שתף קטע נבחר

מזמינים מדביר? מה משך האחריות שמגיעה לכם

סובלים מנמלים, יתושים או תיקנים ברחבי הבית והחצר? רגע לפני שאתם מזמינים מדביר, כדאי שתדעו מה משך האחריות שמגיע לכם, ותדאגו לקבל אישור בכתב מהמדביר בסיום ההדברה. אתר "המקצוענים" עם הסקירה

בישראל, במשך לפחות שבעה חודשים בשנה הטמפרטורה גבוהה יחסית, מה שגורם למזיקים ולמכרסמים לפקוד את הבתים. כמובן שגם אי הקפדה על ניקיון ברחבי הבית, מגביר את הסיכוי ל"דיירים" נוספים ובלתי רצויים בשטחי הבית שלכם. יוני עד ספטמבר הם החודשים הקשים ביותר, אך כדי שלא תמצאו את עצמכם משלמים על הדברה פעמיים במשך אותה עונה, יש כמה דברים שכדאי לברר לפני שמזמינים מדביר.

 

כמובן שיש שוני בין מדביר למדביר, לגבי תקופת האחריות שתקבלו על ההדברה, ולכן כדאי לדעת מה פחות או יותר נהוג בשוק ולהגיע מוכנים לשיחת הטלפון.

 

     (צילום:  shutterstock) (צילום:  shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אחריות על הדברת תיקנים? תלוי בסוג התיקן

תיקן אמריקאי: זהו התיקן הנפוץ והמוכר. הוא גדול יחסית ומגיע לביתכם דרך פתחי הביוב. "נהוג להרחיקו בעזרת ריסוס, ולהעניק אחריות של כ-6 חודשים בתוך הבית, אם הוא חוזר", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "בשטחי החוץ או בשטחים המשותפים של הבניין, לרוב לא נהוג לתת אחריות. כמובן שרצוי להדביר גם את שטחי הביוב המרכזיים ואת השטחים המשותפים בבניין".

 

לשם כך, יש להתאגד עם יתר הדיירים, ואך לנסות להשיג מחיר מוזל להדברה בתוך הדירות (מדביר שתזמינו ממנו מספר הדברות באותו יום עבודה, לרוב יתן לכם הנחה משמעותית).

 

תיקן גרמני: הוא קטן יותר, בגוון חום בהיר ומכונה גם תיקן ג'ינג'י. לרוב הוא מגיע לבתים לא דרך צנרת הביוב, כי אם דרך קרטונים 'נגועים' של מוצרי מזון שהיו משך תקופה ארוכה במחסנים. הוא מתמקם באזורים חמים ולחים (בתוך בר מים, ליד המקרר וכו').

 

"לא נהוג להעניק אחריות על ההדברה שלו", אומרים במוקד השירות. "החריג היחיד הוא אם בוצעה הדברה בתוך הדירה בתוספת של ג'ל, ואז תינתן אחריות של 3-6 חודשים (תלוי אם מדובר בבית פרטי או בבית-עסק)".

 

   (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אחריות על הדברת נמלים  

לרוב, הדברה בסיסית כוללת ריסוס נגד תיקנים (אמריקאיים) ונמלים. ואולם, בהיעדר שמירה על היגיינה, הנמלים יכולות לחזור. כמו כן, פעמים רבות ריסוס רגיל לא יספיק ותצטרכו להשתמש עם פיתיונות ג'ל כדי להרוג את המלכה של הקן.

 

מוקד השירות: "על הדברה באמצעות ריסוס רגיל נהוג לתת אחריות של שלושה חודשים. לעומת זאת, על הדברת נמלים תוך שימוש בפיתיונות ג'ל, נהוג לתת אחריות ארוכה יותר, של שישה חודשים. גם במקרה זה, אין אחריות על הימצאות נמלים מחוץ לשטח הבית שלכם".

 

אחריות על הדברת יתושים

הדברה נגד יתושים מתבצעת לרוב לקראת אירוע מיוחד שאתם עורכים בשטחי החצר של הבית הפרטי או המשותף. אם מקור היתושים הוא מים עומדים בשטחים המשותפים, הרי שוועד הבית יצטרך לשאת בעלויות.

 

לעומת זאת, אם זה בשטחי החצר שלכם, קחו בחשבון שגם אם תשלמו כמה מאות שקלים עבור ההדברה, היא יכולה להיות אפקטיבית למשך כשבועיים.

 

"זו הדברה נקודתית ולא עונתית", מסבירים במוקד השירות". "אם כל הרחוב (מספר בתים פרטיים סמוכים זה לזה) מתאגדים ומטפלים בבעיה במרוכז, כולל שמירה על מצב שבו לא יהיו מים עומדים בשטחי הגינה, תוכלו להיפטר מהמפגע למשך חודשיים-שלושה לכל היותר. אמצעים נוספים שתוכלו להשתמש בהם: רשתות, לפידים, מאוורר בפינת הישיבה (רוח מרחיקה אותה), גופי תאורה נגד יתושים וכו'"..

 

אחריות על הדברת פשפש המיטה

ללא קשר לעונות השנה, אתם יכולים למצוא את עצמכם סובלים מעקיצות של פשפש המיטה. אולי במהלך חודשי הקיץ אתם יכולים לטעות ולחשוב שמדובר בעקיצות של יתושים, אך אם זיהיתם גם נקודות דם קטנטנות בצבע אדום או חום על הסדינים שלכם, סביר להניח שמדובר בפשפש המיטה. הוא ממוקם מתחת למזרן, וניזון מדם של בני-אדם במהלך השינה.

 

"כדי להיפטר מהם, תיאלצו להזמין מדביר למספר ביקורים, שכן לרוב הבעיה לא תיפטר לאחר ביקור אחד", מסבירים במוקד השירות. "לכן גם מדובר בהדברה יקרה יותר. לרוב, יידרשו 3 ביקורים, והאחריות הניתנת היא של חודש אחד בלבד".

 

עוד כתבות בנושא:

זהירות טרמיטים  

הדברה ללא חומרי הדברה   

הדברת קן צרעות: אל תנסו לבד

 

אחריות על הדברת פרעושים

בשונה מפשפשים שמתמקמים בתוך המזרונים או הספות בבית, פרעושים מגיעים מבעלי-חיים בעלי פרווה (כלבים וחתולים).

 

משך האחריות תלוי בשאלה האם יש לכם בעלי-חיים בבית או לא. מוקד השירות: "אם אתם מגדלים חיית מחמד, האחריות שתקבלו על הדברת פרעושים היא של שלושה חודשים בלבד. אחרת, נהוג להעניק שישה חודשי אחריות".

 

אחריות על הדברת קרציות

גם הקרציות, כמו הפרעושים, מגיעים לביתנו דרך חיות מחמד (בעיקר כלבים). "על הדברתן נהוג להעניק שישה חודשי אחריות בשטח הבית, ורק שלושה חודשי אחריות על חזרתם לשטחים שמחוץ לבית", אומרים במוקד השירות. "גם במקרה זה, אם יש בעל-חיים המתגורר בשטח הבית, האחריות בתוך הבית תהיה קצרה יותר – שישה חודשים".

 

  (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אחריות על הדברת מכרסמים

גילתם עכבר משוטט ליד המקרר או על גבי השיש? סביר להניח שלא תרצו לחכות יום אחד אפילו לפני שאתם מזמינים מדביר. לרוב, הלכידה שלהם מתבצעת באמצעות תיבות האכלה המכילות רעל.

 

חשוב להשתמש בתיבות מאובטחות, בייחוד אם מתגוררים בבית ילדים או בעלי-חיים, על מנת שלא יפצעו בעת משחק עם מלכודת מסוכנת שיכולה להינעל על האצבעות שלהם.

 

באופן מפתיע, ולמרות שמדובר בסדרה שיכולה להגיע לארבעה ביקורים שונים של מדביר, נהוג לתת אחריות של חודש אחד בלבד, בסיום סידרת הביקורים (גם על חזרתם לתוך שטחי הבית או לשטחים מחוץ לבית).

 

אחריות על הדברת כיני יונים  

אם יש לכם יונים בקרבת הבית, הסכנה העיקרית היא מהכינים שלהן. מעבר לעובדה שעקיצה שלהן מגרדת מאוד, היא גם יכולה לגרום לדלקות ולזיהומים בעור. הדברת כיני יונים מתבצעת באמצעות ריסוס. זאת, בשונה מהרחקת היונים עצמן, שנעשית כיום במגוון אמצעים הומניטריים שלא פוגעות ביונים אלא מרחיקות אותן מהמבנה.

 

"על הדברת כיני יונים בתוך הבית נהוג להעניק שישה חודשי אחריות", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "על הדברת כיני יונים מחוץ לשטח הבית, נהוג להעניק שלושה חודשי אחריות. ואולם, אם יש מפגע יונים (התמקמות קבועה של יונים בשטחי הבית) האחריות על ההדברה בתוך הבית תהיה קצרה יותר, ותעמוד על שלושה חודשים בלבד".

 

ולסיום, ולא פחות ממשך האחריות הניתנת, חשוב מאוד שתוודאו שהמדביר שאתם מזמינים הוא בעל רישיון מדביר מטעם המשרד להגנת הסביבה. זאת, בשל השימוש בחומרים רעילים, והסכנה בשימוש במינונים אסורים.

 

צריכים בעל מקצוע? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 


פורסם לראשונה 25/06/2019 11:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים