שתף קטע נבחר

בגלל בלוני התבערה: ישראל תפסיק להעביר דלק לתחנת הכוח בעזה

ישראל תפסיק להעביר החל מהיום סולר לתחנת הכוח ברצועת עזה דרך מעבר כרם שלום בגלל המשך טרור בלוני התבערה מעזה שגורם לשריפות גדולות. כך הודיעה הבוקר היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. המשמעות עשויה להיות הפסקות חשמל ממושכות בעזה

ישראל תפסיק להעביר מהבוקר (יום ג') ועד להודעה חדשה סולר להפעלת תחנת הכוח ברצועת עזה בגלל המשך טרור בלוני התבערה שגורם לשריפות בעוטף עזה. כך הודיעה הבוקר היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. מכליות הסולר נכנסות לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום.

 

שריפה בלוני בלון בלונים תבערה עוטף עזה טרור הבלונים (צילום: AP)
מאמצי הכיבוי של שריפה בעוטף עזה(צילום: AP)

 

 

 

 

מאז נובמבר אשתקד העביר שליט קטאר תמים בן חמד מיליונים לרצועת עזה, באישור ישראל, בין היתר לרכישת סולר לתחנת הכוח בעזה, באופן שמאפשר את הפעלתה לשעות רבות יותר. בשבע השנים האחרונות מימנה קטאר מיזמי דיור ברצועת עזה בשווי של יותר מ-750 מיליון דולר וכן פרויקטים בתחום התשתיות ומיזמי סיוע. כעת, אם תיפסק העברת הדלקים, המשמעות תהיה הפסקות חשמל ארוכות ברצועה. רצועת עזה סובלת מזה זמן רב מבעיות באספקת החשמל ומהפסקות חשמל ממושכות המשפיעות גם על מתקנים חיוניים ברצועה כמו מוסדות בריאות. שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב חנך בחודש שעבר מתקן כוח סולארי בבית חולים בעזה בניסיון להתגבר על הבעיות באספקת החשמל.

שריפה בלוני בלון בלונים תבערה עוטף עזה טרור הבלונים (צילום: AP)
טרור בלוני התבערה(צילום: AP)

שריפה בלוני בלון בלונים תבערה עוטף עזה טרור הבלונים (צילום: AP)
שריפה בעוטף עזה(צילום: AP)

טרור הבלונים בלונים בלוני תבערה בלון קיבוץ עלומים מטע אבוקדו (צילום: רפי בביאן)
תוצאה של המשך הפרחת בלוני התבערה (צילום: רפי בביאן)
 

תחנת כוח בעזה (צילום: רויטרס)
תחנת הכוח בעזה(צילום: רויטרס)

תחנת כוח בעזה (צילום: AFP)
מעבר מכליות סולר לתחנת הכוח בעזה(צילום: AFP)

 

14 שריפות פרצו אתמול בעוטף עזה, על פי החשד כתוצאה מבלוני תבערה - שקודם לכן נצפו בשמי האזור על ידי תצפיתנים. מעט אחרי 16:00 נחת בלון תבערה בגן ילדים בקיבוץ סעד שבמועצת שדות נגב - שהיה ריק מאדם. הבלון לא הצית שריפה. לא היו נפגעים או נזק. ראש המועצה האזורית, תמיר עידאן, קרא לממשלה "לפעול באופן מיידי לפני שיקרה אסון חס וחלילה". לדבריו, "בלון תבערה בגן ילדים זה בדיוק כמו טיל בגן ילדים. אי אפשר להמשיך ולשתוק. כל יום יש שריפות בעוטף ואין שום תגובה הולמת מצד ישראל". עוד אמר כי "קהילת שדות נגב חזקה ותעמוד בגבורה ובחוסן אחרי כל פעולה צבאית, אבל לא נוכל להמשיך ולספוג עוד ועוד בלוני תבערה ונפץ ולהמשיך לקיים את השגרה שלנו במציאות הזו".

 

אחת השריפות, באזור קיבוץ ניר עם בשטח המועצה האזורית שער הנגב, הגיעה עד למאגר המים שסמוך לקיבוץ. בהמשך התפשטה האש עד לאתר "חליל הרוח", שנבנה לזכרו של אסף סיבוני ז"ל, שנספה באסון המסוקים. נזק קל נגרם לאתר ההנצחה, שדה חיטה באזור נשרף חלקית.

 

צוותי הכיבוי כיבו שריפות במועצות אשכול, שער הנגב ושדות נגב, אחת מהן במטע אבוקדו בקיבוץ עלומים. מדוברות הכבאות נמסר כי על רוב השריפות הושגה שליטה תוך זמן קצר. "מדהים שהאש דילגה על החליל ולא שרפה אותו", סיפרה ל-ynet אחותו של סיבוני ז"ל, דפנה סיבוני. "זה מאוד לא נעים לראות את זה. בהתחלה נורא נבהלנו ומיהרנו למקום. אלו היו דקות מאוד קשות. אבל חזרה לנו הנשימה כאשר גילינו שהנזק ממש קל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טרור בלוני התבערה בעוטף עזה
צילום: AP
מומלצים