שתף קטע נבחר

נציג רוסיה בפסגה בירושלים: "התקיפות הישראליות בסוריה לא רצויות"

בתום פגישת היועצים לביטחון לאומי של ישראל, רוסיה וארה"ב בנושא המצב בסוריה, אמר הנציג הרוסי על רקע התקיפות האחרונות במדינה שיוחסו לישראל כי "הפיתרון אינו צבאי". על ההתבססות האיראנית באזור: "אף שאיראן תורמת למלחמה בטרור, על כל הצדדים לעשות צעדים להפחתת המתח"

 

 

 

היועץ לביטחון לאומי בארה"ב ג'ון בולטון, מקבילו הרוסי ניקולאי פטרושב, והיועץ לביטחון לאומי בישראל וראש המל"ל מאיר בן שבת, התכנסו הבוקר (שלישי) לראשונה לפסגה במלון אוריינט בירושלים כדי לדון בשורה של נושאים איזוריים בדגש על איראן וסוריה.

 

בתום הפגישה, מסר הנציג הרוסי בהצהרה לתקשורת כי "הפיתרון להפחתת המתח בסוריה אינו צבאי". הוא התייחס לתקיפות האחרונות במדינה המיוחסות לישראל והדגיש כי הן "אינן רצויות".

 

בהתייחסו לאיראן, אמר פטרושב: "הדגשנו את הצורך לסיוע בינלאומי לטובת שיקום כלכלת סוריה, כולל הסרת עיצומים. הדגשנו את הצורך להוציא את הטרוריסטים משטח המדינה, ואת הצורך בהחזרת השלום. איראן תורמת למלחמה בטרור בסוריה, ולמרות זאת נחוצים צעדים מעודדים מצד כל הצדדים להפחית את המתיחות. איראן היא בת ברית של רוסיה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ניקולאי פטרושב, ג'ון בולטון ומאיר בן שבת (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ניקולאי פטרושב, ג'ון בולטון ומאיר בן שבת(צילום: אלכס קולומויסקי)

את המפגש פתח ראש הממשלה בנימין נתניהו שהודה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ששלחו את יועציהם. "יש בסיס רחב משותף בינינו יותר ממה שחושבים", אמר נתניהו. "זאת הזדמנות לקדם את היציבות באיזור ובמיוחד בסוריה. ישראל תגיב בחריפות על כל ההתקפות נגדנו מהגולן. שלושתנו רוצים לראות את סוריה יציבה".

 

ישראל מקווה שבמפגש יגובשו הסכמות בין שתי המעצמות על דחיקתה של איראן מסוריה ועצירת התבססותה הצבאית על גבולה של ישראל וזאת בתמורה להכרה בינלאומית בשלטונו של אסד. 

 

עם זאת, לא בטוח שהרוסים יסכימו לפגיעה במעמד האיראנים באיזור. פטרושב הבהיר לפני הגעתו לאיזור שהוא מייצג את האינטרסים של איראן בסוריה ובהצהרת הפתיחה שלו הבהיר שצריך להתחשב באינטרסים של מדינות נוספות באיזור ברומזו לאיראן.

 

נתניהו בפגישה עם ניקולאי פטרושוב ( צילום: חיים צח, לע
מפגש הפסגה( צילום: חיים צח, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פגישה עם היועץ לביטחון לאומי של רוסיה  ניקולאי פטרושב ב ירושלים (צילום: מארק ישראל סלם)
נתניהו ופטרושב(צילום: מארק ישראל סלם)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ניקולאי פטרושב, ג'ון בולטון ומאיר בן שבת (צילום: רויטרס)
נתניהו ובולטון(צילום: רויטרס)

 

"אני תומך בדברי נתניהו לגבי השאיפה לשלום ולבטחון בסוריה", אמר מוקדם יותר פטרושב. "צריך להגיע לריבונות סורית על פי ההגדרות הבינלאומיות, וכך צריכים לפעול. רוסיה ואיראן פועלות יחד ביחס ללחימה בטרור. אנו מודעים לדאגת ישראל ומקווים שהאיומים יוסרו כך שישראל תהיה בטוחה, אבל צריך לזכור גם את אינטרסים של כוחות אחרים באזור שאם נתעלם מהם לא נגיע לתוצאות".

 

בולטון הודה לנתניהו ותקף את איראן: "הפסגה מתכנסת בזמן מיוחד במזרח התיכון, כשהממשל הקיצוני של איראן מעורב בפרובוקציות בחו"ל בזמן שהמשטר קורס והשחיתות חוגגת. איראן היא מקור של טרור ואלימות, והם מאיימים על אספקת הנפט הגלובלית".

 

בולטון הוסיף: "הנשיא טראמפ הטיל סנקציות נוספות על איראן אך באותו זמן השאיר את הדלת פתוחה לחזור למו"מ. כל מה שאיראן צריכה לעשות זה להיכנס בדלת. אני מאמין שהפסגה הזו תניח את התשתית לשיחות באוסקה".

 

מאיר בן שבת אמר כי: "קיומה של הפסגה הוא עדות למעמדה של ישראל לאמון של המעצמות בה. השגת בטחון ויציבות באיזור היא מטרה משותפת לכולנו. לא ניתן יהיה להשיגה בלי לרסן את איראן. זה בסיס לאופטימיות ותקווה שנוכל לגבש הסכמות על היעדים הקונקרטיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו עם ניקולאי
צילום: רויטרס
מומלצים