפי עץ בגוון אגוז, הם שיא הטרנד. ה

 

יתרון הגדול הוא שניתן להתאים את הספרייה בדיוק לצרכים שלכם, לבחור את כמות המדפים, את הגובה שלהם ואת הסידור. בשונה מרכישת ספריה גנרית מוכנה במידות סטנדרטיות, שלרוב לא מאפשרת מקסום של אחסון וסידור בהתאם לקיר שאצלכם בבית.

 

  (צילום: באדיבות דליה ארמוני)
עם הספר והעיצוב: הספריה בהחלט יכולה להוות את קיר הכוח בסלון(צילום: באדיבות דליה ארמוני)

  (צילום: באדיבות מיכל אגם אליסון, הום סטיילינג)
בניגוד לכלל שלא כדאי להדגיש שני קירות בולטים באותו חלל, הנה דוגמה לכך שמותר לחרוג מהכללים ולקבל תוצאה מעוצבת ומעניינת, עם קיר כוח שהוא גם מחיצה אוורירית(צילום: באדיבות מיכל אגם אליסון, הום סטיילינג)

עוד כתבות בנושא:

קונים דירה מיד שנייה? הכינו כסף לשיפוצים  

המדריך הגדול לשיפוץ קטן   

שיפוץ הבית המשותף

 

אפשר גם רק חלק מהקיר: משחקי צורות

קיר כוח יכול להיות גם חלק מהקיר, אם הוא עשוי כהלכה וממוקם בצורה שמגדירה רהיט מסוים.

 

קווי צבע, א-סימטריה וצורות גיאומטריות – כל מה ששובר את השגרה ומאתגר את עיני המתבונן, הרי הוא מבורך. כמובן, תוך שמירה על הרמוניה עיצובית בחלל. הצורות יכולות להיות באמצעות גוונים שונים על הקיר, במסגרות, מדפים, ספריות מיוחדות או באמצעות הדבקת מדבקות מיוחדות (בייחוד עבור חדרי ילדים).

 

  (צילום: יח
הן כבר כמה שנים איתנו, למי שרוצה לתפוס את טרנד המסגרות לקראת סופו, בתקציב נמוך יחסית(צילום: יח"צ, באדיבות פלורליס)

 

שימוש במסקנטייפ לפני הצביעה

גם בתקציב נמוך אפשר להפוך את הקיר למעוצב ואמנותי. כל שצריך הוא מסקנטייפ, ומעט סבלנות. הדבקה של פסי אורך, למשל, יכולה להפוך את הקיר האפרורי למעניין. כל שצריך לעשות הוא להדביק את המסקנטייפ, ובסיום הצביעה להסיר אותו. פתרון שתוכלו לעשות בעצמכם, ולקטוף הרבה מחמאות מהאורחים.

 

כדי שלא יצא חובבני: המפגש שבין הקיר לתקרה

"אחד האתגרים הגדולים ביותר הוא בצביעה של הקיר בנקודת המפגש עם התקרה. שם בדיוק מתגלה מיהו צבעי מקצועי ומי פחות מיומן", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "אם הקירות עקומים במיוחד, אם אתם צובעים בעצמכם או אם אתם מעוניינים ללכת על בטוח, תוכלו לתחום את קיר הדגש בגוון ביניים שיחבר בין הקיר לתקרה". 

 

זה יהיה הפיניש שיעשה את ההבדל, ויהפוך את החיבור בין הקיר לתקרה, למעניין יותר. בייחוד אם המעבר שבין הכהה לבהיר הוא דרמטי. התוצאה תזכיר במעט קרניזים (מעין פאנלים עליונים סביב קו התקרה), אבל בגירסה מודרנית ומתוחכמת יותר של משחקי צבע.

 

טקסטורות ומרקמים מעניינים

למה להסתפק רק בגוון ייחודי ומעניין כשאפשר גם להשתולל עם הטקסטורה? ברק, חספוס או כל גימור מיוחד, יהפכו את הצבע להרבה יותר אטרקטיבי. זה יכול להיות טיח דרמטי, מרקם קטיפתי, גימור משי או כל טקסטורה מעניינת אחרת. לעתים בחירת גוון אפור המזכיר בטון, ברמת גימור קטיפתית יכולה להביא את הטוויסט הדרוש.

 

וכך, גם מראה הבטון המחוספס שלרוב מתאים לסגנונות יותר תעשייתיים, יוכל להשתלב בצורה הרמונית בבית מודרני ומוקפד.

טקסטורה מיוחדת גורמת לפיזור האור על הקיר הזה להיות מורגש, והתוצאה היא הוספת שיק מתוחכם.

 

   (צילום: מאור מויאל, עיצוב פנים שגית בר-חן, באדיבות אולטימה)
למי שרוצה ללכת על בטוח, לקחת חלק בטרנד הבטון-אפור ועדיין להישאר במסגרת של הסגנון המודרני המוקפד (צילום: מאור מויאל, עיצוב פנים שגית בר-חן, באדיבות אולטימה)

   (צילום: בועז לביא ויונתן בלום, באדיבות טמבור)
כשהמרקם מעניין הצבע יכול להיות טבעי ולהוות רקע לרהיט אוריינטלי בולט(צילום: בועז לביא ויונתן בלום, באדיבות טמבור)
  (צילום: לירון קיסר, באדיבות Lexi Wild Decor)
אלמנטים מאקריליק-פרספקס מבריק על רקע קיר הצבוע בגימור טיח באפור. הניגוד בין החומרים והמרקמים מושך את העין (צילום: לירון קיסר, באדיבות Lexi Wild Decor)


   (צילום: אלעד גונן, עיצוב שירלי קמחי פרץ, באדיבות אלוני)
קיר כוח לא חייב להיות צבעוני, אך בהחלט להכניס דרמה גם לחדר רחצה(צילום: אלעד גונן, עיצוב שירלי קמחי פרץ, באדיבות אלוני)

 

שימוש בשבלונות, במדבקות או בטפטים

אם לא נולדתם עם מברשת צבע ביד, תוכלו לקשט את הקיר עם ציור תוך שימוש בשבלונות. זה אפקטיבי במיוחד לחדרי ילדים, ומכניס חיות לחדר. זו יכולה להיות פינה קטנה בקיר או במסגרת, שתעשה את ההבדל.

 

   (צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)
מפחדים מזהב? אפשר "לדלל" אותו עם טפט עם דוגמה עם דוגמה מעודנת יחסית בזהב(צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)

   (צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)
3 טרנדים במחיר אחד: טפט, שילוב של זהב-שחור והדפס גיאומטרי שחוזר על עצמו(צילום: ארטה סטודיו, באדיבות עילית הלבשה לבית)

  (צילום: באדיבות מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ)
לאמיצים שאוהבים דרמה: קיר בזהב (צילום: באדיבות מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ)

כסף, זהב או מתכת 

זו ללא ספק בחירה למתקדמים ואמיצים. בהתאמה נכונה לסגנון העיצוב בבית, קיר דגש יכול לעשות פלאים. אם הסגנון שלכם הוא יותר מודרני או קלאסי, תוכלו לבחור קיר או קטע ממנו ולצבוע אותו בגווני כסף או זהב.

 

לעומת זאת, אם החלל הוא בכיוון יותר תעשייתי ומחוספס, קיר נחושת יכול לספק לכם אמירה מאוד מגובשת בחלל, ולהתכתב עם יתר האלמנטים (ברזל, צינורות, זכוכית ותאורת פחם).

   

מי מפחד משחור?

נכון, הבחירה הזו בהחלט לא מתאימה לכולם, אלא בעיקר לנועזים שביניכם. רבים חוששים מקיר שחור, שכן הוא משדר להם גותיות אפלה ומדכאת. ואולם, אם עושים זאת נכון, ובייחוד כשהרצפה, הרהיטים והטקסטיל מספקים קונטרה בהירה, קיר שחור יכול להיות דווקא מרענן, חיובי ומאוד מזמין. בכל זאת, נמאס כבר מ-50 גוונים של לבן ואפור.

   

   (צילום: ליאור טייטלר, עיצוב עמרי אהרון)
בחירה במרקם ייחודי במראה תלת-מימד יכולה להפוך את השחור שבעבר נחשב למאיים, לצבע לגיטימי ביותר גם בסלון(צילום: ליאור טייטלר, עיצוב עמרי אהרון)

 

   (צילום: shutterstock)
אפילו קטע קיר קטן במטבח יכול לתחום אותו בשחור ולהבליט את האביזרים במטבח פתוח(צילום: shutterstock)

   (צילום: בועז לביא ויונתן בלום, באדיבות טמבור)
שחור הוא רקע שמדגיש חפצים לא פחות מאשר הצבע הלבן(צילום: בועז לביא ויונתן בלום, באדיבות טמבור)

   (צילום: יח
אם בעבר שחור נחשב לצבע מוקצה, בייחוד בחדרי רחצה, הרי שכיום הוא חווה פריחה של ממש בעולם העיצוב(צילום: יח"צ, באדיבות קלאסיקיר)

עץ, בטון וברזל: חומרים טבעיים טרנדיים מתמיד

שבבי עץ, אריחי בטון או כל חומר טבעי אחר, יכול להפוך לחגיגה לעיניים, אם הוא מוצג בצורה מקורית. זה יכול להיות חומר בנאלי, אך ביישום שלו בצורה תלת-מימדית, שמעניקה עומק ועניין לאותו הקיר.

 

   (צילום: אלעד גונן, עיצוב שירלי קמחי פרץ, באדיבות אלוני)
זה רק נראה עץ. נמאס? קיר אחד קל וזול יחסית להחליף. (צילום: אלעד גונן, עיצוב שירלי קמחי פרץ, באדיבות אלוני)

 

   (צילום: ערן סלם, באדיבות גולף אנד קו)
פרקט על הקיר: גם בבית מודרני עם פלטת גוונים אפורה העץ יוסיף חמימות(צילום: ערן סלם, באדיבות גולף אנד קו)

   (צילום: יח
בטון בגירסה היותר מתוחכמת שלו, יכול לעבוד גם בחדרי שינה (צילום: יח"צ חו"ל באדיבות אלוני)

 

  (צילום: יח
האפור כאן כדי להישאר: קיר כוח בחדר שינה(צילום: יח"צ, באדיבות נטוצי)

צריכים קבלן שיפוצים? לחצו כאן

  

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

פורסם לראשונה 19/07/2019 08:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדעון לוין, עיצוב אריק דיין, באדיבות קלאסיקיר
צילום: גדעון לוין, עיצוב אריק דיין, באדיבות קלאסיקיר
מומלצים