שתף קטע נבחר

פינוי שדה דב: נציגי בעלי הקרקעות יוכלו לפעול משפטית נגד המדינה

זמן קצר לאחר שוועדת הכספים קראה פה אחד לדחות את פינוי שדה דב, קבע בית המשפט שמנהלי הגוש הגדול יוכלו לנקוט בהליכים נגד המדינה אם הפינוי אכן ידחה. נציגת היועמ"ש אמרה בדיון: "כרגע 1 ביולי הוא המועד. אני מייצגת את כל גופי המדינה ולא קיבלתי עדכון על מועד אחר"

 

 

בית משפט השלום בהרצליה הסמיך היום (שלישי) את מנהלי הגוש הגדול, הקרקע שעליה שוכן שדה דב, לנקוט בהליכים משפטיים כנגד המדינה במקרה שתקדם חוק שימנע את פינוי השדה או תבצע הליכים אחרים שיפגעו בזכויות בעלי הקרקע. את ההחלטה קיבל שופט בית משפט השלום יעקב שקד, שקבע במקביל כי אינו מוסמך להתערב בהליכי החקיקה שמקדמת הכנסת, ונועדו לדחות את מועד סגירת השדה.

 

על פי הסכמים בין המדינה למנהלי הגוש הגדול, וכן על פי חוק שדה דב, השדה אמור להיות מפונה ב-1 ביולי. המנהלים ביקשו את הדיון בעקבות הדיווחים על מאמציו של שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ לקדם חוק שיאפשר את המשך הטיסות משדה דב לאחר ה-1 ביולי ותוך כדי קידום תוכנות הבנייה בשטח.

 

שדה דב (צילום: shutterstock)
שדה דב(צילום: shutterstock)

עו"ד רינה מיוחס מפרקליטות המדינה דיווחה לבית המשפט כי על פי ידיעתה מועד הפינוי לא השתנה והשדה אכן יושבת בשבוע הבא, וזאת למרות ניסיונות החקיקה "יש בכנסת הרבה יוזמות חקיקה בכל מיני פורומים, צורות והקשרים אני מעודכנת ביוזמות החקיקה האלה, ולא אביע את עמדתי עליהן. נכון לרגע זה ה-1 ביולי הוא המועד שאמור השדה להפסיק את הפעילות. אני מייצגת את כל גופי המדינה ולא קיבלתי עדכון על מועד אחר".

הפגנה כנגד סגירת שדה דב (צילום: אוהד צויגנברג )
הפגנה כנגד סגירת שדה דב בשבוע שעבר(צילום: אוהד צויגנברג )

אחד מנציגי בעלי הקרקעות אמר בדיון כי: "צריך לצאת מבית משפט הזה מסר חד וברור. יש לצפות שאזרח יקיים החלטות בית משפט לכן קל וחומר שמדינה תקיים אותן. בית המשפט העליון קבע שהטיסות המסחריות יופסקו ב-30 באפריל 2017. יש ציפיה ראויה של האזרח התמים ושל מנהלי הגוש הגדול שמדינת ישראל תקיים את ההסכם זה וב-1 ביולי השדה יהיה פנוי מכל מטוס. אני מבקש שבית המשפט יגיד שיש סעד שצריך לכבד".

 

נציג נוסף של בעלי הקרקעות פנה לשופט שקד: "אבקש מאדוני שאם שר התחבורה יוציא הצעת חוק, בית המשפט יורה למדינה על הפרת הסכם, זאת כי בדיונים המדינה אמרה שהיא עושה כל שביכולתה לפנות את השדה". הדיון באולמו של שקד התקיים מאחר שהוא אמון על תיק פירוק השותפות במקרקעין המכונים הגוש הגדול, ועליהן שוכן שדה דב.

 

הכדור במגרש של נתניהו

מוקדם יותר היום הציג שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ לוועדת הכספים של הכנסת מתווה מעודכן שאמור לדעתו לאפשר את המשך פעילות השדה למשך עוד כ-3 שנים. ועדת הכספים  אישרה את הצעתו פה אחד, אך המתווה הזה מחייב חקיקה, ומשום שאנו מצויים בתקופת בחירות, על פי הנחיות יועמ"ש הכנסת, אי אפשר לקדם חקיקה פרטית, אלא רק חקיקה ממשלתית. ולכן הכדור עבר לראש הממשלה שיחליט האם לקדם את החוק.

  

 

חצי חצי בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' (צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל)
בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו(צילום: יואב דודקביץ' ,יונתן זינדל)

סמוטריץ הבהיר כי לאחר שלמד את הנושא הבין כי פינוי שדה דב הוא עובדה מוגמרת שאי אפשר לשנות בשלב זה. עם זאת טען כי עד שיעלה דחפור ראשון על הקרקע אפשר להמשיך את הטיסות. על פי המתווה של סמוטריץ, בתקופה הביניים הזו משרד התחבורה ישפר את מהירות ההגעה משדה התעופה נתב"ג לאזור המרכז. רשות שדות התעופה נערכה מבעוד מועד להסטת טיסות משדה דב לנתב"ג. על פי סמורטיץ כדי להקל על הבאים מאילת, משרד התחבורה יפעיל שאטלים שיסיעו את הבאים ישירות ממסלול הנחיתה לאזור המרכז. כמו כן כבישי הגיש ישופרו, באמצעו מחלף בכר חב"ד וכן פיתוח של נתיב מהיר

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
שדה דב בתל אביב. ארכיון
צילום: יריב כץ
מומלצים