שתף קטע נבחר

בשל מחדל: בוטלו קנסות על נהג שייבא BMW

4 שנים אחרי שהמכונית שוחררה נדרש בעליה לשלם עוד כ-152 אלף שקל בטענה שמסר מחיר כוזב. אבל ביהמ"ש מתח ביקורת על התנהלות המכס

בית משפט השלום ברמלה קיבל לאחרונה תביעה לביטול מס קנייה וקנסות של כ-152 אלף שקל שבהם חויב נהג ישראלי בטענה ששיקר לגבי מחיר מכונית BMW שייבא באופן אישי מארה"ב. השופט זכריה ימיני מצא מחדלים רבים בהתנהלות בית המכס אשדוד – מפגיעה בזכויות הרוכש במסגרת החקירה הפלילית שנוהלה נגדו, המשך באי-עריכת שימוע וכלה בהסתרת ראיות מהותיות מבית המשפט.

 

ב-2010 שוחרר כלי הרכב באישור נציגת בית המכס לגבי מחיר העסקה המוצהר – 41,117 דולר. יותר מארבע שנים לאחר מכן קיבל הרוכש הודעת גירעון שבה נדרש לשלם עוד 152,774 שקל עבור מס קנייה, קנס פיגורים וריבית, שכן מחיר העסקה האמיתי היה גבוה ב-21 אלף דולר ממה שהצהיר.

 

כחודש לאחר מכן זומן בעל המכונית לחקירה בטענה שביצע שתי העברות שונות למתווך העסקה מחשבון החברה של אביו – שבה הוא מורשה חתימה. ההעברה הראשונה הייתה בסכום שהצהיר והשנייה על סכום של 21 אלף דולר. הוא השיב שלא הוא העביר את הסכום הנוסף, וככל הנראה היה זה אביו, אך המכס לא טרח לחקור את האב אלא כחודש וחצי לאחר מכן, כשכבר היה במצב סיעודי קשה עקב אלצהיימר.

 

בתביעתו לביטול התשלום עמד הרוכש על כך שהמחיר שהצהיר הוא הסכום ששילם עבור כלי הרכב, ומקור ההעברה השנייה במכונית שרכש אביו עבור נכדתו שחיה בארה"ב. מעבר לזה, הוא הצביע על מחדלים בהתנהלות המכס, שבין היתר חיכה יותר מארבע שנים עד ששלח את הודעת הגירעון, לא פירט בה מה עמד מאחורי הממצאים הנטענים וסירב לתת לו לעיין בתיק החקירה.

 

מנגד טען המכס כי הגילוי על אודות ההצהרה הכוזבת שמסר הרוכש עלה כחלק מחקירה נרחבת של עסקאות שבוצעו אצל אותו מתווך. על כן, הודעת הגירעון נשלחה בהתאם לסמכותו ובית המשפט אינו מוסמך להתערב בשיקול דעתו בנושא. בתוך כך צוין כי גרסתו של התובע שאביו רכש רכב נוסף לא אוזכרה בחקירה.

 

ואולם, השופט ימיני החליט לקבל את התביעה לאחר שמצא מחדלים רבים בהתנהלות המכס. נקבע שהמכס פגע בזכויות התובע, שזומן לחקירה פלילית על אירוע שהתרחש כארבע שנים קודם לכן, מבלי שתיק החקירה נמסר לו לעיון. צוין כי ייתכן שלו התובע היה מעין במסמכים הללו, הוא יכול היה לספק הסברים וראיות מספקים למה שאירע.

 

השופט הבהיר כי התנהלות בסגנון הזה המשיכה גם בבית המשפט, שכן גם ממנו הסתיר המכס ראיות ומסמכים רלוונטיים תוך פיזור מסך עשן על תיק החקירה ואי-זימון עדים משמעותיים, כמו המתווך והנציגה שאישרה את מחיר העסקה הראשוני.

 

עוד נקבע כי ההליך היה ממילא פגום משום שהמכס הפר את חובת השימוע המוקנית לתובע בחוק מס קניה.

 

לפני סיום הוסיף השופט כי לגופו של עניין שוכנע שהתובע דובר אמת, שכן אין זה הגיוני שישלם באותו יום עבור אותה עסקה בשתי העברות בנקאיות שקל להתחקות אחריהן. לפיכך הוא ביטל את הודעת הגירעון וחייב את המכס בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של 15 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון
צילום: רויטרס
עו"ד יהושע (שוקי) ג'אנה
מומלצים